Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

CHP'nin Ermeni Tutarsızlığı

19.03.2010 08:12
Başbakan'ın kaçak Ermeni açıklamasına CHP lideri Deniz Baykal tepki göstermişti. Ancak Başbakan'ın açıklamasında önce 2 CHP'li vekil bakın ne demiş...

Başbakan'ın "100 bin kaçak Ermeni'nin sınırdışı edilebileceği"ne ilişkin sözleri tartışma konusu olmuş, bu sözlere CHP lideri Deniz Baykal da tepki göstermişti.

Ancak söz konusu önerinin, Başbakan'ın açıklamasından bir gün önce, iki CHP'li vekil tarafından Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu'na önerildiği, Davutoğlu'nun da bu öneriyi reddettiği ortaya çıktı.

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, geçtiğimiz Pazartesi günü Meclis Dışişleri Komisyonu'nda bilgi verirken, CHP Genel Başkan Yardımcısı Onur Öymen ve CHP İzmir Milletvekili Canan Arıtman'dan söz konusu öneri geldi.

Arıtman'ın CNN TÜRK'e verdiği bilgilere göre, Davutoğlu'nun öneriye yanıtı, "Böyle bir adım atarsak yabancı basın bunu kullanır, aleyhimize bir kampanya yürütülür" oldu.

Bunun üzerine Arıtman, "Türki Cumhuriyetlerinden gelen ve kaçak çalıştığı tespit edilenler, yaka paça sınırdışı ediliyor" dedi. Davutoğlu ise, Türki Cumhuriyetlerdeki nüfusun korunması için bu işlemlerin yapıldığını savundu.

CHP lideri Deniz Baykal da, Başbakan Erdoğan'ın sözlerinin "kabul edilemez" olduğunu belirterek, "Vahim ve talihsiz bir açıklamadır. Türkiye'ye çalışmaya gelen insanların bir ihtilafın çözümünde koz gibi kullanılmak istenmesi insan haklarına aykırıdır" demişti

Bu haber toplam 738 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri