Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

CHP'ki eski savcıdan itiraf

29 Mayıs 2008 / 08:01
CHP'li savcıdan 48 yıl sonra gelen itiraf.

27 Mayıs 1960'ta Van savcısı olduğunu ve darbeden iki ay sonra İstanbul Savcısı olarak tayin edilen, CHP İstanbul eski Senatörü ve halen CHP Beyoğlu üyesi olan emekli savcı Mehmet Feyyat tarihi itiraflarda bulundu.

AK Parti İstanbul Gençlik Kolları üyesi bir grup, 27 Mayıs 1960 askeri müdahalesinin 48. yıl dönümü nedeniyle eski başbakanlardan Adnan Menderes, Hasan Polatkan ve Fatin Rüştü Zorlu'nun kabirlerinin bulunduğu anıt mezarı ziyaret etti. ''Bir daha asla'' yazılı dövizlerle Menderes'in mezarına gelen grup, burada dua ederken, ilginç bir olay yaşandı. Anıt mezarı ziyaret eden dönemin İstanbul Cumhuriyet Savcısı Mehmet Feyyat, tarihi bir itirafta bulundu.

Bugün gazetesinin haberine göre aynı zamanda CHP İstanbul eski Senatörü ve halen CHP Beyoğlu üyesi olan emekli savcı Feyyat, anıt mezara gecikmiş bir özrü dilemeye geldiğini, darbeyi kınadığını ve bundan sonra olacak tüm darbelere ilk olarak kendisinin karşı çıkacağını söyledi.

İdamlara karşı çıksaydım...

27 Mayıs 1960'ta Van savcısı olduğunu ve darbeden iki ay sonra İstanbul Savcısı olarak tayin edildiğini anlatan Feyyat, askeri yönetim nedeniyle söz söyleyemez duruma geldiklerini kaydetti.

"Keşke o zamanlar korkmasaydık, cezaevine atılmayı bile göze alıp Adnan Menderes'in idamına karşı çıksaydık" diyen Feyyat, "Menderes intihara teşebbüs etmiş, infazın ertelenmesi gerekirdi zira iki gün ertelenseydi zaten idam edilmeyecekti" diye konuştu.

Kaynak:
Bu haber toplam 846 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri