Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

CHP ticaretten vazgeçmiyor

23 Mayıs 2008 / 09:58
CHP ticarete devam ediyor.

Anayasaya göre siyasi partiler ticari faaliyete giremezler. Ancak CHP, İş Bankası iştirakleriyle birlikte birçok ticari faaliyette bulunuyor. Hukukçular, konuyla ilgili Yargıtay'ın harekete geçmesini istiyor.

CHP'nin İş Bankası'nın en büyük ortaklarından biri olması Anayasa'ya aykırılık taşıyor. Anayasa'nın 69. Maddesi'ne göre siyasi partiler ticari faaliyete giremezler. Ancak CHP, Anayasa'nın bu açık hükmüne rağmen İş Bankası'nın yüzde 28.1 hisselerini elinde bulunduruyor. CHP, İş Bankası iştirakleriyle birlikte birçok ticari faaliyette bulunuyor. CHP, siyasi bir parti olmanın yanında birçok ticari faaliyet içinde yer alıyor. CHP, İş Bankası aracılığıyla aralarında iki banka, lastik sanayi, finans kuruluşu ve cam sektörünün de bulunduğu 32 şirkete doğrudan, 87 kuruluşa ise dolaylı ortak durumunda.

Anayasa Hukukçusu Prof. Dr. Mustafa Kamalak, Anayasa'nın 69. maddesinde yer alan “Siyasî partiler, ticarî faaliyetlere girişemezler” ifadesine dikkat çekerek, CHP'nin bu ticari faaliyetlere nasıl ortak olduğunu sordu.

YARGITAY SUSKUN

Siyasi partilerin faaliyetlerinin Yargıtay tarafından izlendiğini ifade eden Kamalak, “Yargıtay'ın bu faaliyetlere nasıl baktığını sormak lazım. Gerçekten merak ediyorum Yargıtay bu ticari faaliyetleri görmüyor mu? Bu faaliyetlere ne diyor. Çünkü parti faaliyetlerini Başsavcısı izlemekle görevlidir” dedi.

Kamalak, Yargıtay'ın CHP'nin faaliyetlerini nasıl izah ettiğini de sorarak, “Polemiğe girmek için söylemiyorum. Anayasa siyasi partiler ticaretle iştigal etmezler diyor. CHP'nin ticari iştigalleri var. Bu nasıl oluyor kimse görmüyor. Eğer eskiden beri süregeldiği için oluyor deniliyorsa böyle bir şey olabilir mi? Yani süreklilik Anayasa'ya aykırılığı ortadan kaldıramaz. 11. madde Anayasa'nın hükümlerinin herkesi bağladığını söyler. Anayasa'nın maddeleri herkesi bağlar. Peki bunlar nasıl oluyor. Yargıtay'ın bu konuda açıklama yapması gerekir” diye konuştu.

Tuncay Özkan temizliği

CHP'de Tuncay Özkan'a yakınlığıyla bilinen gençler bire birer görevden alınıyor. Kanaltürk'ün satışıyla Özkan'ın Baykal'la ipleri koparması tasfiye getirdi. 'bizkaçkişiyiz' hareketinin Genel Sekreteri olan Gençlik Kolları Başkan Yardımcısı Evrim Baykara ve 'bizkaçkişiyiz'in yöneticisi, CHP Konak Gençlik Kolları Başkanı Berk Hızlıateş görevden alındı.

Yeni Şafak - Behçet Güngör

Bu haber toplam 1088 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri