Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

TSK'da nasıl torpil yapılır

02.06.2009 11:49
CHP İstanbul İl Başkanı Gürsel Tekin askerlikten nasıl kaçtığını ve siyasi bağlantılarını kullanarak nasıl torpil yaptırdığını açıkladı.
Vatan gazetesinden Sanem Altan’ın Gürsel Tekin’le yaptığı röportaj 5 Nisan’da yayınlanmıştı. Röportajda gözlerden kaçan noktayı, bir okurumuzun uyarısı üzerine fark ettik.

CHP İl Başkanı görevini yürüten Gürsel Tekin askerde nasıl torpil yaptırdığını kendi ağzıyla açıkladı.

SİYASİ BAĞLANTIYLA TORPİL

Önce çok tozlu diye askerden nasıl kaçtığını anlatan Tekin, babasının ısrarı üzerine tekrar askere gider. İkinci gidişte ise Tekin, siyasi bağlantılarını kullanarak askerliğini İstanbul Kuleli Askeri Lisesi’nde yaptığını söyledi.

05 Nisan 2009 tarihli Vatan Pazar ekinde ve CHP’nin İstanbul sitesinde yayınlanan röportajın gözlerden kaçan bu kısmını geç de olsa dikkatinize sunuyoruz:

İşte Gürsel Tekin’in ağzından torpil olayı:


Yaşar Büyükanıt’ın askeriydim

Asker olma zamanım geldi. Acemilik Manisa’ya çıktı. Gittim. İçeri girdim, teslim olacağım, etraf nasıl toz toprak, çadırlar kurmuşlar falan. Geri dönmeye karar verdim. Hiç yapmayacağım bir şeyi yaptım. Çantamı aldım, çıktım. Nizamiyede sorarlarsa da “Sigara almaya çıkıyorum” diyeceğim diye plan yaptım. Sormadılar da. Otobüse bindim, İstanbul’a geri geldim. Gece eve geldim kapıyı çaldım. Rahmetli babam şok oldu. Sinirlendi, kızdı. “Olur mu toz toprak, bu ne demek” dedi. Bir hafta sonra gidip tekrar başvurdum. Bakaya düştüğü için Isparta çıktı. Sabah Isparta’da indim, elimde Cumhuriyet gazetesi, akşamüzeri dört gibi teslim olacağım, çay içmeye bir yere oturdum, kafamı bir kaldırdım kocaman SODEP il merkezi yazıyor. Buraya uğrayayım dedim. Sabah 10 oldu artık. Odacı kapıyı açtı. Çay ikram etti. Sohbet etmeye başladık. Dedi ki “İl başkanımız emekli albaydır, 40. piyade alay komutanıyla her akşam beraberdir.” “Faydası olur mu” dedim. “Olmaz mı” dedi. Bir iki saat sonra il sekreteri geldi. Sohbet ettik. Sonra başkan geldi. Beni çağırdı. Sorular sordu. Sonra alay komutanını aradı. “Aile dostumun çocuğudur, sana gönderiyorum” dedi. Ben gittim. Kapıdan beni aldılar, özel giydirdiler. Alay komutanın postası oldum. 23 gün sonra özel dağıtım geldi bana. Ankara Gazi Orduevi’ne. Ben memnun olmadım tabii, İstanbul’a gitmek istiyorum. İl başkanını aradım. “Ben yaptırdım” dedi. “Ben İstanbul Fenerbahçe Orduevi istiyorum” dedim. Ankara’ya gitmedim. Dağıtım günü geldi. 3 bin kişi dizildik, okunuyor. Diyarbakır, Kıbrıs, Urfa... “Eyvah” dedim. “Gürsel Tekin Kuleli Askeri Lisesi İstanbul” deyince, herkesin dönüp bana bir bakışı var. Geldim Kuleli’ye. Komutanım Yaşar Büyükanıt. Genelkurmay Başkanı Büyükanıt’ın askeriyim ben. Erdal İnönü’yle mektuplaşıyordum askerken. Mektuplar okunuyor tabii. Büyükanıt merak etmiş, “Kim bu” demiş, “Komutanım ben siyasetçiyim” dedim. İyidir aramız. İl başkanı olduğumda ilk Büyükanıt aramıştı kutlamak için.


Kaynak:
Bu haber toplam 6064 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri