Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

CHP'Lİ ÖYMEN'E ŞOK

13.11.2009 13:52
CHP'li Öymen'in Meclis'teki konuşmasını protesto eden grup, CHP önüne siyah çelenk bıraktı.

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkan Yardımcısı Onur Öymen'in Meclis'teki demokratik açılım görüşmelerinde sarf ettiği sözlere tepki gösteren Ankara Tunceliler Derneği, CHP önünde eylem yaptı. Olayı protesto eden grup üyeleri, CHP Genel Merkezi önüne siyah çelenk bıraktı.

 

Ankara Tunceliler Sosyal Kültürel Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği üyesi bir grup, ellerinde siyah çelenkle CHP Genel Merkezi önünde eylem yaptı.

 

Parti binası önünde toplanan grup üyeleri, ''Dersim onurumuzdur sahip çıkalım" dövizi açıp, "Yaşasın barış, yaşasın kardeşlik", "Dersime uzanan eller kırılsın" şeklinde slogan attı.

 

Grup üyeleri, demokratik açılım tartışmalarının yaşandığı Meclis'te Öymen'in mevcut terörle mücadelenin devam etmesini savunması ve 1937'de kanlı şekilde bastırılan Dersim isyanını örnek göstermesine tepki gösterdi.

 

Grup adına açıklama yapan Ankara Tunceliler Derneği Başkanı Bülent Akdağ, CHP Genel Başkan Yardımcısı Öymen'in Türkiye'de ayrımcılığı örgütlediğini öne sürdü.

 

Öymen'in, Kürtlerden, Alevilerden ve tüm Türkiye'den özür dilemesi gerektiğini belirten Akdağ, "CHP savaş ve barış seçeneklerinden savaşı tercih ettiğini Onur Öymen'in ağzından açıkça dile getirmiştir. Ve CHP bu söylemi ile bu ülkede barış ve kardeşlikten yana olmadığını tam tersine şiddeti ve ölümü çözüm yolu olarak seçtiğini ortaya koymuştur." dedi.

 

Dersim'de yaşananların isyan değil katliam olduğunu söyleyen Akdağ, amaçlarının barışı örgütlemek olduğunu ifade etti.

 

Eylemlerini bir süre devam ettiren grup üyeleri daha sonra CHP Genel Merkezi önüne siyah çelenk bıraktı. Yoğun güvenlik önlemleri altında yapılan eylemin ardından grup üyeleri olaysız bir şekilde dağıldı.

 

Bu haber toplam 850 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri