Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

CHP'nin oy oranında büyük düşüş

12.05.2010 17:51
Olaylı bir şekilde istifa eden Deniz Baykal'ın parti başkanlığından istifa etmesi CHP'nin oy oranını nasıl etkiledi

Andy-Ar Kamuoyu araştırma şirketi Türkiye Siyasetinde yeni oluşum ve liderlerinin halk nezdindeki imaj ve potansiyelini tespit etmek amacıyla, Telefon ile görüşme yöntemi"ni kullanılarak 20 İl’de toplam 125 noktada 10-12 Mayıs 2010 tarihleri arasında toplam 1.787 denek ile görüşme yaparak CHP’nin içine düştüğü durumu değerlendirdi.

Araştırmada örneklem olarak İstanbul, Ankara, İzmir, Bursa, Adana, Antalya, Diyarbakır, Konya, Erzurum, Eskişehir, Kayseri, Kocaeli, Mersin, Gaziantep, Samsun, Sakarya, Sivas, Denizli, Şanlıurfa illeri kullanıldı.

Anket uygulananların yüzde 53,2’sini erkek, yüzde 46,8’ini kadın denekler oluşturdu. Denekler yaş aralıklarına göre dağılımları; 18-25 yaş arası yüzde 20,1, 26-35 yaş arası yüzde 27,6, 36-45 yaş arası yüzde 29,4, 46-60 yaş arası yüzde 15,2 ve 60 ve üstü yüzde 7,7 oldu.

Ankette deneklere; “Deniz Baykal’a ait olduğu iddia edilen kaset görüntülerinden sonra, Baykal’ın CHP Genel Başkanlığından istifa etmesini nasıl değerlendiriyorsunuz?” Deniz Baykal’ın on gün sonra gerçekleşecek olan CHP kurultayında tekrar Genel Başkanlığa geri döneceğine inanıyor musunuz? Kamuoyunda uzunca bir süredir ismi sürekli gündeme gelen Kemal Kılıçdaroğlu CHP Genel Başkanı olursa, Deniz Baykal’dan daha başarılı olacağına inanıyor musunuz? Peki bu kaset skandalı sizin CHP’ye karşı tutumunuzu olumsuz yönde etkiledi mi ve oy tercihinizde değişikliğe neden oldu mu? NOT: ( Bu soru; oyunu CHP’ye veren vatandaşlardan alınan cevaplara göre derlenmiştir. ) Sizce bugün itibarı ile, Türkiye’de ki solu toparlayabilecek potansiyel bir lider var mı?( Açık uçlu soruya verilen cevaplardan derlenmiştir. )” soruları yöneltildi.

Deniz Baykal’ın istifası olumlu

ANDY-AR Yön. Kur. Bşk. Faruk Acar anketi böyle değerlendirdi. Türkiye gündemi geçtiğimiz günlerde CHP lideri Deniz BAYKAL’a ait olduğu iddia edilen ve internette yayınlanan görüntüleri konuşurken, bu konu ile paralel olan ve Deniz BAYKAL’ın CHP Genel Başkanlığından istifa etmesi ile ikinci bir sürprizi yaşamıştır. Türk halkı konuya hakim bir biçimde, BAYKAL’ın bu istifasının doğru bir karar olduğunu ifade etmiştir. Bu görüşü savunan vatandaşlarımızın oranı yüzde 67,4 olarak karşımıza çıkmaktadır.

Deniz BAYKAL tekrar geri döner

Deniz BAYKAL’ın istifasının doğru bir karar olduğunu Türk halkının büyük çoğunluğu savunurken, bu kararın çok uzun sürmeyeceği ve bu istifanın on gün sonra gerçekleşecek olan CHP kurultayında sona ereceğinide aynı zamanda vatandaşlarımız öngörmektedir. Bu oran yüzde 61,7’dir.

KILIÇDAROĞLU, BAYKAL’dan daha başarılı olamaz

Düellolar ve sonrasında İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan adaylığı ile ismini gündeme taşıyan ve sürekli gündemin önemli isimlerinden biri olan Kemal Kılıçdaroğlu kamuoyunun CHP Genel Başkanlığı için yakıştırılan ilk isimlerinden olması nedeni ile Baykal’ın istifası akabinde vatandaş nezdinde Kemal Kılıçdaroğlu’nun CHP Genel Başkanı olması halinde, Baykal’dan daha başarılı olup olmayacağını sorduk.

Ancak Kılıçödaroğlu’nun Türk halkı nezdinde Baykal’dan daha başarılı bir lider olamayacağı görüşünün hakim olduğunu cevaplarımızda bulduğumuzu ifade edebiliriz. Kılıçdaroğlu’nun Baykal’dan daha başarılı bir lider olamayacağı görüşünü savunanların oranı yüzde 57,9 olarak karşımıza çıkmaktadır."

CHP seçmeni oy tercihlerini gözden geçirecek

Deniz Baykal’a ait olduğu iddia edilen kaset görüntülerinin akabinde, CHP seçmeni partilerine karşı tutumlarında olumsuz bir şekilde etkilendiklerini söylerken, CHP’ye oy veren ve bu olaydan etkilenen seçmenlerin yüzde 48,3’lük kesimi oy tercihlerinde yeni bir değişim olabileceğini ifade etmektedir.

SOL’UN BAŞINDA SARIGÜL

Deniz Baykal’ın istifası nedeni ile solda değişim veya toparlanma adı altında yeni isimler gündeme gelmeden, vatandaşın mevcut aklına gelen isimlerin başında TDH lideri Mustafa SARIGÜL geliyor. Solun Mustafa SARIGÜL liderliğinde toparlanabileceği görüşünü savunan vatandaşların oranı yüzde 38,9’luk oran ile birinci sırada yer almaktadır.

Yine kamuoyunun gündeminde olan Kemal Kılıçdaroğlu’nun solu toparlayabilecek bir isim olduğunu düşünen vatandaşların oranı ise 9,4’te kalıyor. İstanbul İl Başkanı Gürsel Tekin 5,7 ile üçüncü sırada yer alırken, Bağımsız Milletvekili Ufuk URAS ise 5,3 ile dördüncü isim olarak karşımıza çıkmaktadır. Solda böyle bir lider yok görüşünü ifade eden vatandaşların oranı ise yüzde 25,5 olarak saptanmıştır

Bu haber toplam 1632 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri