Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Kılıçdaroğlu'nun şeriat korkusu!

23.08.2010 15:57
CHP lideri, Alman Der Spiegel dergisine konuştu. Kılıçdaroğlu "Türkiye islamlaşır mı?" sorusunu, bakın nasıl yanıtladı?

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, "Türkiye islamlaşır mı?" sorusuna "Böyle bir şeyi düşünmeden edemiyorum. AK Parti'nin dünya görüşüne uymayan insanlara çok fazla baskı yapılıyor" yanıtı verdi.

Kılıçdaroğlu, Erdoğan'ın şeirat devleti kuracağı yönünde partisinden gelen eleştirilerin hatırlatılması üzerine ise AK Parti'nin islami prensiplere dayanan bir sosyal politikası bulunduğunu belirterek, "Bunu başaramaz, Cumhuriyetimizin temeli 1923 yılından beri var. Yine de dikkatli olmalıyız" yorumunda bulundu.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Alman "Der Spiegel" dergisine verdiği demecinde "Başbakanımızın çıkışları sorun yaratıyor. Biz modern bir ülkeyiz, yasalarımız ve etnik prensiplerimiz de batılıdır. Hükümet bu mirası yok etmek üzere. Partnerlerimizi ürkütüyor. Hükümet devleti eline geçirmeye başladı" şeklinde görüş belirtti.

Başbakan Erdoğan'ın Türkiye'yi "İslamlaştırmasından" endişe duyup duymadığı şeklindeki bir soruya ise Kılıçdaroğlu, "Böyle bir şeyi düşünmeden edemiyorum. AK Parti'nin dünya görüşüne uymayan insanlara çok fazla baskı yapılıyor" karşılığı verdi.

"SINIRSIZ KAPİTALİZME KARŞIYIZ"

Hükümetin ekonomik alandaki başarılarının da bir önceki hükümete borçlu olunduğunu savunan Kılıçdaroğlu, devletin özelleştirmeden 30 milyar dolar gelir elde etmesine rağmen, Cumhuriyet'in kuruluşundan bu yana Türkiye'de en büyük borçlanmanın yaşandığını söyledi.

"Erdoğan'ın kabul ettirdiği sınırsız kapitalizme karşıyız" diyen Kılıçdaroğlu, gelir dağılımının çok dengesiz olduğunu ve ülkedeki ekonomik büyümeye rağmen işsizlerin sayısının azalmadığını, böyle bir şeyin de Türkiye'de ilk kez görüldüğünü öne sürdü.

ŞERİAT DEVLETİNE KARŞI DİKKATLİ OLMALIYIZ

Partisinin Erdoğan'ı ülkede bir şeriat devleti kurmakla eleştirdiğinin hatırlatılması üzerine de Kılıçdaroğlu, "Bunu başaramaz, Cumhuriyetimizin temeli 1923 yılından beri var. Yine de dikkatli olmalıyız. AK Parti'nin sosyal politikası İslami prensiplere dayanıyor. Bu prensiplere göre devlet sosyal yardım yapmıyor. Sadece fakirlere sadaka veriliyor" şeklinde konuştu.

NE DARBECİ NE SİVİL GENERAL GÖRMEK İSTİYORUZ

AB ilerleme raporlarının Türkiye'de bağımsız bir yargı olmadığına dikkati çektiğini ve hükümetin yeni tasarısıyla güçler ayrılığının fiilen ortadan kaldırılacağını savunan Kılıçdaroğlu, "Bizler artık darbeci generaller görmek istemiyoruz. Ancak sivil darbeler de görmek istemiyoruz" dedi.

PKK İLE MASAYA OTURACAK MI?

Etnik ya da dini kimlik temelinde politika yapılmasını yanlış bulduğunu, böyle bir politikanın Türk tarihinde de çok fazla kan akmasına neden olduğunu belirten Kılıçdaroğlu, günün birinde terör örgütü PKK ile de görüşme masasına oturup oturamayacaklarının sorulması üzerine de, "Hayır, özür dilerim. Onlar, yapıcı bir çözümü istemeyen teröristlerdir. Bunu biz biliyoruz ve PKK da biliyor" şeklinde yanıt verdi.

Kaynak:
Bu haber toplam 1300 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri