Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

CHP'nin Ergenekon'u bitirme hamlesi

29.10.2009 11:34
CHP, Ergenekon davasında Anayasaya aykırı olarak “Özel Yetkili Mahkeme” oluşturulduğu iddiasıyla Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu’na başvurdu.
CHP Konya milletvekili Atilla Kart, Ergenekon davasında Anayasaya aykırı olarak “Özel Yetkili Mahkeme” oluşturulduğu iddiasıyla Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu’na (HSYK) başvurdu. Kart, Silivri Cezaevi’nde hazırlanan özel mahkeme salonunda sürdürülen yargılama faaliyetinin Adli Yargı İlk Derece Mahkemeleri ile Bölge Adliye Mahkemelerinin, Kuruluş, Görev ve Yetkileri Hakkındaki Kanun ile Anayasa’ya aykırı olduğunu savundu.

Kart, Silivri’deki yargılamayı İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi Başkanı Köksal Şengün başkanlığındaki heyetin yaptığını, diğer taraftan da İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi asli görev yeri olan Beşiktaş Adliyesi'nde de yargı faaliyetini sürdürdüğüne dikkat çekti. Beşiktaş adliyesindeki mahkemede, bir Başkan Vekili ve 4 üyenin görev yaptığını, hatırlatan Kart, fiilen iki Ağır Ceza Mahkemesi oluşturulduğunu kaydetti.

‘’SİYASİ MÜDAHALE VAR’’

Davaya siyasi müdahalenin sürdüğünü belirten CHP’li Kart, GAZETEPORT’a da “Siyasi müdahalenin o yargılamayı baştan sona hukuken sakatlamaması kaçınılmaz. Buna rağmen bu ihlaller hükümet tarafından düzeltilmiyor, çünkü dezenformasyon yaratmak önemli” dedi. Kart, sözlerini şöyle sürdürdü:

“İstanbul’da 17 tane ağır ceza mahkemesi mi var, o zaman 18’nci ağır ceza mahkemesini kurar orada yargılama yaparsın. Ancak bu yapılmıyor. 13’ncü ağır ceza mahkemesi içinden, ikinci bir ağır ceza mahkemesi kuruluyor. Bu hukuki olmaz. Hükümetin portföyündeki şüphelilerin sanık olarak yargılanacağı özel bir mahkeme oluşturulmuştur. Bu hiçbir şekilde hukuki değildir”
Bu haber toplam 1054 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri