Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

CHP'li vekilin rüşveti belgelendi

21 Ağustos 2008 / 15:40
Çankaya Belediyesi'nin yeşil alan olarak gösterdiği trilyonluk araziyi, CHP'li vekilin özel okuluna tahsis ettiği belgelendi.
Çankaya'da Ahlatlıbel muhtarının dövülmesine varan olaylarda muhtarın haklı olduğu ortaya çıktı. Çankaya Belediyesi imar planlarında yeşil alan olarak görülen trilyonluk araziyi özel okula tahsis etmiş..

ÇANKAYA Belediye Meclis'inin, 39 dönümlük yeşil alanı yasaya aykırı olarak CHP Kahramanmaraş Milletvekili Durdu Özbolat'ın özel okulu İlkem Koleji'ne tahsis ettiği belgelendi. Çankaya Belediye Başkanı CHP'li Muzaffer Eryılmaz'ın, başkentin gözde semtlerinden Ahlatlıbel'deki 38 bin 800 metrekarelik park alanını CHP'li Özbolat'ın sahibi olduğu özel okula tahsis ettiğine ilişkin kararın, 3 Haziran'da yapılan Belediye Meclis Toplantısı'nda alındığı ortaya çıktı. Karar, Çankaya Belediye Meclisi Hukuk ile Emlak Komisyonu'nun 16 Mayıs 2008 tarihli Müşterek Raporu'ndan yola çıkılarak alınmış.

YEŞİL ALAN ÖZEL OKUL OLDU

BELEDİYE Meclisi, Özbolat'ın okulu İlkem Koleji'nin talebi üzerine 9 Mayıs 2008 tarih ve 338 sayılı dosyasında, Çankaya Belediyesi hudutları içerisinde bulunan Ahlatlıbel Mahallesi Öysekent imarın 98 ada 1 parselinin güneyinde kalan 10 bin 100 metrekare yüzölçümlü oyun alanı ile 97 ada 1 parselin kuzeyinde kalan 14 bin 100 metrekare yüzölçümlü çocuk bahçesi alanı ile 95 ve 96 nolu adaların kuzeyinde kalan 14 bin 600 metrekare yüzölçümlü park alanının düzenlenmesi ve bakımının bedel yapılması ile ilgili olarak Belediye ile İlkem Koleji arasında protokol tanzimi için Başkan Muzeffer Eryılmaz'ın yetkili kılınmasını öngördü. Dosya, Hukuk ile Emlak komisyonlarına havale edildi. Söz konusu komisyonların hazırladığı rapor, 16 Mayıs'ta Belediye Meclis Başkanlığı'na geldi. Rapor, Meclis Başkanlığı'nın 3 Haziran tarihli toplantısında CHP'li üyelerin oylarıyla kabul edildi.

PARK YAPIMINA YETİŞEMİYOR!

RAPORDA, belediyenin park, yeşil alan, çocuk bahçesi yapımına yetişemediği ileri sürülerek, bu tür arsa tahsisleriyle yapım ve bakım külfetinden kurtulacağı iddia ediliyor. Raporun kabul edilmesiyle, söz konusu arazilerin CHP'li Özbolat'ın özel okuluna tahsisi konusunda Başkan Eryılmaz'a yetki verilmiş oldu. Eryılmaz da, yetkisini kullanarak park alanını Özpolat'ın sahibi olduğu özel okula tahsis etti.

13 TRİLYONLUK RANT

Olaya konu olan Atek Koleji arkasında bulunan 13 bin 280 metrekarelik alan ile, İlkem Koleji arkasında bulunan 38 bin 800 metrekarelik arazilerin bedellerinin şimdiki piyasa koşullarına göre 13 Milyon YTL olduğu öğrenildi.

Jandarma olmasaydıbiz şimdi ölmüştük

KAMUYA ait olan bir araziyi genişletmek isteyen CHP milletvekili Durdu Özpolat ve Çankaya Belediyesi'ne karşı verdiği mücadele sonrası belediye ekiplerince saldırıya uğradığını ifade eden Ahlatlıbel Mahallesi Muhtarı Nizam Yılmaz, daha önce Ankara Valiliği, Çankaya Kaymakamlığı ve Çankaya Belediyesi'ne yaptığı başvurularda haklı bulunduğunu belirtti. Yılmaz, Çankaya Kaymakamlığı'na söz konusu yer ile ilgili aldırdıkları karar sonrası, sürekli belediyenin tacizine uğradığını, olaya karşı çıkan mahalle esnafının da dükkánlarının kapatıldığını belirtti.

BU olaydan önce Başkan Muzaffer Eryılmaz ile hukuku bulunduğunu, muhtarlığa pek çok kez geldiğini belirten Yılmaz, 'Olayın yaşandığı saatlerde eğer jandarma burada olmasaydı bu röportajı ya hastanede ya da Karşıyaka mezarlığı'nda yapıyorduk' dedi. Kavgaya şahit olan mahalle sakinleri de 'Hepimiz çok korktuk, panik içindeyiz. İki araç dolusu görevli çelik yelekler ve ellerinde coplarla saldıracaklardı. Jandarma 2 dakika geç gelse şimdi ölmüş olurduk' dediler.

(Star)
Bu haber toplam 1046 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri