Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

CHP İstanbul'da kazan kaynıyor

29.01.2010 12:32
CHP İstanbul'da "tek ses" görünmesine rağmen, İstanbul'un patronu olmak için sessiz ve derinden bir hesaplaşma yaşanıyor. Bu hesaplaşmanın bir ucunda mevcut İl Başkanı Gürsel Tekin var. Ama asıl merak edilen, hesaplaşmanın öteki ucundaki isim...

CHP'de Mayıs ayında yapılacak Büyük Kurultay öncesinde en önemli dönemeç İstanbul İl Kongresi... Sabah yazarı Mahmut Övür'ün de altını çizdiği gibi "İstanbul'un patronu olmak partinin "üçüncü adamı" olmak anlamına geliyor. İstanbul'daki parti içi seçim yarışı daha doğrusu "iktidar kavgası" da bunun için yapılıyor."

Kulislerden gelen bilgiye göre 14 Şubat'ta yapılacak olan İstanbul kongresinde sürpriz bir mücadele yaşanabilir.

İşte Övür'ün kaleminden CHP İstanbul kongresi'nde yaşanacak olan iktidar savaşının tarafları:

Manzara iki açıdan parlak görünmüyor. Birincisi CHP'nin ilçe kongreleri bazen hareketli, hatta gerilimli geçse de kitlesel değil. Bazı ilçelerde parti geleneğinden gelen "sol kadro" bulmakta bile zorlanıldığı söyleniyor.
İkincisi ise "tek ses" görünmesine rağmen özellikle İstanbul'un patronu olmak için sessiz ve derinden bir hesaplaşma yaşanıyor. Bu hesaplaşmanın bir ucunda mevcut İl Başkanı Gürsel Tekin var. Ama asıl merak edilen, hesaplaşmanın öteki ucundaki isim... İlçe kongrelerindeki seçim yarışına bakınca, bu ismin Mehmet Sevigen olduğu çok açık... Kulislerde hep onun ve yakın çevresinin adı geçiyor. Denilen şu: Sevigen, 29 Mart yerel seçimleri öncesinde, adı imar olaylarına karıştırılarak büyük darbe aldı. Şimdi bu darbenin rövanşına hazırlanıyor.
Sevigen'e bu iddiaları ilettiğimde şöyle diyor:
"İstanbul'da sorun yok. Biz bir ekibiz. Aday çıkma durumu da söz konusu değil. Hepimiz genel başkana bağlıyız. Yükselişe geçtiğimiz bir dönemde bizi zayıflatmak isteyenler olabilir. Ama bunlar bizi etkilemez. Genel başkanımız ne derse o olur."

Mahmut Övür'ün yazısının tamamını okumak için buraya tıklayınız.

Bu haber toplam 890 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri