Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Kılıçdaroğlu çok fena yanıldı

09.01.2010 13:05
CHP’li Kemal Kılıçdaroğlu, ihbar telefonun Amerika’dan arandığını iddia etmişti. İhbarın Ankara Çukurambar’dan yapıldığı ortaya çıktı.

 

Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç'a suikast ihbari ABD'den değil, Ankara Çukurambar’dan internetten yapıldı.

CHP Grup Başkanvekili Kemal Kılıçdaroğlu'nun açıkladığı ve Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç'a yönelik suikast iddiaları sonucu başlatılan soruşturmaya dayanak teşkil eden telefon numarasının 1230606 ile başlaması şüphe yarattı. Kılıçdaroğlu, telefonun Amerika'dan açıldığını iddia etse de, polise yapılan ihbarın Ankara'dan hatta Çukurambar'dan gelmesi ihtimali yüksek.

Numaranın başında bulunan 1 sayısı tüm Amerikan telefonlarında hatta zaman zaman şehir içi aramalar da bile kullanıldığı için ardından gelen üç rakamın yani 230'un bölge kodu olması gerekir. Ancak, Amerikan telefon kod sistemine göre 230 ile başlayan bir bölge yok. Georgia Eyaleti'nin Albany, Americus, Bainbridge, Valdosta bölgesinde 229, Michigan Eyaleti'nin Traverse City, Muskegon, Ludington bölgelerinde ise 231 kodu kullanılıyor.

-İHBAR ÇUKURAMBAR'DAN MI?-

Basit bir internet programı sayesinde, evde bulunan bilgisayar ile belli bir ücret karşılığında telefon görüşmesi yapmak mümkün. Low rate voip isimli bir program bilgisayara kurulduktan sonra tıpkı sabit telefon gibi kullanıcılarına sınırsız hizmet sunuyor. Kredi kartı ile satın alınan bir miktar kredi sayesinde kullanıcılar, dünyanın neresinde olursa olsun istediği ülke ile konuşabiliyor.

Bu programın özelliği ise, arama yapılırken o an için kullanıcıya sistem tarafından otomatik bir numaranın atanması. Amerikan telefon sistemine göre yapılan bu otomatik numaralandırma için mevcut olmayan bölge kodları kullanılıyor. İşte Kılıçdaroğlu'nun açıkladığı numarada yer alan 230 da bu alan kodlarından biri. Bu program sayesinde Türkiye'den yapılan aramalar bile, sanki Amerika'dan yapılıyormuş izlenimi yaratabilir.

Bu haber toplam 2006 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri