Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

CHP'ye Tokat Gibi Cevap

06 Ağustos 2008 / 08:15
Genelkurmay, CHP'nin YAŞ'tan ihraç kararı çıkmamasına yönelik ithamına sert karşılık verdi:
Genelkurmay Başkanlığı, Silahlı Kuvvetler'de terfi ve tayinlerin belirlendiği son Yüksek Askeri Şura'ya (YAŞ) yönelik CHP'nin eleştirilerine dün akşam çok sert bir karşılık verdi. “İhraç kararları, bazı kesimleri mutlu veya mutsuz etme amacına yönelik değildir” denilen Genelkurmay'ın açıklamasında şunlar kaydedildi:
“YAŞ kararlarını asılsız senaryolara bağlayan yorumlar, her türlü insani ve hukuksal bağlamda uygun ve makul olmayan yaklaşımlardır. TSK'nın temeli olan disiplinden sarfınazar edilmesi veya bunun müzakere konusu yapılması asla söz konusu değildir. Bilinmelidir ki, YAŞ'ın ihraç kararları, bazı kesimleri mutlu veya mutsuz etme amacına yönelik değildir. Haklarında tekemmül etmiş, yeterli şekilde delillendirilmiş dosyalar bulunan ve suçlu oldukları şüphe götürmeyen kişilerin, TSK ile ilişiklerinin kesilmesi doğaldır ve bunda hiç bir tereddüt yoktur. Hiçbir somut bilgiye sahip olmadan, asılsız iddialarla TSK'ne ve YAŞ'a mesnetsiz saldırılarda bulunulması, TSK üzerinden siyasi çıkar elde etme yanılgısının bir tezahürü olarak görülmekte ve üzüntü ile karşılanmaktadır.

CHP'DEN İBRETLİK SÖZLER

Bir siyasi parti temsilcisinin, meslek yaşamı boyunca terör örgütlerinin hedefi haline gelen ve dört kez suikast teşebbüsüne maruz kalan Sayın Genelkurmay Başkanı için anormal bir fiyatla araç satın alındığı şeklindeki sözleri, mesnetsiz olduğu kadar ibret teşkil etme özelliği de taşımaktadır. Sayın Genelkurmay Başkanı'nın emeklilik döneminde korunması amacıyla, zırh korumalı bir araç satın alındığı doğrudur. Ancak, söz konusu araç kişisel bir araç değildir ve devlet malı olması nedeniyle herhangi bir gümrük ödenmeksizin alınmıştır. Satın alma işlemi, tamamen devletin yasal mevzuatı ve yerleşik kurallarına uygun olarak yapılmıştır. Ayrıca, aynı siyasi parti temsilcisinin bu tür mesnetsiz yorumlara dayanarak TSK ile başka bir siyasi parti arasında yakınlık ilişkisinden bahsetmesi hazin bir iftira ve talihsiz bir değerlendirmedir. Kamuoyuna saygı ve ibretle duyurulur.”
Kaynak:
Bu haber toplam 974 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri