Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

CHP'nin şok tavrı şaşırttı

20 Ekim 2008 / 11:03
'Ergenekon'un avukatlık bürosu' işlevini gören CHP'nin son tavrı, eski DGM Savcısı Mete Göktürk'ü bile şaşkına uğrattı..
Sabah'tan Ecevit Kılıç'ın Mete Göktürk'le yaptığı röportajın ilgili bölümü...

* CHP'nin duruşmaya heyet göndermesini nasıl okuyorsunuz?

Soruşturmanın başından itibaren "Dava bir hukuksuzluk örneğidir, bir şey çıkmaz" denildiği için heyetin amacı mahkemeyi denetlemektir. Doğru karar alınmasını gözetmek amacı taşımıyor. Bir anlamda mahkeme üzerinde baskı kurmaktır. Bundan önce ben hiçbir davada böyle bir tavır yaşamadım, görmedim de. Bu yargıya müdahaledir.

* "Bu el bombalarıyla darbe mi olur" diyenler var?

Bu bombalar ülkeyi darbeye götürecek provokasyonlar için fazla bile. Bu bombalardan ikisi bir miting alanında patlatılsaydı büyük toplumsal hareketler çıkardı. Danıştay provokasyonunun kin ve nefreti cenazeye katılan hükümet üyelerine yöneltildi. Cemil Çiçek, kendini zor kurtarmıştı.

* Sonuçta tüm gözler bu davada. Yargıç ve savcılar kendilerini nasıl hissedecek?

Doğal olarak kendilerini baskı altında hissedecekler. Dışarıdan gelecek baskılara dikkat edilmeli. Kamuoyu ve medyanın baskısı da önemli.

* Bizim yargımız için alışılmış bir durum değil. Bir orgenerali hem de terör suçundan yargılaması hâkimin psikolojini etkiler mi?

Çok fazla etkilemez ama daha titiz davranır. Hitap tarzı farklı olur. Orgenerallere "sen" değil de "siz" diyecektir. Ama objektif olmak zorundadır. Orgenerale saygı da duysa bu duygusunu bastırmak ve tüm sanıklara eşit davranmak zorundadır.

* Ama bu orgeneraller terör örgütü suçlamasıyla yargılanıyor...

Tabii bu generaller bir darbe ortamı hazırlamakla suçlanıyor. Darbe girişimi başarısız olduğunda bunun cezası eskiden idamdı, şimdi ömür boyu hapis. Bugüne kadar darbeleri posta dağıtıcıları yapmadı hep generaller yaptı. Yasada yer alan bir suç söz konusu. Bu suçu işleyip işlemedikleri ise mahkemenin sonunda ortaya çıkacak. Yasalar sadece garibanlar için işlememeli, orgeneral değil kim olursa olsun suçu sabitse cezası olmalı. Kaldı ki bu suçtan idam edilmiş insanlar var. Talat Aydemir ve Fethi Gürcan da Türk silahlı Kuvvetleri'nin saygın subaylarıydı. Darbe girişimleri başarısız olduğu için idam edildiler.
Kaynak:
Bu haber toplam 1006 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri