Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

CHP Sarıyer yönetimi istifalarla çöktü

24.03.2009 09:56
Parti yönetimini tepeden inmeci anlayışla hareket etmekle suçlayarak CHP İlçe Yönetim Kurulu'ndan istifa eden 8 kişi, 29 Mart sabahı CHP adayına oy vermeyeceklerini açıkladılar.
Sarıyer CHP İlçe Teşkilatı, istifa depremiyle sarsıldı ve seçim öncesi resmen çöktü.

Hafta içi istifa ettikleri haberleri yayılan ancak CHP İlçe Başkanı Halim Serdar Sarıoğlu tarafından yalanlanan 8 Yönetim Kurulu Üyesi dün noter kanalı ile istifa ettiklerini Çayırbaşı'nda düzenledikleri bir basın toplantısı ile resmen açıkladılar ve neden istifa ettikleri ile ilgili soruları yanıtladılar,

CHP Yönetiminden istifa eden 8 üye partiden istifa etmedi ama 29 Mart yerel seçimlerinde CHP adayını desteklemeyeceklerini ve "Sarıyerli" adaya oy vereceklerini açıkladılar.

Sarıyerli aday olarak işaret edilen isim ise bir süre önce CHP'den istifa ederek DSP'den aday olan "oylarınızı bölmeyin" sloganı ile seçim yarışını sürdüren Sarıyerli Doktor Cengiz Alp. CHP'den bazı isimlerin hafta içi törenle DSP'ye katılacakları iddia edildi.

CHP Sarıyer İlçe Teşkilatı’ndaki görevlerinden noter kanalıyla istifa eden 8 isim kalabalık bir grup eşliğinde düzenledikleri basın toplantısındaki açıklamalarında CHP Sarıyer İlçe Başkanlığının düştüğünü belirttiler. Bu ifadeye göre CHP Sarıyer'de seçime resmen yönetimsiz girmiş olacak. Ancak Sarıyer CHP İlçe Başkanı Halim Serdar Sarıoğlu, istifacıların tüzüğü bilmediğini, CHP tüzüğüne göre ilçe yönetiminin görevi sürdürdüğü konusunda ısrarlı.

Görevlerinden istifa eden İmdat Güner, Serbülent Baykan, Uğur Cengiz, Duygu Malkoç, Metin Güner, Merat Temürtürkan, Demir Armut, Nadir Günday ve Cenk Şener yaptıkları açıklamada istifa gerekçelerini söyle açıkladılar:

CHP İLÇE TEŞKİLATI OLMADAN SEÇİME GİRECEK

Grup adına istifa nedenlerini açıklayan Serbülent Baykan, "Bu basın açıklamasındaki tek amacımız halkı bilgilendirmektir. Bizler CHP Sarıyer İlçe Örgütünün seçtiği yönetim kurulu üyeleri olarak CHP’nin Sarıyer Belediye Başkan Adayının seçim sürecini kabul etmemiş olmamız ve seçim sürecine ilişkin ilişkileri doğru bulmuyor olmamız nedeniyle bu toplantıyı yapıyoruz. Geçtiğimiz hafta itibariyle noter kanalıyla görevlerimizden istifa ettik. CHP tüzüğünün ilgili maddesine göre yarıdan bir fazla istifa sebebiyle CHP Sarıyer İlçe Başkanlığı istifaların ulaşmasıyla birlikte düşmüştür. CHP ilçe teşkilatı olmaksızın seçime girecektir. İstifalarımız üyelikten değil, partideki görevlerimizden istifadır" dedi.

"CHP’liyiz ama ilçe yönetim kurulundaki görevlerimizden istifa ediyoruz ve 29 Mart sabahında CHP’yi desteklemiyoruz” diyen Serbülent Baykan, "CHP yönetimi, meclis üye adayları listesinin belirlenme sürecinde, ilçe örgütünün görüşlerini hiçe saymıştır. Biz 6 senedir partinin yükünü çekiyoruz.6 yıldır parti adına çalışan arkadaşlarımız seçim süresince maalesef ciddiye alınmamıştır. Tepedeki 5-6 tane adam kafalarına göre aday belirleyip, meclis listesi yapıp, bizim önümüze dayatıyor ve ‘oyunuzu bunlara vereceksiniz’ diyor. Görüyoruz ki, Sarıyer İlçe Örgütünü hiçe sayıp, Genel Merkezde, İl Başkanlığında Sarıyer’in adayının belirlenmesinde karar veren 4-5 kişinin gücünü maalesef kıramamaktayız." şeklinde konuştu.

BELEDİYE BAŞKAN ADAYININ ARKASINDA DEĞİLİZ

"Seçime 3 gün kala ortaya çıkan insanlara oy veremeyiz. Bu davranışımızla umuyoruz ki Sarıyer’de kimse bundan sonra örgütü hiçe sayarak aday belirlemeyecektir. Parti içi demokrasiye katkıda bulunacağımızı umuyoruz. Belediye Başkan Aday Adayları ve partiye üye olmayanlar meclis üyeleri listesinde bulunuyor. Örgüt olarak bu listeye oy vermenin CHP değerlerine ihanet olduğunu düşünüyoruz. Bu sebeple diyoruz ki Şükrü Genç ve ekibinin arkasında değiliz. CHP’liyiz ama ilçe yönetim kurulundaki görevlerimizden istifa ediyoruz ve 29 Mart sabahında CHP’yi desteklemiyoruz”

Neden seçimlere bir hafta kala açıklama yaptınız? Sorusuna cevap veren grup üyeleri, daha iyi ses getirsin diye son haftaya bıraktık” dediler.

GÖKHAN ZEYBEK'İN İSTİFASINI İSTEDİLER

"CHP Sarıyer Belediye Başkan Aday Adayı olarak dikkatleri çeken Gökan Zeybek’in, Şükrü Genç’in CHP Sarıyer İlçe Baykan adaylığı açıklandıktan sonra önce çekildiğini ama sonra Belediye Meclis Üye Adaylığı’nda birinci sırayı alarak ortaya çıktığını belirten grup, Zeybek’in istifa etmesini istediler.

SARIYER'DE BİLE OTURMAYAN ADAY VAR

Listenin detayları konusunda bilgi veren Uğur Cengiz, yönetim kurulu üyeleri olarak listeleri emekçilerden oluşturmak adına and içmiştik ancak, İlçe başkanımız bizi de hiçe sayarak Şükrü Genç ve ekibiyle bir liste yapmıştır. Dördüncü sırada belediye meclis üyesi olan Seher Suaydın’ın Bakırköy’de ikamet ettiğini öğrendik, kendisi Sarıyer’de oturmuyor. Bu listede birçok kişiyi örgüt olarak tanımıyoruz” diyerek istifa gerekçelerini sıraladılar.

Serbülent Baykan sözlerini şöyle sürdürerek, “1-2 ay öncesine kadar birbirlerini rüşvet alıp-vermekle suçlayan insanlar, bugün Şükrü Genç’in etrafında şahsi çıkarları için toplandılar. Şükrü Genç’e ve ekibine kefil değiliz.

NEDEN SEÇİME 6 GÜN KALA İSTİFA ETTİLER?

Basın açıklamasıyla CHP’den istifa eden grup, CHP üyesi bir vatandaşın, “Böyle yaparak AKP’ye Sarıyer’i kazandıracaksınız. Neden bu kadar zaman beklediniz de seçime 6 gün kala bunu yapıyorsunuz?” şeklindeki sorusuna “Biz partideki görevlerimizden istifa dilekçelerimizi daha önce CHP İlçe Başkanlığı’na sunduk. Ancak spekülasyon olmasın diye ve parti içtüzüğüne göre ilçe yönetiminin düşmemesi için hasıraltı ettiler. Şimdi de noter kanalıyla istifalarımızı sunuyoruz. Genel Merkeze sesimizi duyurmanın başka yolu yok. Tepkimiz partinin emekçisi olan bizlerinin görüşlerinin yok sayılmasına ve tepeden inmeci anlayışla hareket edilmesinedir. Şükrü Genç’e ve listesine oy vermek, Sarıyer’e ve CHP’ye ihanettir. 1. Sıradan Meclis Üyesi adayı olan Gökan Zeybek, bize sürekli olarak ‘ilçe örgütünün görüşü alınacaktır’ demiştir. Ancak hiçbir şekilde görüşümüz alınmadığı gibi, Serdar Sarıoğlu, Şükrü Genç ve Gökan Zeybek tarafından Shereton Otel’de liste yapılmıştır” diye cevap verildi.

“SARIYER’E, SARIYERLİ ADAY İSTİYORUZ, DSP ADAYINI DESTEKLEYECEĞİZ"

Toplantının devamında başka bir CHP üyesi ise, “Sarıyer’e Sarıyerli aday istiyoruz. Şükrü Genç’i bu yüzden istemiyoruz” derken, Sarıyer Belediye Meclis Üyesi İmdat Güner, “Biz Sarıyerliler olarak, Recep Tayyip Erdoğan, Deniz Baykal ve Devlet Bahçeli tarafından yapılan listelerin önümüze dayatılmasını kabul etmiyoruz. Toplam 23 mahalle teşkilatı, bizim bu hareketimizi desteklemektedir. Sarıyer halkı, CHP’nin bu listesini sandığa gömecektir. Sarıyer’de Şükrü Genç’i ve onun listesini desteklemeyeceğimiz gibi, başka bir partiyi destekleme kararı da almadık. Ancak grubumuzun büyük çoğunluğu, solun güçlü partisi haline gelen DSP’den aday olan Doktor Cengiz Alp’i destekleyeceğini belirtiyor. Sarıyerlilerin büyük çoğunluğu Büyükşehir’de CHP adayı Kemal Kılıçdaroğlu’nu, Sarıyer’de ise DSP adayı Doktor Cengiz Alp’i destekleyecektir” dedi.

ÇARŞAMBA GÜNÜ DSP’YE KATILIM OLACAK İDDİASI

CHP Sarıyer teşkilatından istifa eden bir grubun, seçim öncesi CHP'den istifa ederek DSP'ye katılan ve "Oylar DSP'de birleşiyor, oyunuzu bölmeyin" sloganı ile seçim kampanyasını sürdüren Sarıyer'in saygın doktorlarından Cengiz Alp'e destek vermek amacıyla çarşamba akşamı gerçekleştirilecek toplu katılım töreniyle DSP saflarına geçeceği iddia edildi.

CHP Kongre delegeliğinden istifa eden Hüseyin Sönmez, bu iddiayı doğrularken, toplantının çıkışında DSP adayı Doktor Cengiz Alp’i destekleyen CHP’lilerin hep birlikte toplanarak basın mensuplarına poz vermeleri dikkat çekti.

Sarıyer'de sol bu seçimde kaybetmemek için hangi adaya oy vermesi gerektiğini tartışırken,
geçtiğimiz günlerde Cumhuriyet Gazetesi yazarı Bedri Baykam'ın "sarıyer'de hangi adaya oy vereceğiz" sorusuna köşesinde yer vermesi dikkat çekmişti.

(www.sariyersentez.com)
Bu haber toplam 9592 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri