Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

İsrail kanalında ülkesini kötüledi

07.09.2010 16:16
CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu, İsrail'in 2. kanalına bir röportaj verdi. Kanalın dış haberler muhabiri Arad Nir’in röportajı, hasturk.tv intenet sitesi Türkçe’ye çevirdi.

CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu, İsrail'in 2. kanalına bir röportaj verdi. Kanalın dış haberler muhabiri Arad Nir’in röportajı, hasturk.tv internet sitesi Türkçe’ye çevirdi.
İşte CHP genel merkezinde gerçekleşen o röportajın deşifresi…

Arad Nir (AN): Türkiye ile İsrail daha önce benzeri görülmemiş bir krizin içerisinde sizce bu kriz nasıl onarılır?

Kemal Kılıçdaroğlu (KK): Tamir edilmeyecek hiçbir ilişki yoktur. Ortaya çıkan sorunun büyüklüğü sonucunda onarımın zaman alması mümkün. İki tarafın da anlayışlı davranacağına ben yürekten inanıyorum.

AN: Başbakan Erdoğan'a bu krizin yönetilmesi konusunda güveniyor musunuz?

KK: Sayın Erdoğan'ın bu krizi iyi bir şekilde yöneteceğine dair ciddi endişeleri olan birisiyim. Sorunlar büyüdükçe o sorunları kendi iktidarı için kullanmaya başladı.

AN: Bu kriz için kim suçlanmalı?

KK: Bence iki tarafın da sorunu var. Ölümle sonuçlanan bir operasyon, Türkiye'nin kabul edeceği bir operasyon değildi. Hükümetin de bu konuda izin vermemesi gerekirdi. Hükümetin bu konuda iyi bir politika izlemediğini biliyoruz.

KK: Başbakan zaten bunu iç politikada yeterince kullandı. Onu sadece ben söylemiyorum. İç politikada olumlu gibi görünen hava, dış politikada olumsuz bir havanın doğmasına yol açtı.

AN: Sizce Erdoğan Suriye ve İsrail arasında tarafsız bir arabulucu görevini yerine hala getirebilir mi?

KK: Bugün gelinen noktada bu ortaya çıkan tablo böyle bir arabuluculuk rolünün Türkiye'ye biçilmediği görülüyor.

AN: Hükümetin İran'a yönelik politikasını onaylıyor musunuz?

KK: Biz önce şunu söyleyeyim, Ortadoğu da nükleer silah istemiyoruz. Nükleer silahın Ortadoğu da olması ciddi bir sorundur.

AN: Aynı düşünceniz İsrail için de geçerli mi?

KK: Barışın egemen olunması isteniyorsa, nükleer silahları bu bölgeden arındırmak ve barışı sağlamak için çaba harcamak gerekiyor.

KK: Türk dış politikasının İran ekseninde farklı bir çizgide geliştiği uluslararası kaygılardan anlaşılıyor. Pek çok komşumuzu rahatsız edecekse, bu rahatsızlığı giderecek önemli adımları atmaksa Türkiye'nin görevlerinden birisidir.

AN: Sayın Kemal Kılıçdaroğlu, Başbakan Erdoğan önümüzdeki hafta referandumu geçirmekte başarılı olursa ne olacak?

KK: Hayır diyen yurttaşlar, sanatçılar üzerinde ciddi baskılar var. Hükümet yargıyı ele geçirmek istiyor.

AN: Erdoğan referandumun demokrasiyi güçlendireceği iddiasında.

KK: Biz sayın başbakan bir şey söylediği zaman aksini gerçekleştirmek için çaba harcadığını biliyoruz. Özgürlük dediği zaman, biliyoruz ki özgürlükler kısıtlanacak. E burada demokrasi diyorlar... Biz buna "Erdoğan demokrasisi" diyoruz. Çağdaş demokrasi ile bunun bir bağlantısı ilgisi yok. Özel hayatın gizliliği diye bir kavram kalmadı. Herkesi her an her yerde izliyorlar ve dinliyorlar ve de buna demokrasi diyorlar.

AN: Birçok insan sizi kişisel bazda baktıklarında sizi Türkiye'nin son umudu olarak görüyor bu göreve hazır mısınız?

KK: Halkla daha fazla iç içe olup onlara gerçekleri anlatmak istiyorum. Türkiye katı ve otoriter bir rejime doğru adım adım gidiyor. Ama önümüzdeki süreçte bunu değiştireceğiz.

AN: İsrail'in 2. Kanalına röportaj vermek sizin gibi önde gelen bir Türk politikacı için cesaret gerektiren bir hareket mi?

KK: Onu bilmiyorum ama sonuçta Türkiye'de yaşananları herkesin bilmeye ve öğrenmeye hakkı var.

AN: İsrailli turistler yeniden Türkiye'ye rahat bir şekilde ne zaman gelebilirler?

KK: Bence her zaman gelebilirler. Türk halkı ile İsrail halkı arasında bir sorun yok. İsrailli turistlerin buraya gelmesi her şeyden önce bizi mutlu eder.
AN: Sayın Kemal Kılıçdaroğlu zamanınız için çok teşekkür ederim.

KK: Çok teşekkürler.

İşte o röportajın videosu...

 TİMETURK.COM

Bu haber toplam 2976 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri