Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

CHP: O belge gündem değiştirmek için

28.10.2009 09:11
Baykal esti. TRT'yi AKP borazanı olarak suçladı. İhbar mektubunu bir gündem değiştirme aracı olarak tanımladı
Baykal, bu süreçte TSK ve CHP'nin de hedef alındığını öne sürerek, “Şimdi içinde bulunduğumuz tablo silahlı kuvvetlere, bu arada CHP'ye karşı, CHP'nin de sanki böyle bir işin içindeymiş gibi bir ihbar mektubu, diğer taraflarını bilmiyorum; ama o mektupta CHP hakkında o ithamı yapmış olması nedeniyle onun samimiyetini sorgulama hakkını kendimde buluyorum. CHP'yi itham eden bir ihbar mektubunu tartışmaya açmak kaçınılmazdır” dedi.Baykal, Meclis'te partisinin grup toplantısında yaptığı konuşmada, Hükümet ve Fethullah Gülen'i bitirme planı ile ilgili belgenin sahte olmadığına ilişkin kararı değerlendirdi.CHP'nin, bu belge ortaya çıktığı günlerde ki görüşlerini bir kez daha hatırlatan Baykal, “Hukuk arıcılığı ile en kısa zamanda gerçekliğe kavuşturulmasının beklediğimiz çok net bir şekilde ortaya koymuştuk. Şimdi geldiğimiz noktada yeni bir manzara ile karşı karşıyayız. Bir senaryo bir planlama çerçevesi içinde Türkiye'de çok vahim sonuçlar doğurabilecek çok tehlikeli gelişmelere yol açabilecek bir çatışma ortamının temelleri atılıyor” dedi.

-İÇ ÇATIŞMA PLANLARI-

Türkiye'te büyük bir iç çatışmanın planlandığını ve sahnelendiğini öne süren Baykal şöyle dedi:“Türkiye'de temel milli kurumlar arasında çok ciddi bir güven kaybının olduğunu, beraberinde getirmekte olan daha şimdiden çok ciddi tahribatlar yaratmış bir büyük iç çatışmanın planlaması ve sahnelenmesi ile karşı karşıya olduğumuz izlenimindeyiz. Bir yanlışlıkla ilgili durumun aydınlağa kavuşturulmasının ötesinde çok daha büyük bir olayla karşı karşıyayız. Yaz başlarında bu bir albay problemi olarak çıkmıştı. Şimdi önümüzde Genelkurmay Başkanı ordu komutanı problemi haline gelmiştir. Aradan 4.5 ay geçmiştir. Şimdi 4.5 ay sonra Türkiye'de silahlı kuvvetlerin kurumsal kimliği komuta kademesini doğrudan hedef alan bir tablo ortaya çıkmaya başlamıştır. Ortada 4.5 ay önce tartışılan konunun o sırada iç yüzünü ortaya koymak imkanı olduğu halde, çünkü yapılan ihbar mektubundan anlıyoruz ki, o tartışmalı olan belgenin aslı, 4.5 ay önce şimdi ortaşya çıkan kişinin elindeymiş. Yani 4.5 ay öhçce bu konuyu niye gözmedik de neyi bekledik de, neyi hazırladık da 4.5 ay önceki albay problemi, şimdi Genelkurmay Başkanı ordu komutanı problemi haline getirildi. Tesadüfen mi oldu? Kim yaptı bu planı? Yok böyle bir şey. İnşallah yoktur.”Baykal, ihbar mektubunda bazı siyasi partilerin hedef alındığını, eğer bu konuda bir büyük tartışmayı açma kararı alındıysa CHP'nin bu tartışmaya memnuniyetle gireceğini söylerdi. CHP'nin bu konudaki tutumunun açık olduğunu kaydeden Baykal, “CHP silahlı kuvvetler ile ilişkisini büyük bir sorumluluk duygusu içerisinde kendi demokratik inanç ve ilkelerinin gereği doğrultusunda; ama Türkiye'nin kurumlarına gereken saygıyı göstererek sürdürmüştür. CHP bu süreç içinde gün olmuştur silahlı kuvvetlerimizin yaptığı yanlışları ortaya koymakta tereddüt etmemiştir” diye konuştu.

-1 MART TEZKERESİ-

1 Mart 2003 tarihindeki Irak tezkeresi ile ilgili tartışmaları hatırlatan Baykal şöyle dedi:“O zaman dediler ki, 'TSK bunu destekliyor' Biz de demiştik ki herkes kendi işini yapacak, asker askerliğini yapacak, siyasetçi siyasetçiliğini yapacak. Elbette asker bu konudaki değerlendirmesini sunar ama kararı alacak olan siyasetçidir. Biz bir siyasetçi olarak bunun yanlış olduğunu biliyoruz ve o düşüncemizi o anlayışla ifade ediyoruz demiştik. CHP askeri yetkililerin yanlışları konusunda gerekeni söylemiştir. Dolmabahçe buluşmasının hiçbir şekilde devletin bilgisinin dışında tutulamayacağını bunun yanlış olduğunu CHP olarak yine biz söyledik. Yine MGK bu açılım politikasının arkasında olduğu izlenimini veren açıklamayı yaptıktan hemen sonra bir an bile tereddüt etmeden bu politikanın ne kadar yanlış olduğunu CHP en gür şekilde CHP ortaya koymuştur. Bizim demokrasi konusundaki inancımızı kimseye ispat etme mecburiyetimiz yok.

”-BU TABLO TSK VE CHP'YE KARŞI-

Baykal, içinde bulunulan durumun, TSK ve CHP karşı bir görüntü çıkardığını şu sözlerle anlattı:“Şimdi içinde bulunduğumuz tablo silahlı kuvvetlere, bu arada CHP'ye karşı, CHP'nin de sanki böyle bir işin içindeymiş gibi bir ihbar mektubu, diğer taraflarını bilmiyorum ama o mektupta CHP hakkında o ithamı yapmış olması nedeniyle onun samimiyetini sorgulama hakkını kendimde buluyorum. CHP'yi itham eden bir ihbar mektubunu tartışmaya açmak kaçınılmazdır. Eğer diğer iddiaları da bizimki gibiyse her şey ortadadır. Bizimkinin doğru olmadığını en iyi bilme noktasında olan benim. Benim ve arkadaşlarımın hiçbir şekilde demokrasi dışındaki bir arayışta yeri olamaz eğer birisi CHP'ye böyle bir itham yapıyorsa onun altında ezilir kalır. Biz böyle ithamlara alıştık Danıştay cinayetini de Başbakan CHP ve bana bağlıyordu. O konudaki gayretleri hala devam ediyor; ama ortalık artık yayınlanan bilgilerle bildirilerle açıklamalarla gerçeği görür noktaya gelmiştir.

”-BU PROJE BAŞBAKANIN KAFASINDAN ÇIKMIŞTIR-

Bu projelerin Başbakan'ın kafasından çıktığını iddia eden Baykal, “Başbakan'ın kafasındaki bu projenin şimdi CHP'ye yönelik olarak bu ihbar mektubunun içerisinde yer alması bu ihbar mektubunun ciddiyetini zaafa uğratan en temel unsurlardan birisi olarak söylüyorum. Türkiye'de birileri kurumlar arasında bir çatışma yaratarak gündemi değiştirmek bu açılım politikasının nasıl iflas etmekte olduğu gerçeğini milletin dikkatinden kaçırmak istiyorsa ya da kendi başına Türkiye'de böyle bir çatışmadan medet umuyorsa Türkiye'yi ayrıştırma projesini etnik temelde değil de kurumlar bazında tezgahlamak istiyorsa bunun da çıkmaz yol olduğunu herkes görecektir” dedi.

TRT

CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, TRT 'ye kaynak oluşturmak için tüm ulaşım araçlarına yapılan zammı eleştirerek, “TRT Türkiye'nin televizyonu olmaktan çıktı. TRT Hükümet'in borazanı oldu. Yandaşlara bir çiftlik olmuştur. Biz CHP olarak TRT'ye kesinlikle çıkmıyoruz. Derhal bunu Danıştay'a götürüyoruz. Kulaklıktan teypten videodan, cepten vergi alacaklar bunu millet TRT'yi besleyecek. Sonra da sen gelip CHP'ye hakaret edeceksin. CHP tavada kızartacaksın. Getireceksin Kanada'dan ruh hastası insanı (Tuncay Güney) konuşacaksın” dedi.

Baykal, TRT'de yapılan programların CHP'ye karşı, Hükümet tarafından yapıldığını öne sürerek, “Program yapıyorlar 'CHP nasıl muhalefet yapıyor anlatın' diyorlar. Tavaya CHP'yi koyup kızartıyorlar böyle yayıncılık olur mu?” dedi.

-RUH HASTASI İNSAN-

Baykal, TRT'ye kesilen paylarla CHP karşıtı programların yapıldığını öne sürerek, şöyle dedi: “TRT iktidarının borazanı haline gelmiştir. TRT AKP'nin çiftliği haline gelmiştir. Bir avuç insanın çıkar peşinde koştuğu sömürdüğü bir grup haline gelmiştir. Kendileri çalıp kendileri oynuyor. Vatandaş araba alacak arabanın fiyatı üzerinden, dikkatinizi çekerim arabanın fiyatı üzerinden belli bir oran TRT'ye gidecek. Bununla; kime sövdürecek, kime hakaret ettireceksin. Kanada'dan getirdiğin bir ruh hastası insanı (Tuncay Güney) CHP'nin aleyhinde konuşturacaksın. TRT Türkiye'nin televizyonu olmaktan çıktı.

”-"ARTIK TRT'YE ÇIKMAYACAĞIZ"-

TRT'nin AKP'nin borazanı haline geldiğini savunan Baykal, bundan sonra CHP olarak TRT programlarına çıkmayacaklarını açıkladı. Baykal, “Kesinlikle artık TRT'ye çıkmıyoruz. Yanlış olan; TRT 'ye kaynak oluşturmak için tüm ulaşım araçlarına müzikle ilgili tüm araçlara zam kararının Bakanlar Kurulu tarafından alınmış olmasıdır. Siyasi parti kendi TV'sine karşı böyle bir tavır takınıyor mu takınıyoruz. Mesela başka, sen bu milletn vergileri ile kurulmuş bir kuruluşsun, 9 milyonluk partiye hizmet edemezsin. Böyle yayıncılık olur mu? Böyle Anayasal yayıncılık olur mu kimse sövdüreceksin bu gelirle kimse eleştireceksin” diye konuştu. Baykal, TRT'ye kaynak oluşturmak için son yapılan zamları Danıştay'a götüreceklerini bildirdi.
Bu haber toplam 1214 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri