Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

chp'de sav'a tepki istifası

27 Mayıs 2008 / 10:13
55 yıllık CHP'li, Önder Sav'a tepki için istifa etti.

Hz. Muhammed (sav) ve hac ibadetini alaya alan CHP Genel Sekreteri Önder Sav'a tepkiler dinmek bilmiyor. Sivil toplum örgütlerinin 'özür dile' çağrısı yaptığı Önder Sav'a partililer de öfkeli. 55 yıllık CHP'li fotoğraf sanatçısı Kenan Aksoy, dine yapılan hakaret sebebiyle baba yadigârı partisinden istifa etti.

Üyelik kaydının silinmesi için CHP'nin Yenimahalle İlçe Başkanlığı'na dilekçe veren Aksoy, halkın değerlerine saygı gösterilmesini istedi: "Ben Cumhuriyet'e, laikliğe gönülden bağlı bir insanım. Kökten CHP'li bir aileden geliyorum. Peygamber'imi de dinimi de seviyorum. Sav'ın sözlerini duyunca çok üzüldüm. Çok yanlış yaptı. İnsan ateist bile olsa bunu yapmamalı."

Kenan Aksoy, CHP'ye gönül vermiş bir partili. Aile, CHP dışında hiçbir partiye oy vermedi. Aksoy'u 55 yıllık partisinden koparan gelişme, Önder Sav ile hacca gitmek isteyen Mustafa Ünal isimli vatandaş arasında Elmadağ'da yaşanan diyalogla başladı. Sav'ın sözlerini gazetelerde okuyan Aksoy, tepkisini resmiyete döktü. Üyesi olduğu CHP'nin Yenimahalle İlçe Başkanlığı'na bir dilekçe yazdı. Dilekçesinde, babadan gelen CHP geleneği görüşünü her zaman savunduğunu hatırlatan Aksoy, Sav'ın beyanının kendisini derinden etkilediğini ve üzdüğünü belirtti. CHP üyelik kaydının silinmesini istedi.

Aksoy, ailesinin ve yakınlarının sosyal demokrat olduğunu söylüyor. Aksoy, şöyle devam ediyor: "Ben Cumhuriyet'e, laikliğe gönülden bağlı bir insanım. Kökten CHP'li bir aileden geliyorum. Peygamber'imi de dinimi de seviyorum. 5 vakit namazımı aksatmadan kılıyorum. Sav'ın sözlerini duyunca çok üzüldüm. Çok yanlış yaptı. İnsan ateist bile olsa bunu yapmamalı. CHP, halkın değer yargılarına saygılı olmalı." Aksoy'un Sav ile paylaştığı bir anısı da var. Yaklaşık iki yıl önce açılışı yapılan CHP Yenimahalle ilçe teşkilat binasında Aksoy'un hediye ettiği Atatürk posteri asılıymış. Aksoy, "Açılışa Önder Sav Bey de gelmişti. Altında imzam bulunan Atatürk fotoğrafını armağan ettim. Fotoğrafım halen asılıdır." diye konuşuyor.

Zaman - Ömer Şahin

Bu haber toplam 746 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri