Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

CHP kapatılabilir

24 Eylül 2008 / 08:37
CHP'nin başı bu kez Almanya'dan alındığı iddia edilen yardım parasıyla dertte! Başsavcılık bu konuda inceleme başlattı.
CHP'nin bir Alman vakfından para aldığı iddiaları üzerine harekete geçen Başsavcı Yalçınkaya, Nazizm ve Almanya uzmanı Talip Doğan Karlıbel'den belge istedi.

Almanya ve Nazizm uzmanı Talip Doğan Karlıbel, Cumhuriyet Başsavcısı Abdurrahman Yalçınkaya'nın, CHP'nin ''CHP'nin Alman Ebert Vakfı'ndan yardım aldığı'' iddiaları üzerine kendisinden belge istediğini söyledi.

''CHP'nin Alman Ebert Vakfı'ndan yardım aldığı'' iddialarıyla ilgili bugün bir gazetede yer alan haberde, ''Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığının konuyla ilgili inceleme başlattığı, iddialara ilişkin bilgi, belgeleri gazeteden istediği'' belirtilmişti.

Başsavcı'ya göre inceleme rutin!
Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı Abdurrahman Yalçınkaya, ''Bütün siyasi partilerin faaliyetleri başsavcılığımız tarafından rutin olarak Anayasa ve yasaların verdiği görev ve yetki çerçevesinde izlenmektedir'' dedi.

Öte yandan, Almanya'nın Ankara Büyükelçiliği Sözcüsü Klemens Semtner, CHP'nin bir Alman vakfından para yardımı aldığı iddialarını içeren haberleri ''uydurma'' olarak niteleyerek, yayımlanan belgenin de ''sahte olduğunun çok açık olduğunu'' söyledi.

Hukukçulara göre kapatma nedeni?
İddiaları değerlendiren hukukçulara göre ise CHP'nin yardım aldığı eğer belgelerle ispatlanırsa, savcılık CHP için kapatma davası açabilir. Anayasa'da yer alan düzenlemelerin partilerin bu konudaki tavrını belirleyeci hususlar taşıdığını belirten hukukçular, savcılığın belgelerin doğruluğunu kanıtlaması halinde açılacak davada CHP'nin temelli kapatılabileceği konusunda hemfikir!
Kaynak:
Bu haber toplam 1142 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri