Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

CHP'nin yapısı değişiyor

21 Aralık 2008 / 10:43
Cumhuriyet Halk Partisi, aylardır sır gibi saklanan tüzük ve programını bugün kurultayın onayına sunuyor. Partide yapı değişecek ama kılık kıyafete bakış aynı...

Bugünkü Tüzük - Program Kurultayı'nda tüzük konuşulurken genel sekreterliğin yetkilerinin tırpanlanması, program konuşulurken de en çok Doğu ve Güneydoğu teşkilatlarının isteklerinin masaya yatırılması bekleniyor.

CHP Genel Başkanı Deniz Baykal'ın çarşaflı kadınlara rozet takmasının ardından programda yer alıp almayacağı merak edilen kılık-kıyafetle ilgili herhangi bir madde bulunmuyor. CHP Genel Başkan Yardımcısı ve program taslağının hazırlanmasından sorumlu komisyonun başkanlığını yapan Onur Öymen, "Bizim kılık-kıyafetle ilgili politikamız belli. Bu konunda bir değişiklik yok. Genel başkanımız da zaten değişiklik olmadığını açıkladı. Programa koysaydık, kendimizle çelişirdik" dedi. CHP, bugünkü kurultayda tüzüğünde köklü değişikliklere imza atacak. Genel başkanın gücünün artacağı tüzükte en önemli değişiklik parti yönetiminin can damarı olan MYK yapısında gerçekleşecek.

YAPI DEĞİŞİYOR

Halen üye sayısı 21 olan MYK üyelerinin sayısı 15'e düşecek. Her genel başkan yardımcısının "İdari ve mali işler", "Kadın ve gençlik", "Hukuk işleri", "Teşkilat" ve "Sivil toplum" gibi sorumluluk alanları olacak. Genel Sekreterlik ise "temsil ve yazışma" işlerini yürüten idari bir makam haline dönüşecek. Güçlenen Genel Başkan, kendisi ve genel sekreter dışındaki 13 genel başkan yardımcısını belirleyecek ve Parti Meclisi'nin (PM) onayına sunacak. Program değişikliğinde ise en önemli konu, Doğu ve Güneydoğu kökenli il başkanlarının talepleri doğrultusunda CHP'nin Kürtlere, Doğu ve Güneydoğu'ya nasıl baktığı ve bunun programa nasıl yansıyacağı tartışmaları olacak.

KARAYALÇIN ÖFKESİ

OHAL Gazileri ve Şehit Aileleri Dayanışma Derneği, Murat Karayalçın'ın CHP Ankara Büyükşehir Belediye Başkan adayı olmasını protesto ederek, CHP Genel Merkezi önüne siyah çelenk bıraktı. Dernek Genel Başkanı Müslüm Öztürk, Karayalçın'ı, DEHAP ile işbirliği yaptığı gerekçesiyle eleştirdi.
 
(Sabah)
Kaynak:
Bu haber toplam 868 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri