Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Sol aydınlar CHP'ye ateş püskürdü

19.08.2009 13:36
CHP'nin son olarak 'demokratik açılım' konusundaki muhalefeti aydınların tepkisini çekti.
Aydınlar hiç özgün politikası olmayan CHP'nin bu 'şoven' dille intihar ettiğini düşünüyor.

CHP ve lideri Deniz Baykal'ın AK Parti hükümetinin başlattığı Demokrasi açılımına ilişkin olarak verdiği olumsuz mesaj ve uzlaşmaz tavra akademisyenlerden tepki geldi. Galatasaray Üniversitesi Siyaset Bilim Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Ahmet Kuyaş, CHP'nin Kürt sorununda sol bir parti olarak milliyetçi bir tavır takınmasını, "Aslında CHP'nin yaptığı bir tür intihar politikası. Miliyetçiliği temel alan CHP politikası, CHP'ye oy kazandırmayacaktır; CHP Kürt politikası ile yüzde bir bile oy toplayamaz" diye eleştirdi. Boğaziçi Üniversitesi Siyaset Bilimi Uluslararası İlişkiler Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Binnaz Toprak, CHP'nin tavrı ile gittikçe sosyal demokrasiden uzaklaştığını belirtirken tarihçi yazar Ayşe Hür, CHP'nin tek yaptığının AK Parti'nin her yaptığına 'istemezük' diye itiraz etmek olduğunu söyledi. Gazeteci Oral Çalışlar da dünkü 'Solun Kürt meselesi ile imtihanı' başlıklı yazısında sol hareketin Kürt meselesi konusunda yol ayrımında olduğunu ifade etti.

MUHALEFET İÇİN HİÇ MALZEMESİ YOK

"CHP'nin ciddi anlamda muhalefet yapacak hiçbir malzemesi yok" diyen Yrd. Doç. Dr. Kuyaş "Kıbrıs'taki barışa muhalefet yapılıyor ama 'Kıbrıs'ın terk edilmesi, satılması' gibi bir tavırla bu muhalefet ediliyor. AB'ye karşı zaten muhalefet edecek halleri yok. Ekonomik krize dünyada kriz olduğundan ötürü muhalefet edilemiyor. Geriye bir tek Kürt sorunu kalıyor. Bana kalırsa 2007 seçimleri öncesinde yaptığı gibi, CHP büyük yanlış yapıyor" dedi.

SOL EN CİDDİ YOL AYRIMINA GİRDİ

Gazeteci Oral Çalışlar da önceki günkü köşe yazısında CHP'nin bugün 'devletçi, milliyetçi' bir çizgide olduğunu vurgulayarak" Sol hareket, tarihinin en ciddi yol ayırımına yaklaşıyor. İyi de oluyor. Buradan öteye zaten yol yok. Bu ülkenin en temel özgürlük sorunu konusunda Kürtlerin yanında, onların demokrasi talepleriyle birleşmeyen bir sol olamaz. Olması mümkün değil. Bu sınav başka sınavlara benzemiyor."

Kürt sorununda duyarsızlar CHP artık sol bir parti değil

Boğaziçi Üniversitesi Siyaset Bilimi Uluslararası İlişkiler Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Binnaz Toprak: "CHP'nin Kürt sorununa yaklaşımındaki tutumunu beğenmiyorum. Kendine sosyal demokrat diyen bir partinin Kürt sorunundaki gibi bu tür temel hak ve özgürlük konusunda çok daha duyarlı olması gerekir. Umarım CHP tutumunu değiştirir. Çünkü Kürt sorunu yıllardır süren acılı bir dava. CHP'nin de çözüme katkı yapması gerek. CHP'nin sırf eleştirmek için eleştirmek yerine, neyi tasvip etmiyorlarsa onu açıklamaları gerek. Kendine sol diyen bir partinin dünyadaki bütün solcu partiler bu konularda hassas iken Kürt sorununa daha fazla eğilmesi gerek. CHP'nin gittikçe sosyal demokrasiden uzaklaştığını görüyorum ve artık CHP'yi sol parti olarak görmüyorum."

Değişimle baş edecek güçleri yok sadece 'istemezük' diyorlar

Tarihçi yazar Ayşe Hür: "Aslında CHP sol veya sosyal demokrat bir parti değil. Zaten olsaydı halkın Kürt Açılımı konusundaki duyarlılıklarına da aşina olurdu ve kendisine çeki düzen verirdi. 1989'daki Kürt Raporu bu açıdan bir anomali gibi görünüyor. Yıllardır muhalefette kalmanın getirdiği bir atalet içinde olan CHP değişimle baş edecek güçte değil. Türkiye artık eskisi gibi tekdüze bir ülke değil. CHP'nin tek yaptığı AK Parti'nin her yaptığına 'istemezuk' demek. Aynı şekilde 1982 Anayasası'nı, katı devletçiliği savunuyor. Kıbrıs ve Ermenistan politikalarında milliyetçi-muhafazakâr partilerle aynı çizgiye düşüyor. CHP'ye göre, bu mesele yıllardır dışladığı muhafazakâr kesimlerin iktidarı tamamen ele geçirmesi için kullanılan bir siyasal araç."

Siyasetin en kolayı bu!

Kuyaş, CHP'nin milliyetçi söylemi ile MHP'nin ekmeğine yağ sürdüğünü belirterek "Şehitler meselesinde CHP bağırdı MHP oy aldı. Siyasetin en kolayını yapma peşindeler. Bu bir tür intihar politikası. CHP Kürt politikası ile yüzde 1 bile oy toplayamaz" dedi.

DTP ile CHP Kürt açılımını görüştü

Başbakan Erdoğan'la uzun süredir beklenen görüşmeyi yapan DTP'nin CHP ile de geçtiğimiz hafta görüştüğü ortaya çıktı. Görüşmede randevu talebi DTP'den gelirken, DTP ile CHP arasındaki temas grup başkanvekilleri düzeyinde gerçekleşti. DTP Grup Başkanvekili Fatma Kurtulan ile CHP Grup Başkanvekili Kemal Kılıçdaroğlu arasında yapılan görüşmede Kürt açılımı ele alındı.

GÖRÜŞME MECLİS'TE

DTP Genel Başkanı Ahmet Türk her fırsatta, "Biz bu gemiye binmeyiz" diyerek Kürt açılımına tepki gösteren CHP Genel Başkanı Deniz Baykal'a basın aracılığıyla mesaj verirken, DTP ile CHP arasındaki ilk temas da geçen hafta Meclis'te sağlandı. DTP grup başkanvekili Fatma Kurtulan'ın, görüşmede, parti olarak Kürt açılımını, sorunun çözümünde önemli bir aşama olarak gördüklerini ve bu süreçte iktidarın yanı sıra muhalefetin de çaba göstermesi gerektiğini dile getirdiği kaydedildi. Kurtulan'ın CHP'den sürece katkı vermesini istediği belirtildi.
Bu haber toplam 1526 defa okunmuştur

Etiket(ler): , ,

DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri