Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

CHP Gül'ün Bir Yılını Değerlendirdi

29 Ağustos 2008 / 11:50
Cumhurbaşkanı Gül, Cumhurbaşkanlığı'nın 1. yılını NTV'de değerlendirmişti. CHP de Gül'ün 1. yılını diğerlendirdi.
CHP, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün Çankaya Köşkü'ndeki bir yılını “Parti referansı ile hareket etti, geçmişte yer aldığı siyasi hareketin kolu gibi davrandı” diye değerlendirdi.

CHP Grup Başkanvekili Hakkı Süha Okay, yaptığı yazılı açıklamada Cumhurbaşkanı Gül'ün yasaları TBMM'ye geri gönderme ve kararnamelerle ilgili tavrı konusunda eski Cumhurbaşkanı A. Necdet Sezer ile kendisini karşılaştırdığını hatırlattı.

Okay, 10. Cumhurbaşkanı Sezer'in, “Hortumcuları affeden Vergi Barış Yasası'nı, sebepsiz işten atılmaları getiren yasayı, Albayraklar'ı vergi borçlarından kurtaran yasayı, ormanların yok edilmesine yol açacak anayasa değişikliğini, tarikat okullarına destek için çıkarılan yasayı, kadrolaşmak için 61 yaşta emekliliği getiren yasayı geri gönderdiğini” dile getirdi.

Okay değerlendirmelerini şöyle sürdürdü:

GÜL ONAYLAR MIYDI?:
Gül, türbana ilişkin anayasa değişikliğini, Sezer'in iade ettiği yasalardan TÜBİTAK'ta, Sağlık Bakanlığı'ndaki kadrolaşmayı öngören yasaları, Vakıflar Yasası'nı, Gargill firmasını affeden sözde Toprak Koruma Yasası'nı, SGSS Yasasını, yargıda kadrolaşmanın önünü açan Hakimler ve Savcılar Yasası'nı ve Anayasa Mahkemesi'nin iptal ettiği bazı yasaları onaylamıştır.


UMUTLAR SÖNÜYOR:
Türbana ilişkin yasa konusunda Anayasa Mahkemesi'nin verdiği karar, Sayın Gül'ün cumhuriyetin nitelikleri ile ne kadar barışık olduğunu ortaya koymaktadır.


VATANDAŞLARI YANILTMAYALIM:
Sezer, hukukun üstünlüğüne inanan, cumhuriyetin değerlerini sonuna kadar savunan, yeminine sadık kalan bir cumhurbaşkanıdır. O bakımdan, kaçamak sayısal değerlendirmelerle iki cumhurbaşkanı arasında bağ kurmak, halkı yanıltmak olur.
Kaynak:
Bu haber toplam 880 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri