Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

CHP ve MHP'de 'evet'ler sürüyor

13.08.2010 12:19
Parti yönetimlerinin hayır kararına rağmen CHP ve MHP tabanından referandumda evet diyeceğini açıklayanların sayısı artıyor.

Aksaray'ın Eskil ilçesinin MHP'li Belediye Başkanı Niyazi Alçay, referandumda 'evet' oyu kullanacağını söyledi. Siyasetin halk için yapılması gerektiğini ifade eden Alçay, "Referandumla ilgili uzun süredir nabız yokluyorum. Seçmenlerimden böyle bir talep geldi. Bu MHP'ye karşı bir karar değil. Halka rağmen siyaset olmaz" dedi.

MHP'li Uşak Belediye Başkanı Ali Erdoğan da,anayasa değişikliği paketinin içinde olumlu maddeler olduğunu, 12 Eylülde yapılacak referandumda ''vicdanının sesini dinleyeceğini'' söyledi.

CHP'li Aras: İdolüm Erdem'e yapılanlar için 'evet' diyeceğim

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Manisa Merkez İlçe Eğitim Sekreteri Ali Haydar Aras, uzun süredir referandumla ilgili konularda parti ile aynı düşünceleri taşımadığını belirterek, 12 Eylül'de yapılacak referandumda 'evet' oyu kullanacağını açıkladı. Aras, "Parti içerisinde eski genel başkan yardımcımız Ankara milletvekilimiz Eşref Erdem'in söylemleri benim bu konuda haklı düşünceler içerisinde olduğum kanaatimin gelişmesine neden oldu. Kendisine bu konuda daha önce de parti içerisinde kendime idol edindiğim insanlardan birisidir. Eşref Erdem'in disipline sevk edilmesi ve gelinen son noktada partiden istifa etmesi beni üzmüştür. Yapılan bu olayı tasvip etmiyorum." dedi.

Yapılan anayasa değişikliğinde yüzde 10 yanlışlıkların olduğuna dikkat çeken Aras, yüzde 90 doğrular için 'evet' dediklerini açıkladı. Aras, "12 Eylül öncesinde hayatını yitiren ağabeylerimizin katillerinin yargılanmasının önündeki engellerin kaldırılması için 'evet' diyeceğim." şeklinde konuştu.

CHP'de "evet" çatlağı büyüyor

'Evet' dediği için partisinden tepki alacağını kaydeden Aras, referandumu partiler üstü gördüğünü ve vicdanen rahat olduğunu aktardı. "Ama her tepkiye de göğüs gereceğiz." diyen Aras, Cumhuriyet Halk Partili olduğunu ve kimsenin de adamı olmadığını vurgulayarak, disipline verilmesi durumunda parti içindeki mücadelesine devam edeceğini vurguladı.

 

SABAH - CİHAN

Bu haber toplam 1226 defa okunmuştur

Etiket(ler): , , ,

DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri