Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Kusturica'ya Evet, Başörtüsüne Hayır

10.10.2010 01:06
CHP'li Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Akaydın, gerçek yüzünü bir kez daha ortaya koydu.

İslam'a ve Türklere hakaret eden, Sırpların Bosnalı kadınlara tecavüzünü hoşgören Boşnak asıllı Sırp yönetmen Emir Kusturica'nın Altın Portakal Film Festivali'nde jüri üyeliğinde diretirken, diğer taraftan başörtüsü yasağını savundu. 

KUSTURİCA'YA EVET
CHP'li Akaydın geri adım atmayacağını ifade ederek, Kusturica'ya yönelik tepkileri “kışkırtma”, “kalkışma” gibi ifadelerle hedef aldı. Akaydın, halkın tepkisine kulak vererek Kusturica'yı kendisinin de protesto ettiğini açıklayan ve festivale gitmeme kararı alan Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay'ı da “siyasi baskı altında olmakla” suçladı.

Katıldığı bir televizyon programında Akaydın “Şunu çok iyi biliyorum ki kendisi de sanata, sanatçıya çok büyük önem veren birisi. Geçtiğimiz günlerde kendisini ziyaret ettim. Ziyarette bu konuda olumsuz bir şey söylemedi. Bundan kısa bir süre sonra çıkıp böyle bir açıklama yapması, festivale katılmayacağını söylemesi üst makamlardan siyasi baskı gördüğü izlenimi uyandırdı bende” diye konuştu.

BAŞÖRTÜSÜNE İSE HAYIR


Akdeniz Üniversitesi eski Rektörü olan Mustafa Akaydın, başörtüsü yasağının kaldırılması konusunda da “Rektörlük dönemindeki duruşumu koruyorum” mesajı verdi. Üniversitelerarası Kurul Başkanlığı da yapan Akaydın, Anayasa Mahkemesi'nin AİHM'in bu konuda kararları olduğunu ifade ederek “Bu kararlara rağmen adım atılmaya çalışılması hukuksuzluktur. YÖK'ün bu konuda bir üniversiteye yazı göndermesi de hukuka aykırıdır” iddiasında bulundu.
kaynak:Habervaktim

Bu haber toplam 1658 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri