Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

CHP Onur Öymen'e Sahip Çıktı

16.11.2009 22:31
Cumhuriyet Halk Partisi'nden yapılan açıklamada, "Kılıçdaroğlu kendi çevresinin üzüntüsünü yansıtmıştır" denildi...

CHP Sözcüsü ve Genel Sayman Mustafa Özyürek, CHP Genel Başkan Yardımcısı Onur Öymen'in ''Demokratik Açılım'' görüşmeleri sırasında TBMM Genel Kurulu'ndaki “Dersim isyanında analar ağlamadı mı?” şeklindeki sözleri ve ardından gelişen tepkilere ilişkin yazılı bir açıklama yaptı.

Onur Öymen'in konuşması dolayısıyla üzülen vatandaşlardan bir çok kez özür dilediğini ifade eden Özyürek, ''Geçmişte Dersim'de ve başka yerlerde yaşadığımız acılar var, ıstıraplar var. O günün koşullarında yaşanmış olayları, yapılan yanlışları bugün konuşmanın, tartışmanın hiçbirimize yararı yok. Herkesin duygularına, düşüncelerine, acılarına, anılarına saygı göstermek hepimizin sorumluluğudur'' dedi.

Mustafa Özyürek, Öymen'in konuşmasında, ''Atatürk'ün teröre taviz vermediğini anlatmak amacıyla Dersim olaylarına değinmesinin amacını aşan yorumlara neden olduğunu ve bu nedenle Tuncelili Alevi yurttaşların üzüntülerini, tepkilerini ifade ettiklerine'' işaret ederek, şu görüşleri dile getirdi:

''Sayın Onur Öymen üzülen, incinen yurttaşlarımızdan birçok kez özür dilemiştir. Sayın Genel Başkanımız 13 Kasım’da TBMM'de yaptığı konuşmada, 'o acıları yaşayan insanların duygularına, hassasiyetlerine saygı gösteriyorum ve onların hiçbir zaman bir siyasi çekişme konusu haline getirilmemesinin olağanüstü önem taşıdığını bir kez daha ifade etmek istiyorum. Artık yüzümüzü geleceğe yönelteceğiz' diyerek geçmiş acı olayların kaşınmaması, o olaylardan rencide olanların duygularına saygı gösterilmesini istemişti.

Grup Başkanvekili Kemal Kılıçdaroğlu'nun Tunceli'de yaptığı açıklamalar, çevresinden kendisine iletilen üzüntü ve tepkileri yansıtmaktadır.

Sayın Onur Öymen'in incinenlerden özür dilediği amacını aşan ifadesinin, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan tarafından haksız ve insafsız şekilde yorumlanmasını kabul edemeyiz. Recep Tayyip Erdoğan ne kadar uğraşırsa uğraşsın Alevi ve Kürt yurttaşlarımızla CHP arasına giremeyecektir.

Halkımız, CHP'nin özellikle Alevi yurttaşlarımız başta olmaz üzere tüm yurttaşlarımıza saygı ve sevgi ile yaklaştığını bilmektedir. Partimizi yıpratmaya dönük maksatlı yorumlara itibar etmemektir.''

Bu haber toplam 864 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri