Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

CHP'ye laiklik incelemesi

15 Mayıs 2008 / 11:26
Yargıtay, CHP'yi 'laikliği ihlal ettiği' gerekçesiyle inceleyecek.

AK Parti'ye açılan kapatma davasının ardından CHP de benzer bir sürecin içine girdi. Siyasi partilere kapatma davası açan Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı, CHP'yi 'laikliği' ihlal ettiği gerekçesiyle incelemeye aldı.

Öğretmen-Sen'in CHP'nin 32. olağan kurultayı için hazırlattığı afişleri örnek göstererek yaptığı suç duyurusu CHP'nin sicil dosyasına girdi. Söz konusu afişte, Deniz Baykal fotoğrafının üstünde "Çekil aradan. Din de bizim, devlet de bizim, millet de bizim.." ifadesi yer alıyordu. Öğretmen-Sen, bu sözlerle laiklik ilkesinin ihlal edildiğini belirterek, yasal girişimde bulunmuştu. CHP'nin eyleminin Anayasa'nın 68. maddesinin 4. fıkrasına aykırılık oluşturduğunu vurgulayarak partinin laiklik karşıtı fiillerin odağı haline geldiğini savunmuştu. Öğretmen-Sen'in 24 Nisan'daki başvurusunu inceleyen Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı Siyasi Partiler Sicil Bürosu, dilekçenin kabul edilmesine ve içeriğinin değerlendirilmesine karar verdi. Öğretmen-Sen Genel Başkanı Yusuf Tanrıverdi, Başsavcılığın kendilerine 'Duyarlılığınız için teşekkür ederiz' diye cevap gönderdiğini açıkladı.

Tanrıverdi, gelişmeyi değerlendirirken partilerin kapatılmasına karşı olduklarını kaydetti. Tanrıverdi, "İllaki bir parti kapatılacaksa o da CHP olmalıdır. Din istismarcılığı yapan, Anayasa Mahkemesi'ni tehdit eden, demokrasiyi işlemez hale sokan, millet iradesine ipotek koyan, totaliter bir rejim isteyen, darbelere zemin hazırlayan ve insan haklarını hiçe sayan partinin varlığı kimin yararına?" dedi. CHP'nin afişindeki '...din de bizim' ifadesinin dinin açık istismarı olduğuna işaret etti. Türkiye'de kapatılan partiler değerlendirildiğinde bu ifadelerin laikliğe açıkça aykırı olduğunu dile getirdi. Tanrıverdi, başvuru gerekçesini ise şöyle açıkladı: "CHP'yi hukuku zorlamadan, zinde güçlere dayanmadan demokrasi çerçevesinde siyaset yapmaya çağırmak."

Baykal: Süreci izliyoruz

Gelişme CHP lideri Deniz Baykal'a da soruldu. Baykal, "Süreci izliyoruz." demekle yetindi. CHP'nin Yüksek Yargı'da bir dosyası daha bulunuyor. Kanaltürk'ün eski sahiplerine aktarılan 4 trilyonla ilgili dosya geçtiğimiz günlerde Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından Anayasa Mahkemesi'ne gönderildi. AK Parti iddianamesinde üniversitelerde başörtüsü serbestliği getiren düzenleme önemli bir yer tutuyor. Bu değişiklik MHP'nin desteğiyle gerçekleşmişti. MHP lideri Devlet Bahçeli ve parti kurmaylarının başörtüsü konusunda AK Partililerden daha keskin ifadeler kullandığı kamuoyuna yansımıştı. Meclis'te başörtüsü özgürlüğüne sert tepki gösteren CHP'nin de seçim sürecinde benzer bir strateji izlediği ortaya çıkmıştı. CHP, 22 Temmuz seçimleri öncesinde Yozgat'ta başörtüsü dağıttı. 8 Mart Dünya Kadınlar Günü kutlamalarında da Trabzon'da aynı yola başvuruldu. Sakarya örgütü, üzerinde türbanlı kadın fotoğrafı olan seçim otobüsüyle vatandaştan oy topladı. CHP Genel Başkanı Baykal, çeşitli tarihlerde türbanlı üniversite öğrencileriyle fotoğraf çektirdi. Bu fotoğraflar, CHP'nin resmî bülteninde ve internet sitesinde yayımlandı. MYK raporuna göre CHP'li milletvekilleri, 50'yi aşkın bölgede aşure törenlerine katıldı. Baykal, partisinin grup toplantısında başörtüsüyle ilgili görüşlerini anlatırken Kur'an-ı Kerim'i ve hadisleri kaynak gösterdi. Hanefi mezhebinin kurucusu Ebu Hanife'den örnekler verdi. İmam-ı Azam Ebu Hanife'nin namaz kılarken dahi saçın dörtte birinin görünmesinin namazı bozmadığını söylediğini hatırlatarak, "Ne oldu şimdi? Türban anlayışının en azından bu söylediğimiz büyük düşünürler tarafından benimsenmediği ortaya çıktı. Ben bunu hatırlatıyorum. Boş konuşmuyorum, bir şeye dayanarak söylüyorum. Başbakan çıksın, Ebu Hanife ile tartışsın. Ebu Hanife söyleyeceğini söylemiş." diye konuştu. Baykal, aynı grup toplantısında İslamiyet'teki büyük günahları saydı: "Allah'a ortak olma, büyü yapma, adam öldürme, faiz ve yetim hakkı yeme, savaştan kaçma, namuslu kadınlara iftirada bulunma, yalan yere şahitlik, sözünde durmama, emanete ihanet; İslamiyet'teki büyük günahlar arasındadır." Baykal, 30 Ocak'ta ise "Biz türban takan kızlarımıza sahip çıkıyoruz, onları koruyoruz." ifadesini kullandı.

Başsavcılık teşekkür etti

CHP'nin kurultay sürecindeki afişleri partiyi zor durumda bıraktı. Öğretmen-Sen Genel Başkanı Yusuf Tanrıverdi'nin 'dinin istismar edildiği ve laiklik ilkesinin ihlal edildiği' gerekçesiyle yaptığı başvuru kabul edildi. Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı, Tanrıverdi'ye duyarlılığından ötürü teşekkür etti.

Kaynak:
Bu haber toplam 738 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri