Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

CHP'lilerin Beklediği Gün!

21.05.2010 15:11
CHP 33. Olağan Kurultayı yarın toplanıyor. Tek başkan adayı Kıçdaroğlu ili gidilen kurultay, CHP'yi 2011 seçimlerine taşıyacak...

CHP 33. Olağan Kurultayı yarın toplanıyor. Deniz Baykal’ın istifasıyla boşalan Genel Başkanlık için tek aday olan Kemal Kılıçdaroğlu ile gidilen kurultayda CHP’yi 2011 seçimlerine taşıyacak yeni yönetim belirlenecek.
CHP’de kurultay hazırlıkları sürerken, Atatürk Spor Salonu’nda 22-23 Mayıs’ta yapılacak kurultayda 1249 delege sandığa giderek oy kullanacak. Kurultayda delegelerin yüzde 20’sinin imzasını bulan ise genel başkanlık için aday olabilecek. Kurultayın ilk günü Genel Başkan, ikinci günü de Parti Meclisi seçilecek. Genel Başkan adaylığı için şu ana kadar yalnızca İstanbul Milletvekili Kemal Kılıçdaroğlu adaylığını açıkladı. Başka bir Genel Başkan adayının çıkması beklenmiyor. Kurultayda Kılıçdaroğlu’nun Genel Başkanlığı döneminde görev yapacak Parti Meclisi de seçilecek. Seçilen Parti Meclisi üyeleri kurultaydan sonraki hafta toplanarak Merkez Yönetim Kurulu’nu(MYK) seçecek.

-ÖZEL GÜVENLİK GÖREV YAPACAK-

Kurultay salonunda özel güvenlik de görev yapacak. Kurultayda polislerin yanı sıra 50 kişiden oluşan özel güvenlik salonda yerini alacak. Özel güvenlik salonun tepe bölümünde bulunacak.
Kurultayı 858 yerli ve yabancı basın mensubu izleyecek. Daha önce delegelerin bulunduğu alan daha rahat çalışabilmeleri için tamamıyla gazetecilere ayrıldı. Sahada sadece gazeteciler, milletvekilleri, Merkez Yönetim Kurulu üyeleri, Parti Meclisi üyeleri ile Yüksek Disiplin Kurulu üyeleri yer alacak. Ayrıca salonda kameralar için özel bir platform da oluşturuldu.

-DELEGELER TRİBÜNDE-

Saha içi gazetecilere ayrıldığı için geçmiş kurultayların aksine delegeler tribünlerde oturtulacak. Tribünlerde delegeler için özel bir bölüm hazırlandı. Kurultayı izlemek isteyen partililer için salonun dışına da dev ekranlar kurulacak.
Gençlik kolları kendileri için bastırılan özel tişörtleri giyecek. Salonun bir köşesinde görev yapacak olan gençler kol kola girerek bir kordon oluşturacak.

-BAYKAL’IN FOTOĞRAFI-

CHP’nin eski Genel Başkanı Deniz Baykal daha önce söylediği gibi kurultaya katılmayacak. Ancak kurultay salonunda Baykal’ın fotoğrafı bulunacak.
Kurultayın ilk günü saat 10.00’da başlayacak. Ardından divan oluşturulacak ve divan başkanı bir konuşma yapacak. Genel Başkanvekili Cevdet Selvi’nin konuşmasından sonra hesap raporlarının okunmasının ardından konuşmak isteyenlere söz verilecek. Ardından adaylar konuşmak için kürsüye gelecek. Genel Başkanlık seçiminin ardından Genel Başkan teşekkür konuşmasını yapmak üzere kürsüye gelecek. Pazar günü ise Parti Meclisi üyeleri seçilecek.

-1249 DELEGE OY KULLANACAK-

CHP’de Merkez Yönetim Kurulu’nun (MYK) 19, Parti Meclisi’nin (PM) MYK üyeleri dışındaki 62, Yüksek Disiplin Kurulu’nun (YDK) 15 üyesi ile MYK ve PM’de yer almayan 55 milletvekili kurultayın doğal delegeleri olarak oy kullanacaklar. İstanbul 140 delege ile kurultayda belirleyici bir rol oynayacak. Ankara ve İzmir de İstanbul’un ardından kurultaya en çok delege gönderen iller olarak yer alıyor. Ardahan, Artvin, Bartın, Bayburt, Bilecik, Gümüşhane, Iğdır, Kilis, Tunceli ve Yalova ise 4’er delege ile kurultaya en az sayıda delege gönderen iller arasında yer alıyor. İllere göre delege sayıları ise şöyle:
Adana 28, Adıyaman 10, Afyon 14, Ağrı 10, Aksaray 8, Amasya 6, Ankara 58, Antalya 26, Ardahan 4, Artvin 4, Aydın 16, Balıkesir 16, Bartın 4, Batman 8, Bayburt 4, Bilecik 4, Bingöl 6, Bitlis 8, Bolu 6, Burdur 6, Bursa 32, Çanakkale 8, Çankırı 6, Çorum 10, Denizli 14, Diyarbakır 20, Düzce 6, Edirne 8, Elazığ 10, Erzincan 6, Erzurum 14, Eskişehir 12, Gaziantep 20, Giresun 10, Gümüşhane 4, Hakkari 6, Hatay 20, Iğdır 4, Isparta 10, İstanbul 140, İzmir 48, Kahramanmaraş 16, Karabük 6, Karaman 6, Kars 6, Kastamonu 8, Kayseri 14, Kırıkkale 8, Kırklareli 6, Kırşehir 6, Kilis 4, Kocaeli 18, Konya 32, Kütahya 12, Malatya 14, Manisa 20, Mardin 12, Mersin 24, Muğla 12, Muş 8, Nevşehir 6, Niğde 6, Ordu 14, Osmaniye 8, Rize 6, Sakarya 12, Samsun 18, Siirt 6, Sinop 6, Sivas 12, Şanlıurfa 22, Şırnak 6, Tekirdağ 10, Tokat 14, Trabzon 16, Tunceli 4, Uşak 6, Van 14, Yalova 4, Yozgat 12, Zonguldak 10.

 CHP'de Fire Alarmı

Cihan Haber Ajansı muhabirine konuşan CHP Grup Başkanvekili Hakkı Süha Okay, yarın yapılacak parti kurultayı için tüm hazırlıkların tamamlandığını söyledi. Kemal Kılıçdaroğlu'nun seçileceğinden en küçük bir şüphelerinin bulunmadığını belirten Okay, "Kurultay için her şeyi tamamladık. Artık kurultayın başlayacağı saati bekliyoruz. Herkes çok şaşıracak. CHP her kesimi kucaklayan bir parti olacak. Hepimiz çok heyecanlıyız. İyi bir rüzgar yakaladık. Sayın Kemal Kılıçdaroğlu'nun arkasında çok önemli bir halk desteği var." dedi.

CHP'li Okay, Kurultay'da muhtemel bir son dakika adaylığına karşı da hazırlıklı olduklarını ifade etti. Okay, bunun için delinme ihtimali olan çarşaf liste yerine daha garanti olan ve geçmişte de uyguladıkları blok liste yöntemi ile seçimin yapılacağını kaydetti. Okay, Kurultay'da bazı gerginliklerin olabileceğini de söyledi. Deniz Baykal aday gösterilmediği için bazı isimlerin Kılıçdaroğlu'nun adaylığına karşı olduğunu hatırlatan Okay, "Muhalif milletvekillerine yönelik bir tepki olabilir. Ama bunun dışında sakin, demokratik ve medeni bir havada geçeceğini umuyorum." ifadelerini kullandı.

Okay, Kemal Kılıçdaroğlu'nun Aleviliğine vurgu yapılmasına da bir anlam veremediğini söyledi. Kılıçdaroğlu'nun adaylığını Obama'nın ABD Başkanı olmasına benzeten Okay şunları söyledi: "Şu an itibariyle inanılmaz sinerji yakaladık. Ancak belli başlı kesimlerde Sayın Kemal Kılıçdaroğlu'nun Alevi olduğu yönünde kasıtlı bir propaganda yürütülüyor. Bunun çok doğru olmadığını düşünüyorum. Elbette ki bazı insanların bu konudaki kaygılarını ve eleştirilerini saygı ile karşılıyorum. Bilmiyorum ama belki bu tür düşünceler bizim partide de olabilir. Ama şahsen benim böyle bir kaygım yok. Kimse de bu konuda endişe etmesin. Sayın Kılıçdaroğlu bunları aşmış Türkiye'ye mal olmuş bir isim. ABD'nin Obamalaşması olarak görmek lazım."

Bu haber toplam 1226 defa okunmuştur

Etiket(ler): , ,

DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri