Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

CHP seçime giremeyebilir!

10.10.2010 18:23
CHP milletvekillerinin Abant'ta yaptığı toplantıya Yargıtay'dan gelen uyarı yazısı damgasını vurdu.

Toplantının birinci gününde "uyarı yazısı"nı milletvekilleriyle paylaşan Konya milletvekili Atilla Kart, "Partimiz Yargıtay'daki hukuki belirsizlik ortadan kaldırılamazsa bu yüzden seçime giremeyebilir" dedi.

PARTİ SEÇİME GİREMEYECEK Mİ?

Kart'ın sözleri sonrası şoka uğrayan CHP'li vekiller kamp boyunca 'olası' gelişmeler üzerine kafa yordu.AnkaraMilletvekili Yılmaz Ateş, “Şu anda MYK fiilen yasadışı. Yeni tüzüğün yürürlükte olması gerekiyor. Ancak parti eski tüzüğe göre yönetiliyor" dedi. Yazının ciddiye alınması gerektiğini kaydeden Ateş, "Aceleyle yapılan yeni tüzüğü ortadan kaldırma girişimi, partimizi sıkıntıya soktu" dedi.

SAV KABUL ETMEDİ

Gerçek Gündem'in haberine göre Yargıtay'dan gelen yazının "uyarı yazısı" olmadığını öne süren Önder Sav, "Yazışmalarımız sürüyor. 7 Ekim günü bir yazı daha geldi. Ona da cevap veriyoruz. Kurultayımızda hukuki bir problem yok" iddiasında bulundu.

'SAKLAMADIM, TATİLDEYDİM'

"Yargıtay'dan gelen yazı Genel Başkan Kılıçdaroğlu'ndan saklandı" yorumuna da gönderme yapan Sav, "Yazı 22 Eylül'de geldi. O zaman tatildeydim. Bu yüzden yazıyı paylaşamadım. Saklama iddiası gerçeği yansıtmıyor" ifadesini kullandı. Ancak yapılan araştırma, Sav'ın "tatil tarihi" konusunda gerçeği söylemediğini ortaya çıkardı.

TARİHLERİ KARIŞTIRIYOR!

22 Eylül'de gelen "uyarı yazısı"nı Kılıçdaroğlu'na haber veren ilk kişi Deniz Baykal. Baykal, Kılıçdaroğlu ile 29 Eylül günü TBMM'de görüştü. Görüşme yapılırken, Sav Ankara'daCHPGenel Merkezi'ndeydi. Tatilden 26 Eylül'de dönmüştü. Ve yazı Kılıçdaroğlu'na hala gösterilmemişti. Ayrıca Sav o tarihte tatilde de olabilir. Yazıyla partideki herhangi bir hukukçu da ilgilenebilir, genel başkana bilgi verebilirdi. Bunun yapılmadığı da ortaya çıktı.

YAZIDA NE VAR?

Söz konusu yazının medyaya yansımasını da eleştiren Sav, "Biz bunları kimin sızdırdığını biliyoruz, kimlerin koridorları aşındırdığını biliyoruz" dedi.YargıtayCumhuriyet Başsavcılığı'nın Siyasi Partiler Yasası'nın 10. maddesi gereği kurultayla ilgili bazı evrakları istediğini doğrulayan Sav, "Gerekli yazışmalar yapılıyor" diye konuştu.

'HALEP ORADAYSA...'

Parti içinde yeniden 'kurultay' tartışması başladığına dikkat çeken Sav, "Varsa yürekleri, kurultaysa kurultay. Halep oradaysa arşın da burada" dedi. Partide kurultaya gerek olmadığını belirten Sav sözlerini şöyle sürdürdü: "Genel başkan iradesini koydu. İl başkanları iradesini ortaya koydu. Kurultay ihtiyacının olmadığı ortaya çıktı. Tartışma böyle giderse, bunu isteyenler istedikleri yolu izleyebilirler. Ancak tartışma uzarsa parti zarar görür."

Bu haber toplam 1862 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri