Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

CHP sel felaketini Meclis'e taşıdı

14.09.2009 15:35
CHP, İstanbul’daki sel felaketini genel görüşme önergesi ile meclis gündemine taşıdı.
CHP, İstanbul’daki sel felaketini genel görüşme önergesi ile meclis gündemine taşıdı. Önergede, sel felaketi nedeniyle 16 yıldır İstanbul’u yöneten Başbakan ve ekibinin aşırı yağışı, dereleri ve vatandaşı suçladığı belirtilerek “16 yıldır İstanbul’u yöneten Başbakan Erdoğan ve ekibinin yönetim anlayışı ve tarzı, rant üzerine kurulduğu için ne su havzası ne dere yatağı tanımışlardır. Başbakan ve ekibi rant olan her yeri imara açarak bu vahim sonuca neden olmuşlardır.” denildi.

CHP Grup Başkanvekilleri Hakkı Süha Okay ve Kemal Kılıçdaroğlu’nun imzasıyla Meclis Başkanlığı’na sunulan genel görüşme önergesinde, İstanbul’da aşırı yağışlar sonucu meydana gelen 32 vatandaşın yaşamını yitirdiği sel felaketi gündeme getirildi. Meteorolojinin günler öncesinden yoğun yağışlar konusunda uyarmasına rağmen İstanbul’da herhangi bir önlem alınmadığının felaketin boyutları ile ortaya çıktığı dile getirilen genel görüşme önergesinde şu görüşlere yer verildi:

“16 yıldır İstanbul’u yöneten Başbakan ve ekibi aşırı yağışı, dereleri ve vatandaşı suçlayarak kendisini ve ekibini bu sorumluluktan kurtarmaya çalışmıştır. Oysa Başbakan ve ardılı belediye başkanları, CHP’nin ilgili meslek odalarının ve bilim insanlarının uyarılarını göz ardı etmişlerdir. İstanbul gibi bir kentte dere yataklarının toprak döküm ve yerleşim alanı olarak kullanılması, yaşanan felaketin nedenlerinden biridir. Dere yataklarının imara açılması, yapılaşmanın kesinlikle olmaması gereken bu alanlara binaların dikilmesine izin verilmiştir.”

“CHP DERE YATAKLARINI İMARA AÇAN DEĞİŞİKLİKLERE KARŞI ÇIKTI”
Önergede, CHP’nin İstanbul Büyükşehir Belediye Meclisi’nce yapılan dere yataklarını ve su havzalarını imara açan her türlü imar değişikliğine karşı çıktığı da vurgulandı. Önergede şöyle denildi:

“Ayrıca İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ne bağlı olan ve yönetim kurulu başkanı da İstanbul Büyükşehir Belediye başkanı olan İSKİ Genel Müdürlüğü, su havzalarında ve dere yataklarındaki kaçak yapılarla ilgili olarak 7 bine yakın tutanak tutmuştur. İSKİ dere yatakları ve hu havzalarındaki yapılaşmaya yönelik plan tadilatlarının iptali için İstanbul Büyükşehir Belediyesi aleyhine iptal davaları açmıştır.”

”DÜNYA BANKASI KREDİLERİ AMACI DAHİLİNDE KULLANILMADI”
Önergede, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş’ın Ayamama Deresi yatağında ruhsat vererek yapılaşmasına izin verdiği okul, otel ve iş merkezlerinin de sular altında kaldığı ifade edildi. Dünya Bankası’nın dere ıslah çalışmaları için kullanılması gereken kredilerinin bugüne kadar amacının dışında kullanıldığına işaret edilen Önergede, “16 yıldır İstanbul’u yöneten Başbakan Erdoğan ve ekibinin yönetim anlayışı ve tarzı, rant üzerine kurulduğu için ne su havzası ne dere yatağı tanımışlardır. Başbakan ve ekibi rant olan her yeri imara açarak bu vahim sonuca neden olmuşlardır.”denildi. Önergede, İstanbul’daki sel felaketinin nedenleri ile yapılan yanlışların tespiti ve sorumluların belirlenmesi için Anayasa’nın 98 ve İçtüzüğün 101, 102 ve 103’ncü maddeleri uyarınca genel görüşme açılması istendi.
Bu haber toplam 836 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri