Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

CHP'den bir şok teklif daha

28.02.2010 01:21
CHP, 1999'da HADEP'ten sonra bakın hangi partiye ittifak teklifi götürmüş...

Dönemin ÖDP Genel Başkanı olan BDP Milletvekili Uras, "Bize 'Sizleri Diyarbakır'dan aday gösterelim. Kürtler'in oylarını almak istiyoruz' dediler. Ahlaksız teklifi reddettik" dedi.

1999'da CHP-HADEP ittifakı için terör örgütü PKK'nın Avrupa sorulmusu ile yüz yüze görüştüğü iddia edilen CHP lideri Deniz Baykal'ın o dönem ÖDP'ye de teklif götürdüğü ortaya çıktı. ÖDP eski Genel Başkanı ve BDP Milletvekili Ufuk Uras, 1999 seçimleri öncesinde Baykal'ın ÖDP'ye de ittifak teklifinde bulunduğunu açıklayarak "Ahlaksız teklifi reddettik" dedi.

AHLAKSIZ TEKLİF

1999 seçimleri öncesinde CHP'li Bülent Tanla'nın ÖDP Genel başkan Yardımcısı Saruhan Oluç ile görüştüğünü açıklayan Uras, Tanla'nın, ittifak önerisinde bulunduğunu belirterek, "Bize 'Sizleri Diyarbakır'dan aday gösterelim. Kürtler'in oylarını almak istiyoruz' dediler. Biz bu teklifin kamuoyuna açık açık yapılmasını istedik. Ancak bunu açık açık yapamayacaklarını söylediler. Bu nedenle ahlaksız teklif olarak nitelendirdiğimiz bu teklifi reddettik" dedi.

HADEP'TEN SONRA BİZE

Uras, CHP'nin 1999 seçimleri öncesinde ittifak için büyük çaba harcadığını belirtirken "Sırrı Sakık'ın açıklamalarından anladığım kadarıyla önce HADEP'le görüşme yapmışlar. Ondan sonra bize gelmişler. Ben CHP'nin HADEP'le ittifak arayışını yalanlamasını anlamıyorum. Bu insanlara vebalı muamelesi yapılması doğru değildir. 1999 seçimlerinde ittifak yapılmıştır. CHP tarafından yapılan ayaküstü yalanlamalar doğru değil" diye konuştu. Uras, yaşanan hiçbir şeyin gizli kalmayacağını belirterek, “ Siyasiler adımlarını atarken dikkat etmeli” dedi.

Bilal ÇETİN - Bugün Gazetesi

Bu haber toplam 1314 defa okunmuştur

Etiket(ler): , , , , ,

DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri