Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

CHP MYK: İstifa Et Önder Sav

17.05.2010 16:48
CHP Sözcüsü Mustafa Özyürek: MYK'da Önder Sav'ın istifası istendi

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) sözcüsü Mustafa Özyürek, Merkez Yürütme Kurulu (MYK) toplantısı sonrasında yaptığı açıklamada; genel sekreter Önder Sav'ın görevden çekilmesine, Deniz Baykal'ın da kurultayda tekrar aday olmasına karar verdiklerini açıkladı.

 

CHP Sözcüsü Mustafa Özyürek, ''Genel Başkanımız Deniz Baykal'ın engin deneyim ve birikimlerine içinde bulunduğumuz aşamada büyük ihtiyaç bulunmaktadır. Bu düşüncelerle kendisinin 22-23 Mayıs 2010 tarihlerinde yapılacak Kurultay'da yeniden genel başkanlığa getirilmesinin ülkemizin ve partimizin geleceği açısından vazgeçilmez bir zorunluluk olduğuna inanıyoruz'' dedi.

CHP Sözcüsü Mustafa Özyürek, ''Merkez Yönetim Kurulu'nda önemli bir görevi olan Sayın Genel Sekreter'in (Önder Sav), Kurul üyelerine danışmadan ve Kurulun geri kalanının üyelerinin tümünün görüşüne aykırı biçimde bu konuda görüş açıklamış olması nedeniyle kendisini bu görevden çekilmeye davet ediyoruz'' dedi.

Kemal Kılıçdaroğlu, Deniz Baykal'ın istifasıyla boşalan genel başkanlık için 22-23 Mayıs'ta yapılacak olağan kurultayda aday olacağını açıkladı. Bu açıklamanın ardından saat 13.00'de CHP MYK toplandı. MYK toplantısı sonunda, toplantıya ilişkin Parti Sözcüsü ve Genel Sayman Mustafa Özyürek açıklama yaptı. Özyürek Baykal'ın geri dönmesi, Önder Sav'ın ise istifa etmesi gerektiğini söyledi.

İşte Özyürek'in açıklamasından satır başları:

- Kararlılıkla mücadele etmiş olan Deniz Baykal'ın engin bilgilerine büyük ihtiyaç bulunmaktadır. Kendisinin 22-23 Mayıs 2010 tarihinde yapılacak kurultayda yeniden genel başkanlığa getirilmesinin zorunluluk olduğuna inanıyoruz. Kurultayda bütün partililerimizi bu bilinçle hareket etmeye davet ediyoruz.

SAV İSTİFA ETSİN

- Sayın genel sekreterin, kurul üyelerine danışmadan, bu konuda görüş açıklamış olması nedeniyle kendisini bu görevden çekilmeye davet ediyoruz. Sayın Önder Sav hariç, görevli bütün MYK üyelerimizin imzası bulunmaktadır. Toplantıda bulunmayan İzmir Milletvekilimiz Mehmet Ali Susam'da telefonla arayarak bu kararı desteklediğini ifade etmiştir.

- MYK'nın kararları bunlardır. Baykal'a bu çağrımızı ileteceğiz. Elbette karar kendisinindir. Yarın il başkanları toplantılarımız var. İl başkanları da bu değerlendirmeyi yapacak ve sonra da son karar sayın Deniz Baykal'a ait olacaktır. Biz bu çağrıyı yapıyoruz ve dikkat ederseniz çağrımızdaki temel konu bir adaylık yarışı, bir adaylık süreci değildir.

KOMPLOYU ETKİSİZ KILAR

- CHP'ye onun Genel Başkanı şahsında partimize dönük komplonun etkisiz kılınması partimiz için birinci öncelik taşımaktadır. Bu amaçla sayın Deniz Baykal'ın tekrar göreve gelmesinin, bu komploları etkisiz kılmak hesabını sormak açısından son derece hayati olduğunu düşünüyoruz.

ADAYLARLA MEŞGUL DEĞİLİZ

- MYK'mız adaylarla meşgul değildir. önceliği genel başkanımız Deniz Baykal'a karşı, hükümet tarafından hazırlanmış olan komplonun etkisiz kılınması ve Deniz Baykal'ın göreve geldiği takdirde bu mücadelenin çok daha iyi yapılacağı yönünde inancıdır.

-Sıradan MYK toplantısı yapsaydık, daha farklı sonuçlar ortaya çıkabilirdi. Ama şimdi biz işinde bulunduğumuz tehlikenin boyutlarını dikkate alarak bu çağrıyı yapıyoruz.

AHLAKDIŞI SUÇLAMALAR

- Sayın Başbakan'ın ve AKP'lilerin, her gün Deniz Baykal'a ve CHP'ye dönük ahlakdışı suçlamalarını görüyorsunuz. Okuyorsunuz, dinliyorsunuz. Bunları etkisiz kılmanın yolu da Sayın Baykal'ın tekrar geri gelmesidir. Bizim çağrımızın artında yatan gerçek budur.

- Şimdi komplo bizim değerlendirmemiz ve hükümet tarafından düzenlenen bir komplodur. O nedenle Sayın Kılıçdaroğlu'nun adaylığını, bu komplonun bir parçasıymış gibi takdim edilmesi doğru değildir.

- CHP bu kurultayda bütünlük içinde çıkacaktır. Sonunda bir yarış olur mu olmaz mı hep birlikte göreceğiz. Eğer son aşamada bir yarış olursa bu demokratik bir yarıştır. Kurultayımız bu yarışın gereklerini yerine getirir.

- Önder Sav ile bir MYK üyemiz arasında bir tartışma yaşandı. Hoş olmayan bir tartışmaydı. Örgütümüz MYK'yı dikkate almalı.

Savcı Sayan MYK çıkışında gazetecilerin soruları üzerine, parti içinde tartışmaların yaşanabileceğini ve bunun normal olduğunu belirterek, "Komployu kim yaparsa karşıyız. Sorun Kılıçdaroğlu değil, olayı bu kadar küçümsemeyin" dedi. Sayan'ın toplantıda Önder Sav'a "komployu sen yaptın. CIA Ajanısın" dediği ve tartışmanın bu yüzden çıktığı öne sürüldü. Toplantıyı terekeden Sav, gün boyu odasında CHP'li il başkanlarını kabul etti.

Bu haber toplam 968 defa okunmuştur

Etiket(ler): , , , , ,

DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri