Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

CHP'yi karıştıran değişiklik!

05 Aralık 2008 / 17:13
CHP'de muhalefet Baykal'ı "Atatürk'ün bile haiz olmadığı yetkiye sahip olmak istiyor" diye harekete geçti.
21 Aralık'ta tüzüğünü değiştirmek için toplanacak CHP kulisleri hareketlendi. Başını Samsun Milletvekili Haluk Koç'un çektiği iddia edilen muhalif grup, "Deniz Baykal, Mustafa Kemal'in bile haiz olamadığı yetkilere sahip olmak istiyor" diyerek isyan bayrağını açtı.

Geçmişte Baykal'ın ve Genel Sekreter Önder Sav'ın en yakınında olan İstanbul Milletvekili Şinasi Öktem, "Bir yandan çarşaf açılımı ile halkla kucaklaşacaksınız, diğer yandan parti içi demokrasiyi rafa kaldıracaksınız. 85 yıllık partiyi sola kaydıracağınıza, sağa doğru çekeceksiniz. Sayın Baykal, bu partinin çıkış noktasının çoğulcul ve katılımcı demokrasi olduğunu unutmuş olmalı ki, tüzükte onarılması güç tahribata gidiyor. Ne pahasına olursa olsun buna izin vermeyeceğiz" diyerek yerel seçim öncesi yaşanacak parti içi tartışmanın fitilini ateşledi.

Hazırladıkları karşı bir tüzükle kurultaya hazırlanan muhalif gruba Genel sekreter Önder Sav'ın da destek verdiği iddia ediliyor. Genel başkana olağanüstü bir yetki imkanı kazandırıldığı iddia edilen tüzükteki değişikliklerin AKP'nin tüzüğünde var olan yapılanmaya bire bir benzer olduğunu söyleyen Öktem, "CHP, batıdaki sosyal demokratların tüzüğünü örnek alacağına parti içi demokrasiden bihaber AKP gibi partilerin tüzüğünü örnek alıyor. Bu değişiklik gerçekleşirse CHP'nin temellerini oluşturan katılımcı demokrasi yerle bir olur. 21 Aralık tarihi bir gündür. Biz bu tarihi günde üzerimize düşen sorumluluğu yerine getirip sonuna kadar mücadele edeceğiz"

TÜZÜKTE NELER DEĞİŞİYOR?

21 Aralık'ta toplanacak CHP kurultayında Deniz Baykal ve ekibinin tüzük için önerdiği değişikliklerle genel başkana olağanüstü yetkiler tanınıyor.

Mevcut tüzüğün 39. Maddesinde düşünülen değişiklikle, Merkez Yürütme Kurulu üyeleri 13 genel başkan yardımcısı ve 1 Genel Sekreterden oluşacak. Genel Başkan MYK'yı kurultay delegeleri tarafından seçilen parti meclisi içinden istediği isimleri atayacak.

MYK üyyeleri, genel başkan tarafından kısmen veya tamamen değiştirebileceği gibi, güvensizlik oyu ile de değiştirebilecek. MYK'nın usul ve esasları, genel başkan tarafından çıkarılacak bir yönerge ile belirlenecek.

Bunun yanı sıra mevcut tüzükte Genel Başkan'dan sonra partinin ikinci adamı konumunda olan Genel Sekreter'in yetkileri sınırlandırılacak. Genel Sekreterin görevi yapılacak değişiklikle partinin idari amiri pozisyonuna kavuşacak.

Genel Başkan'a tanınan bu yetkiler aynı şekilde ilçe ve il başkanlarını da tatnınacak. Başkanlar çalışacağı yakın arkadaşlarını kendi istediği arkadaşları arasından seçebilecek.

Kaynak: haberturk

Kaynak:
Bu haber toplam 802 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri