Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

CHP Zaman'ı Hedef Alınca...

20.05.2009 09:47
Başbakan Erdoğan, Doğan Grubu'yla kavgalıyken, anamuhalefet de Zaman Grubu'yla kavgaya başladı. İşte CHP'nin Avrupa'da Zaman'la giriştiği kavga...

CHP'nin Avrupa Birliği'nin başkenti konumundaki Brüksel'e geçtiğimiz eylül ayında büro açmasının arkasındaki gerçek ortaya çıktı.

Almanya'nın Krefeld şehrinde yapılan 'Ergenekon tertibi' konulu panelde konuşan CHP milletvekili Şahin Mengü, Zaman Gazetesi Brüksel Temsilcisi Selçuk Gültaşlı'nın Avrupalı yetkililerle olan etkili iletişimi nedeniyle Brüksel'e büro açtıklarını söyledi. Mengü'nün konuşmasında Zaman için "dinci", Gültaşlı için "frapan" gibi nitelendirmeler yapması dikkat çekti. CHP'nin Brüksel'e büro açmasının zorunluluktan kaynaklandığı vurgusunda bulunan Mengü, şunları söyledi:

"Bu, Avrupalılara bazı şeyleri anlatmak demek, Avrupalılara teslim olmak anlamında değil. Ancak ben Brüksel'de yaşamışım, tanık oldum. Brüksel'de bir dinci gazetenin çok frapan bir temsilcisi var. Çok ciddi de para veriyorlar herhalde. Her gün Avrupa Birliği'nin bu Türkiye ile ilgili yetkin kişileriyle bir arada bu adam. Ve Avrupalı bizi bunların ağzından tanıyor... Şimdi burada hata bizde. Biz bu hatadan dönmeye başladık. Duymuşsunuzdur muhakkak, Cumhuriyet Halk Partisi evvela Brüksel'de bir temsilcilik açtı."

Benzeri büroların Avrupa'nın bütün merkezlerinde açılacağını da ifade eden CHP milletvekili Mengü, partinin Avrupa'ya mesafeli tavrından taviz vermeyeceğini ima etti: "Biz Avrupalılarla bu anlamda, bu teslim olmak anlamında değil, dik durabilmek, derdimizi doğru anlatmak. Çünkü siz derdinizi anlatmazsanız, başkalarının ağzından sizi anlıyorlar veya tanımaya çalışıyorlar. Bu bizim yanlışımızdır. Bunu düzeltmeye çalışıyoruz."

Gazeteciliğe 1995'te Zaman'da başlayan Selçuk Gültaşlı, 1999-2001 arasında Turkish Daily News Gazetesi'nde diplomasi editörlüğü yaptı. 2001'den beri Zaman'ın Brüksel temsilciliğini yürüten Gültaşlı, AB konusunda atlatma haberleriyle dikkat çekiyor. Gültaşlı'nın pazartesi günleri de Zaman'da makalesi yayınlanıyor. Aynı zamanda Gültaşlı, Samanyolu Haber Televizyonu'nda da iki haftada bir cuma günleri yayınlanan Avrupa Masası programında AB yetkili ve uzmanlarını misafir ediyor. Boğaziçi Üniversitesi Uluslararası İlişkiler ve Siyaset Bilimi Bölümü mezunu olan Gültaşlı'nın ODTÜ ve Belçika'daki Leuven Üniversitesi'nden AB üzerine yüksek lisans dereceleri bulunuyor
Bu haber toplam 1156 defa okunmuştur

Etiket(ler): , , ,

DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri