Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

CHP'li Sav'a tepkiler

19 Mayıs 2008 / 10:31
CHP'li Sav'a tepki yağdı: İslam âleminden özür dilesin.

Peygamber Efendimiz (sas) hakkında saygısız ifadeler kullanan CHP Genel Sekreteri Önder Sav'a tepki yağıyor. Sav'ın sözlerinin dün yayınlanmasından sonra yurtiçi ve yurtdışından yüzlerce vatandaş tepkisini dile getirdi.

Nihat Ergün (AK Parti): İbretlik bir durum. Topluma bu kadar yabancılaşmış siyasetçinin ülkeye ne kazandıracağını herkes ölçsün.

Oktay Vural (MHP): Bilgisizce ve idraksizce söylenmiş sözler. Milletin dinî tercihleri üzerinden hüküm ifade etmek çok yanlış.

Mustafa Sarıgül (Şişli Belediye Başkanı): Çok talihsiz ifadeler. İnançlara saygısızlık, halka saygısızlıktır. Özür dilemesi gerekir.

Telefon ve internet yoluyla Zaman'a ulaşan okurlar, Sav'dan özür dilemesini ve Peygamberimiz (sas)'e saygı göstermesini istedi. AK Parti ve MHP yöneticileri, Sav'ın sözlerini 'milletle arasındaki kopukluğun göstergesi' olarak yorumladı. Adalet Bakanı Mehmet Ali Şahin, Sav'a önemli bir uyarıda bulundu: "İslam inancına göre, Peygamberimiz'e 'Hazreti Muhammed (sas)' diye hitap edilir, hacca gitmek isteyenlere de 'Allah mübarek etsin' denir." Şişli Belediye Başkanı Mustafa Sarıgül, Sav'ın sözlerini 'büyük bir talihsizlik' olarak değerlendirdi. Bütün Müslümanlardan özür dilemesi gerektiğini söyledi. Önder Sav, Elmadağ'da 80 yaşındaki Mustafa Ünal'ın hacca gitmek istediğini ifade etmesi üzerine "Boşver, Araplara para kaptırma... Bakarsın Muhammed seni bırakmaz." ifadelerini kullanmıştı.

Bakan Şahin, dün Tekirdağ ziyaretinde gazetecilerin konuyla ilgili sorularını cevapladı. Önce laikliğin tanımını hatırlatan Şahin, şunları söyledi: "Biz laikliği Anayasa'nın gerekçesinde yazılı olduğu gibi uyguluyoruz. Milletin inancına saygılıyız. Sadece saygılı değil, o inancı aynen biz de uyguluyoruz. Cumhuriyet kurulduğunda üç kişinin makam arabası vardı. Cumhurbaşkanı, genelkurmay başkanı ve diyanet işleri başkanı. Bu da cumhuriyet kurulurken dine, diyanete önem verildiğini gösteriyor. 80 yaşında bir vatandaş, 'Hacca gitmek istiyorum' dediğinde biz ona 'Allah mübarek etsin' diyebiliriz. İslam Peygamberi'ne, kahvedeki Ahmet'e hitap eder gibi Muhammed diye hitap etmeyiz. 'Hazreti Muhammed (sas)' deriz."

AK Parti Grup Başkan Vekili Nihat Ergün, Sav'ın durumunun 'ibretlik' olduğunu belirtti. Siyasetçinin toplumun değer yargılarına son derece saygılı olması gerektiğini vurgulayan Ergün, "Bu olay, siyasetçi ile milletin arasındaki kopukluğun göstergesidir. Kendi toplumuna bu kadar yabancılaşmış siyasetçi profilinin bu ülkeye ne kazandıracağını herkes ölçsün, tartsın. Bu olay, millete ibret olsun." dedi.

MHP Grup Başkan Vekili Oktay Vural, Sav'ın 'bilgisizce ve idraksizce' konuştuğunu kaydetti. Bir siyasetçinin vatandaşa dinî konularda duyarsızca tavsiyede bulunma yetkisi olmadığını belirten Vural, "Sav, sakat bir anlayış içinde. Milletin dinî tercihleri üzerinde hüküm ifade etmek, çok yanlış. Ortak değerlerimizin siyasetçiler tarafından kendi düşünceleri doğrultusunda şekillendirilmeye çalışılması, kabul edilebilir bir şey değil." diye konuştu.

Şişli Belediye Başkanı Mustafa Sarıgül de basın toplantısı düzenleyerek Önder Sav'a tepki gösterdi. Sav'ın hacla ilgili sözlerini 'büyük bir talihsizlik' olarak değerlediren Sarıgül, "Bu tavırdan anlaşılıyor ki, CHP'li yöneticiler halk ile aralarına ördükleri yapay duvarı daha da yükseltme gayretindeler." dedi. CHP'nin halkın partisi olduğunu, halkın olduğu yerde inançların da olacağını kaydeden Sarıgül, şöyle devam etti: "İnançlara saygısızlık, halka saygısızlıktır. CHP'nin oylarının neden yükselmediği ortada. Bu sözler şaka yollu dahi söylenmiş olsa, büyük bir talihsizliktir. Sav, tüm İslam âleminden bir an önce özür dilemelidir."

CHP'lilere göre Sav dine çok saygılı

Önder Sav'ın ifadeleri, CHP'de şaşkınlıkla karşılandı. Ancak CHP'liler Sav'a sahip çıktı. Genel Başkan Yardımcısı Yılmaz Ateş, Sav'ın 'aklı başında ve temkinli' bir siyasetçi olduğunu belirterek, "Sayın Sav'ın çok eski arkadaşları vardır. Bazen arkadaşlarına esprilerle, şakalarla takılır. Konuştuğu vatandaş da öyle bir dostu olabilir. Aksi takdirde, Önder Bey, din konusunda saygılı ve duyarlı bir insandır. Toplumun değer yargılarına karşı hassastır." ifadelerini kullandı. CHP Genel Sekreter Yardımcısı Mehmet Sevigen de Sav'ın öyle şeyler söyleyeceğini tahmin etmediğini kaydetti. Sevigen, "Önder Bey, dinî konularda duyarlı bir insandır." dedi.

Ferhat Akgün, Bayram Kaya

Kaynak:
Bu haber toplam 920 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri