Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

CHP'nin Başvurusu Umut Verici

05 Kasım 2008 / 12:35
Cumhuriyet Halk Partisi(CHP) İstanbul Milletvekili Mehmet Sevigen doğalgaz zammının geri alınması için mahkeyeme başvurdu...
Cumhuriyet Halk Partisi(CHP) İstanbul Milletvekili Mehmet Sevigen, BOTAŞ tarafından doğalgaza yapılan yüzde 22,5'lik fiyat artışının yürütmesinin durdurulması ve iptali için Ankara Bölge İdare Mahkemesi'ne dava açtı.

Beştepe'de bulunan Ankara İdare Mahkemesi'ne gelen Cumhuriyet Halk Partisi İstanbul Milletvekili Mehket Sevigen ve bir grup partili, doğalgaza yapılan son zammın iptali için Enerji Bakanlığı ve BOTAŞ aleyhine dava açtı. Mahkeme çıkışında konu ile ilgili olarak bir açıklama yapan Mehmet Sevigen, ucuz ve temiz enerji ihtiyacının karşılanması amacı ile devlet tarafından tekel faliyeti olarak temin edilen ve satılan doğalgazın tüketiciye fahiş fiyatla satılmasının insan hakları ve kamu yararına aykırı oldugunu söyledi. Doğalgaza yapılan zammın vatandaşa ciddi bir ekonomik yük getirdiğini ifade eden Sevigen, hükümetin zam gerekce olarak dövizdeki yükselmeyi göstermesinin hiç de haklı bir gerekçe olmadığını söyledi. Mehmet Sevigen doğalgazdaki fiyat artışının zam degil zulüm olduğunu savunarak zamdaki asıl amacın kamu yararı olmayıp vatandaş üzerinden iç kaynak sağlamak oldugunu ifade etti. Doğalgaz'a yapılan yüzde 22,5'lik zammın biran önce kaldırılmasını isteyen Sevigen, bunun olmaması halinde tepkilerini daha degişik ortamlarda daha degişik şekillerde dile getireceklerini söyledi. Sevigen ve partililer daha sonra mahkeme önünden ayrıldı.

Kaynak:
Bu haber toplam 890 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri