Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

CHP'de hedef AB temsilcileri

14 Mayıs 2008 / 08:35
Lagendijk'i hedef alan CHP, Toptan'dan yardım istedi.

CHP, AK Parti'ye açılan kapatma davasına karşı çıkan ve demokrasi mesajları veren Avrupa Birliği yetkililerini hedef tahtasına oturttu. Anamuhalefet partisinin hedefindeki yeni isim Türkiye-AB Karma Parlamento Komisyonu Eşbaşkanı Joost Lagendijk.

CHP, Lagendijk için bir ülkede istenmeyen yabancı diplomatlar için geçerli olan 'persona non grata (istenmeyen kişi)' muamelesinde bulunuyor. Parti yetkilileri, Lagendijk'in eşbaşkanlık görevinden ayrılması için resmî girişim başlattı. Bu konuda medet umdukları isim ise Meclis Başkanı Köksal Toptan oldu. Ancak Toptan, mektup yazmakla yetindi. Lagendijk'e "Sözleriniz yanlış anlaşılıyor. Türkiye ile ilgili mesajlarınızda hassasiyet gösterin." dedi.

AB yetkilileri ile CHP arasında başlayan polemikte yeni bir aşamaya gelindi. AB'nin genişlemeden sorumlu komiseri Olli Rehn ve eşbaşkan Joost Lagendijk'e tepki gösteren anamuhalefet, yeni bir adım attı. CHP'nin dış politika kurmayı olan Genel Başkan Yardımcısı Onur Öymen, geçen hafta Meclis Başkanı Toptan'ı ziyaret ederek Lagendijk'e tavır konulmasını istedi. Öymen, Lagendijk'in eşbaşkanlık görevini sürdürmesini istemediklerini açıkladı. Meclis Başkanı'na bu düşüncelerini aktardıklarını ve adım atılmasını istediklerini söyleyen Öymen, Toptan'ın mektup yazma sözü verdiğini bildirdi. Ancak Toptan'ın Lagendijk'e gönderdiği mektupla ilgili değerlendirme yapmadı. Lagendijk'in görevden ayrılmasını niye istediklerini ise şöyle açıkladı: "O görevi sürdüren kişi tarafsız olmalı. Sayın Lagendijk tarafsızlığını yitirdi. Kendileri iç politika oyuncusu değil. Bu şekilde görevini sürdürürse tatsızlık çıkar."

Öymen'in ziyaretinden sonra Toptan'ın, Lagendijk'e bir mektup gönderdiği ortaya çıktı. Mektubunda Lagendijk'ten görevi bırakması gibi bir istekte bulunmayan Toptan, Türk iç politikasına yönelik yapılacak açıklamalarda daha dikkatli davranılması uyarısında bulundu. Toptan'ın, "Türkiye'ye ilişkin açıklamalar yanlış anlamalara yol açabiliyor. Bu konuya hassasiyetle yaklaşılması gerektiğine inanıyorum." dediği öğrenildi. CHP ile Lagendijk arasındaki polemik Lagendijk'in, İzmir'de verdiği konferansta "Avrupalı sosyal demokratlar tam bir felaket olan CHP'den utanç duyuyor." demesiyle başlamıştı. CHP Grup Başkan Vekili Kemal Anadol bu sözlere, "Saldırmaya devam ederse cevabımız çok kötü olur. Haddini bildiririz." diyerek cevap verdi. Ardından, 'müstemleke valisi, yabancı oyuncu, kendini beğenmiş' gibi tabirler kullandı. Deniz Baykal da "Haddini bildiririz, demokrasi ukelası" yakıştırmasında bulundu. Lagendijk ise CHP'nin tehdit savuracağına Türkiye'nin sorunları için siyaset üretmesi gerektiğini söyledi.

Baykal, Ergenekon sanıklarını alkışlattı

CHP lideri Baykal, Ergenekon terör örgütüne yönelik operasyonlar kapsamında gözaltına alınan isimlere bir kez daha sahip çıktı. Dünkü grup toplantısında Cumhuriyet başyazarı İlhan Selçuk ve eski rektör Kemal Alemdaroğlu'nun gözaltına alınmasını eleştiren Balkal, şunları söyledi: "Demokrasilerde, ülkenin saygıdeğer bir rektörünü havaalanında tutuklayıp cezaevine koyup, sonra 'hiçbir şey yok' demek var mı? 80 yaşındaki İlhan Selçuk'u sabaha karşı 4'te evinden alıp, arkasından 'bir şey yokmuş' deyip bırakmak var mı?" Baykal'ın bu sözleri, grup toplantı salonundaki milletvekilleri ve partililerce uzun süre alkışlandı. CHP lideri, seçimlerin, demokrasinin güvencesi olmadığını da savundu.

Zaman - Ömer Şahin

Bu haber toplam 694 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri