Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

CHP yine dava açacak

23 Aralık 2008 / 14:54
CHP, seçmen kütüklerinde düzenlemeye gidilmezse, Danıştay'da dava açacak.
CHP, seçmen kütüklerinde düzenlemeye gidilmezse, Danıştay'da dava açabileceklerini bildirdi.
CHP Grup Başkanvekili Hakkı Suha Okay, "Bugün YSK'nın bir açıklama yapması bekleniyor. Görülen o ki YSK, seçimin üzerine bir gölge düşüren adrese dayalı nüfus tespit sistemiyle seçim sürecini devam ettirme kararlılığı içerisinde. Onun için bugün yapılacak açıklama da siyasi partileri ve seçmeni rahatlatmayacaktır" dedi.

Bu konuda yargısal bir başvuru zorunluluğunun kaçınılmaz hale geldiğini söyleyen Okay, "CHP olarak bu yönde çalışmalarımızı tamamladık. Gerekli inceleme ve değerlendirmeden sonra Danıştay nezdinde dava açabiliriz. Kaldı ki bu dava, sadece CHP değil, seçmen olan vatandaşlarımız tarafından da kolaylıkla açılabilir" diye konuştu.

YSK'nın gündemi

Bugün toplanan Yüksek Seçim Kurulu, seçmen sayısında son bir yıldaki 6 milyonluk artışa yönelik iddiaları da inceliyor.

YSK, seçmen listelerini 25 veya 26 Aralık'ta yeniden askıya çıkaracak. Seçmen listeleri, seçim takviminin elverdiği ölçüde en uzun süre askıda kalacak.

Vatandaşların ve siyasi partilerin bu sürede yapacağı itirazlar değerlendirilecek.

Askı süresinde tüm aksaklıkların giderilerek, en sağlıklı seçmen kütüğüne ulaşılması hedefleniyor.

Okay'ın açıklamaları

CHP Grup Başkanvekili Hakkı Suha Okay, imzalanan bir protokolle Yüksek Seçim Kurulu'nun (YSK), seçmen kütüklerinin yazılması sorumluluğunu İçişleri Bakanlığı Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü'ne bıraktığını belirterek, "YSK'nın bu yönde bir kararı olmadığı için protokolün iptali istemiyle idari yargıya başvurulabilir" dedi.

Okay, CHP olarak gerekli değerlendirme ve incelemeyi tamamladıktan sonra
Danıştay'da dava açabileceklerini bildirdi.

Okay, TBMM'de yaptığı açıklamada, 5 Eylül 2008 tarihinde YSK ile İçişleri Bakanlığı'nın imzaladığı protokol uyarınca, seçmen kütüklerinin hazırlanması sorumluluğunun Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü'ne bırakıldığını
söyledi.

Protokolün düzenleyici bir işlem olduğunu kaydeden Okay, "Bu protokolün imzalanması, YSK'nın ilke kararı değildir. Kararı da değildir. Karar olmadığı için protokolün iptali istemiyle idari yargıya başvurulabilir" diye konuştu.

Danıştay'ın bazı kararlarında, bu konuda yetkili olduğunun görüldüğünü anlatan Okay, Danıştay nezdinde protokolün iptalinin ileri sürülebileceğini savundu.

Okay, seçmen kütüklerinin, adrese dayalı nüfus tespitinde, seçmenlerin şahsen, posta veya elektronik posta yoluyla kayıtlandığını hatırlattı.

Okay, seçmen kütüklerinin düzenlemesinden ve denetlenmesinden doğrudan
YSK'nın sorumlu olduğuna dikkati çekerek, YSK'nın bu sorumluluğunu başka bir
iradeye terk edemeyeceğini söyledi.

"Seçmen olma, kütüklerde yoksa vatandaşların birebir iradesiyle talep edeceği bir husustur" diyen Okay, Anayasa Mahkemesi'ne, mektupla oy kullanılmasını öngören yasal düzenlemenin iptali için yaptıkları başvuruyu hatırlattı.

"Kütükler yeniden güncelleştirilebilir"

Okay, Yüce Mahkemenin, bu düzenlemeyi Anayasaya aykırı bulup iptal ettiğini hatırlattı:

"Seçmen kütüklerinin adrese dayalı sistemle, nüfus işleri tarafından hazırlanmasına ilişkin düzenlemeye dayanak olan protokolün iptali için dava, bu protokolden yeni haberdar olunduğu gerçeği karşısında, 60 gün içerisinde
açılabilir.

Nitekim Danıştay 8. Dairesi de nüfusu 2 binin altında olduğu için kapatılan belediyelerle ilgili vermiş olduğu kararda, Anayasa Mahkemesi'nin kararından itibaren 60 günlük bir süreyle başvurulabileceğini söyledi. Bu da bir örnektir.

Dava açma süreci yeni başlamıştır. Bu süreçte, Danıştay nezdinde adrese dayalı sisteme dayalı hazırlanmış olan seçmen kütükleriyle seçim yapılmasına ilişkin işlemin yürütmesinin durdurulması talep edilebilir. Danıştay, bu uygulamanın Anayasa'ya aykırılığını kabul ederse, doğrudan Anayasa Mahkemesi'ne başvuruda bulunabilir.

Burada sorun, seçimlerin geleceğidir. Seçimler, anayasaya göre 4 yılda bir yapılır. Seçime kadar geçecek süre zarfında seçmen kütükleri en son referandum için hazırlanmış olan seçmen kütükleri esas alınarak yeniden güncelleştirilebilir. Bu güncelleşme süreciyle birlikte, seçimler için adaylık başvuru süreci de bir arada işleyebilir. Bu konuda, YSK düzenleyici kurul olarak karar verebilir. Buna da yasal bir engel yoktur. Vatandaşların tek bir idari birimde seçmen yazılmak için uğraşı yerine, muhtarlak vasıtasıyla yeniden seçmen yazılması düzenlenebilir."

"YSK'nın açıklaması kamuoyunu rahatlatmayacak"

Hakkı Suha Okay, bu şekilde, kamuoyunda oluşan seçimlerdeki şaibe ve şüphenin ortadan kalkacağını dile getirerek, CHP olarak bir aya yakın süredir YSK'nın bu konuda sağlıklı bir karar vermesini beklediklerini söyledi.

Okay, "Ancak YSK, siyasal iktidarın sözcülerinin söylemlerinin arkasında kalarak, kamuoyunu aydınlatacak ciddi, tutarlı hiçbir açıklamada bulunmadı' dedi.

Kanadoğlu: Siyasi partiler Danıştay'a dava açabilir

Yargıtay Onursal Cumhuriyet Başsavcısı Sabih Kanadoğlu, seçmen sayısının 6 milyon artması ve 'hayali' seçmen yazımlarına neden olan düzenlemenin iptalinin mümkün olduğunu söyledi.
Kanadoğlu, siyasi partilerin YSK ile İçişleri Bakanlığı arasında imzalanan protokolün iptali istemiyle Danıştay'a dava açabileceklerini belirtti.

İmzalanan protokolün yetki devri içerdiğini ve bununla da Anayasa'ya aykırı olduğunu söyleyen Kanadoğlu, "Konu Anayasa Mahkemesi'ne götürülebilir" dedi.

Anayasa'ya göre, seçimler yargı organlarının genel yönetim ve denetimi altında yapılıyor.

Kanadoğlu'na göre, protokolle seçmen kütüklerinin adres kayıt sistemi ile oluşturulmasına olanak sağlandı.

Cumhuriyet gazetesine konuşan Kanadoğlu, kütüklerin yürütmeye bağlı kurumlarca hazırlanması sağlanarak YSK'nın görev ve yetkilerinin yürütme organına devredildiğine dikkat çekti.
Kaynak:
Bu haber toplam 860 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri