Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

CHP'nin ortaklığı suç!

19 Mayıs 2008 / 08:24
'CHP'nin İş Bankası'na ortak olması Anayasa'ya aykırı'

CHP, 'kayıp trilyonlar' sebebiyle zor günler geçirirken anayasa hukukçusu Yard. Doç. Adnan Küçük yeni bir iddia ortaya attı. Küçük, İş Bankası'nda hisseleri bulunan CHP'nin yıllardır Anayasa'yı ihlal ettiğini savundu.

Ancak bu durumu kimsenin sorgulamadığını kaydetti. Küçük, "Anayasa'nın 69 . maddesinde, siyasi partilerin ticarî faaliyetlere giremeyeceği emredici kural olarak düzenlenmektedir. İş Bankası bir ticarî kuruluştur. Bu durum, Türkiye'de sorgulanmayan bir durum. Ancak artık gündeme gelmeli." ifadelerini kullandı.

Kırıkkale Üniversitesi Öğretim Üyesi Küçük, Kanaltürk'ün eski sahiplerine aktarılan 4 trilyonla ilgili gelişmeleri de önemli buluyor. CHP'ye Siyasi Partiler Kanunu (SPK)'nda düzenlenen ticaret yasağına aykırı davranmaktan dava açılabileceğini vurguluyor. Yargıtay Başsavcısı'nın açacağı dava ile CHP'nin hazine yardımından kısmen ya da tamamen yoksun bırakılmasının istenebileceğine dikkat çekiyor. İddiaların çok ciddi olduğunu ifade eden Küçük, siyasi partilerin gerçek ve tüzel kişilere borç vermesi ya da kredi açmasının SPK'nın 72. maddesine göre yasaklandığını dile getiriyor. Aynı kanunun 69. maddesine göre verilen paranın belgelendirilmesi gerektiğini hatırlatıyor. SPK'nın 67, 70 ve 72. maddelerinin emredici hüküm olduğunu, buna aykrı eylemlerin cezalandırılması gerektiğini sözlerine ekliyor.

Kaynak:
Bu haber toplam 728 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri