Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Bülent Arınç'a eşkiya benzetmesi

07.02.2010 00:04
CHP Grup Başkanvekili Kemal Kılıçdaroğlu, "Biz hükümeti çok rahat silkeleriz" dedi. Kılıçdaroğlu'nun açıklamaları bununla da sınırlı kalmadı ve Devlet Bakanı Bülent Arınç'ı çıldırtacak laflar etti.

Düzce Gölyaka'da Hacı Bektaş Veli Derneği'ni ziyaret edip vatandaşlarla sohbet eden Kılıçdaroğlu, bir vatandaşın "hükümeti artık silkeleyin" sözleri üzerine, "Biz hükümeti çok rahat silkeleriz. Biz sizden hafif bir destek bekliyoruz. Gerçi bu saatten sonra bizim silkelememize gerek kalmadı. Hükümet zaten dökülmeye başladı. Biz daha Üsküdar Kısıklı'da bulunan çift duvarlı villalarda kim oturuyor bunun hesabını sormadık" karşılığını verdi.

Arınç için yorum: "İlginç figür"

"Bülent Arınç'ın ağlamakla gülmek arasındaki ince çizgide yer almasıyla siyasette ilginç bir figür" olduğunu söyleyen Kılıçdaroğlu, "Sayın Arınç, Meclis Başkanvekili Güldal Mumcu'nun odasına girip kendisine şiddete varan tavır ve davranışlarda bulundu. Sayın Arınç'ta demokrasi kültürü yok. Yürütme organının üyesi olarak odaya girdi ve yasamaya müdahale etti. Yürütme organına baskı kurmaya çalışıyorlar. Gidip meclis başkanvekilinin odasını basıyorlar. Sayın İnönü'nün dediği gibi 'Eşkıyanın bu gece ne yapacağı belli değil'. Bunların da ne zaman ne yapacağı belli olmuyor" ifadesini kullandı.

Kılıçdaroğlu, halkın siyasetçileri ve siyasi partileri sorgulaması gerektiğini, böylece sandık başında akıl tutulması yaşamayıp aklıyla hareket edeceğini söyledi.

"Bizi sorgulayın"

Türkiye'nin dünyanın en büyük 20 ekonomisi arasında olduğunun açıklandığını kaydeden Kılıçdaroğlu, "Diyarbakır'ın Bağlar ilçesinde kamyon tepesinden atılan ekmekleri çamur içinde almaya çalışan kadınları gördük. 5-10 lira için sırada bekleyen vatandaşlarımız var. Hani sağ elin verdiğini sol el görmeyecekti. Biz bunları görüyoruz. Biz ayrışmak istemiyoruz. Bu coğrafyada hep beraber, hangi etnik kimliğe sahip ise hep bir arada kardeşçe yaşamak istiyoruz. Bu yüzden bizleri sorgulayın" dedi.

"Bir dönem başörtülü, montlu, paltolu diye kılık kıyafetimiz ile ayrıştırıldık. Kılık kıyafet neden siyasi malzeme olarak kullanılıyor. Kılık kıyafetten medet umanlar İstanbul'da merdiven altında çalışan binlerce türbanlı kızımızın ne halde olduğunu sorguluyor mu? Sigortaları var mı? İş haklarını biliyorlar mı?" diyen Kılıçdaroğlu, "Biz sizin sorunlarınıza ve sorularınıza talibiz. Biz 5 kuruşluk verginin hesabını vermek istiyoruz" ifadesini kullandı.

"Cemevi için düşünecek ne var"

Cemevlerinin yasal güvenceye bağlanması konusunun uzatılmasına gerek olmadığını ifade eden Kılıçdaroğlu, "Cemevlerinin ibadethane olarak kullanılması günlerce üzerinde düşünülecek bir durum değil. İnsanlar istedikleri yerde istedikleri gibi ibadet yapabilir. Ne var bunda anlamış değilim. CHP'nin kanun teklifini kabul edersiniz olur biter. İnsanların nerede ve nasıl ibadet yapacağına siz karışamazsınız" dedi.

 
Bu haber toplam 1230 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri