Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

CHP'de burs pişmanlığı

03 Aralık 2008 / 08:38
'Biz siyasi partiyiz. Bir kıyafet tüzüğü, nizamnamesi mi ilan edeceğiz? İnsanları kılık kıyafetine göre yeniden tasnif mi edeceğiz?”
CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, cumhuriyet döneminde, Atatürk Bulvarı'ndan, kılık, kıyafeti uygun olmayan insanların geçirilmediğini belirterek, “Tek parti zihniyeti oydu. (Kıyafetini düzelt öyle gel) diyorlardı. Biz siyasi partiyiz. Bir kıyafet tüzüğü, nizamnamesi mi ilan edeceğiz? İnsanları kılık kıyafetine göre yeniden tasnif mi edeceğiz?” diye sordu. Partisinin grup toplantısında konuşan Baykal, laik çevrelerin carşaflı kadınların CHP'ye katılmasını, laikliğe aykırı olarak değerlendirdiğini söyledi.
SAPLANTILI YAKLAŞIM

Kadınların, toplumsal şartlar içinde tercih ettiği örtünme biçiminin, tek başına, siyasetin ve laikliğin değerlendirilmesi için ipucu olamayacağını kaydeden Baykal, örtülü bir kişinin, laik cumhuriyete karşı çıktığını kabul etmenin, Türkiye gerçekleriyle bağdaştırılamayacağını söyledi. Baykal, böyle bir topyekun suçlamayı reddettiklerini ifade ederek, “Her insanın kılığını kıyafetini, devlete meydan okumak diye anlamak, bir saplantının sonucudur. Herkes, kendini o saplantıdan çıkaracak” diye konuştu.

TÜZÜK MÜ İLAN EDECEĞİZ

“CHP, niye bu kişileri partiye alıyor. Niye aldın?” denildiğini belirten Baykal, “Alacağım kardeşim, alacağım. Bir tek kişi olsa dahi, senin, ona haksızlık yapmana izin vermeyeceğim. Atatürk'ü seviyorsa, laik, demokratik cumhuriyete itiraz etmiyorsa, samimiyetle CHP'ye girmek istiyorsa, başımızla birlikte yeri var” ifadesini kullandı. Cumhuriyet döneminde, Atatürk Bulvarı'ndan, kılık, kıyafeti uygun olmayan insanların geçirilmediğini anımsatan Baykal, “Tek parti zihniyeti oydu. (Kıyafetini düzelt öyle gel) diyorlardı. Biz siyasi partiyiz. Bir kıyafet tüzüğü, nizamnamesi mi ilan edeceğiz? İnsanları kılık kıyafetine göre yeniden tasnif mi edeceğiz?” diye sordu.


CHP'de burs pişmanlığı

Anayasa Mahkemesi'nin, arzu ettikleri değişikliği gerçekleştirmediğini ifade eden Baykal, “Bizim amacımız bu konuda herhangi bir kısıtlama getirmek değildir. Bugün verilmekte olan bursların daha çoğunun, daha çok kuruluş tarafından verilebilmesine olanak sağlamaktır. Bu konuda bir tekelin, monopolün kurulmamasını güvence altına almaktır. İlla gidip birisinin önünde diz çökerek, iktidarda kim varsa, onun siyasi takdirlerinin doğrultusunda, kredi, burs edinme zorunluluğundan Türk gençliğini kurtarmak gerektiğine inanıyoruz. Bunun için mücadele ediyoruz” dedi.


CHP sosyal demokrat bir partidir

Âşık Veysel'in ölmeden önce Atatürk'ü görmek istediğini, Ankara'ya geldiğini ancak bulvara çıkmasına izin verilmediğini bildiren Baykal, “Bu tek parti zihniyetini şimdi 2009'a girerken, sosyal demokrat, insancıl bir parti olarak biz mi uygulayacağız?” dedi. Baykal, CHP'nin, kıyafeti; laikliğe meydan okuma olarak kabul etmeme ve o kıyafetin altında laikliğe saygı gösteren bir anlayışın bulunabileceği iddialarının, pekçok kişinin ezberini bozduğunu belirtti.


Tek parti zihniyetine karşıyız

Baykal, CHP'nin “ayrım yapmayan, herkese değer veren anlayışını” laikliğe aykırı noktaya çekmek için gayret gösterenlere, “bu kapıda ekmek olmadığını” belirtti. İki tuzağın kırılacağını, iki oyunun bozulacağını bildiren Baykal, “Ne laiklikten ödün verdik ne de bizi, bu vesileyle birilerinin, laiklikten ödün verme noktasına çekme çabalarına fırsat veririz. Alanya'da hemşehrilerim şalvar giyiyor. Onlara, gel dediğimde ne olacak? 'Ne işi var bu şalvarlıların, niye ütülü pantolonla, redingotla CHP'li olmuyorsunuz?' mu diyeceğiz. Üstelik de çok da rahat, kullanışlı yaz aylarında” diye konuştu.


Kıyafete göre hüküm veremeyiz

“Başın örtülüyse, sen bizden değilsin” anlayışının olamayacağını, Türkiye'nin yeterince bölündüğünü bildiren Baykal, “Türkiye'yi seven insanların bir kısmını da biz mi böleceğiz?” diye sordu. Baykal, kıyafet ile siyaset arasında birebir ilişkiyi kabul etmenin doğru olmadığını dile getirerek, kıyafetten yola çıkarak, insanlar hakkında hüküm verilmemesi, mahkum edilmemesini istedi.


Çarşaf açılımına vatandaş desteği

Baykal'ın çarşaf açılımına destek veren vatandaşlar, CHP'nin grup toplantı salonunu doldurdular. Toplantıya gelen bir vatandaş aile fertlerinin başörtülü fotoğrafını Baykal'a hediye etti. CHP Grup Başkan Vekili Kemal Anadol, toplantıda Baykal'a hediye edilen fotoğrafı gazetecilere gösterdi.Bu haber toplam 1266 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri