Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Baykal'dan Kılıçdaroğlu yorumu

03.04.2009 16:13
CHP Genel Başkanı Deniz Baykal CNN Türk'ün konuğu oldu. Baykal, seçimlerde alınan sonucun Kılıçdaroğlu'nun başarısı olduğuna yönelik yoruma bakın ne dedi...
CNN Türk'te yayınlanan yedi/24 adlı programa konuk olan CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, yerel seçimler ve son gelişmeleri değerlendirdi.

CHP Kılıçdaroğlu sayesinde mi başarılı oldu?

Baykal, CHP'nin yerel seçimlerde oy oranlarını arttırmasında Kemal Kılıçdaroğlu faktörünün hatırlatılması üzerine, "Bu seçim kampanyasında başarısıyla dikkati çeken pek çok arkadaşımız var. Sayın Kılıçdaroğlu da bu arkadaşlarımızın arasında. Bunun getirisi parlamento seçimleri için çok olacak. Sadece İstanbul'da değil, Edirne'de, İzmir'de, Aydın'da, Antalya'da... CHP'nin başarısının bir parti başarısı olduğuna işaret etmek istiyorum. Bu başarının tümünü görelim. Ben CHP'nin genel başkanı olarak tüm başarıları sunmak zorundayım. Başarı örgütsel başarıdır. Kılıçdaroğlu açısından beni mutlu eden medyanın Kılıçdaroğlu'na özel bir ilgi göstermesi... Çünkü biz medyayla ilişkilerinde problemli bir partiyiz. İstanbul'da hem il başkanımız Gürsel Tekin'in, hem de Kılıçdaroğlu'nun onları etkileyen, CHP'yi kredi açmasını sağlayan bir durum var" yanıtını verdi.

Kılıçdaroğlu iyi bir genel başkan olur mu?

Kılıçdaroğlu'nun iyi bir genel başkan olur mu sorusuna ise Baykal, "Olabilir neden olmasın. Ama bir parti başkanlığı karmaşık konular. Bir siyasi parti belli bir başarıya geldi, genel başkanını değiştirelim anlayışı çok nahiv bir anlayış, başarısızlığı daha önce kanıtlanmış bir anlayıştır" şeklinde yanıt verdi.

Çiçek'in açıklamaları

Cemil Çiçek'in yerel seçimlerde Iğdır'da belediye başkanlığını kazanan DTP hakkında "Ermeni sınırına dayandılar" yorumunu değerlendiren Baykal, seçim sonrası yapılan açıklamaların DTP konusunda AKP'nin çelişkiler yumağı içinde olduğunu gösterdiğini ifade etti. Baykal şöyle devam ett: "DTP nedir? Demokratik bir parti midir, değil midir? Şikayet ettikleri durumun sorumlusu kendileridir. Ortaya koydukları politika Güneydoğu'da işlememiştir. DTP'yi bir şekilde etkisiz kılacaklarını sanıyorlardı ama daha güçlü kıldılar. Bir Başbakanın iktidar olduğu ülkede seçimleri tehditle kazandılar demesi tam bir skandaldır. Bu siyasetin iflası demektir."

CHP'nin Güneydoğu politikası

Baykal, "CHP'nin yorum yapmaya hakkı yok, çünkü o bölgeye yönelik çalışması yok deniyor" yorumları içinse "Bizim politikamız bellidir. Biz kimseye kabul etmiyosan çek git demiyoruz. Biz kimseye pompalı tüfekle saldır demiyoruz. Herkes etnik kimliğini konuşacak, tartışacak. Biz tutarsız değiliz. Bölgeye değer veriyoruz. Bu konuda bundan sonra daha yoğun bir şekilde çalışıyoruz" yanıtını verdi.

Karayalçın'la devam edilecek mi?

Baykal son olarak, Karayalçın'la devam edilip edilmeyeceğinin sorulması üzerine, kendisiyle konuşacaklarını ondan sonra karar vereceklerini söyledi.
Bu haber toplam 866 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri