Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

CHP itiraz başvurusunu yaptı!

13.07.2009 16:22
CHP karara vardı, geceyarısı oylamaya sunulduğu için geceyarısı değişikliği olarak adlandırılan yasayı Anayasa Mahkemesi'ne götürecek
CHP bugün saat 16.00'da Anayasa Mahkemesi'ne başvuracak. Askere sivil yargı yolunu açan yasa değişikliğine itiraz etti.

KARAR OY BİRLİĞİYLE ALINDI

CHP, Genel başkan Deniz Baykal'ın olaganüstü grup toplantısında konuşmasının ardından oylamaya gitti. CHP Grubu oybirliğiyle askere sivil yargı yolunu açan yasayı Anayasa Mahkemesi'ne götürmeye karar verdi.

CHP'li Kemal Anadol, oybirliğiyle alınan karar üzerine itiraz dilekçesini Anayasa Mahkemesi'ne sundu. Bu CHP'nin 37. itiraz başvurusu oldu.

""Bu değişiklik yargıyı kaosa sürüklemiştir" diyen Kemal Anadol, "Bu değişikliği katılım ortaklığı belgesinin bir parçası olarak öne sürüyorlar. Külliyen yanlış. Bu belgeye göre sicil amiri yüksek hakimler kurulu olacak. Sekretaryası adalet bakanlığında değil yüksek hakimler kurulunun olacak. İşe alırken adalet bakanlığı yapmayacak mülakatı, Yüksek Hakimler kurulu yapacak" dedi.

Kemal Anadol, "Anayasayı değiştirmek için üçte iki çoğunluk lazım. bunlar takiyyeci anlayışla bunu yapmaya çalışıyorlar. Sayın başbakan türkiye'yi vesayet altına almaya çalışıyor, Askeri yargıyı da vesayet altına almaya çalışıyor" sözleriyle itirazı yaptıklarını kaydetti.
Bu haber toplam 1228 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri