Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

CIA Doktorlarına Korkunç Suçlama!

04.09.2009 01:50
CIA doktorlarına insanlar üzerinde deney suçlaması!
Tıbbi etikle ilgili araştırmalar yapan ve kar amacı taşımayan İnsan Hakları İçin Doktorlar(PHR) örgütü, CIA için çalışan doktor ve ve psikologların bu tür çalışmalar yapmasının "neredeyse" yasadışı olarak insanlar üzerinde deney yapmak anlamına geldiğini belirtti.

İngiliz The Guardian gazetesinde yer alan habere göre, Guantanamo, Ebu Garib gibi terör suçlularının tutulduğu Amerikan cezaevlerindeki "kaza" iddialarını araştıran PHR, doktorların bu tür olaylara "sanılandan daha fazla" karışmış olabileceğini bildirdi.

PHR, "CIA`in gizli işkence programı" olarak adlandırdığı bu sürecin her aşamasında sağlık profesyonellerinin yer aldığını belirtti.

Sağlık alanında ABD`nin en büyüğü olan Amerikan Medikal Birliği, doktorların süreçteki rolüyle ilgili olarak Obama ve diğer hükümetlerle açık bir diyalog yürütüklerini kaydederek, "Doktorların işkence ve sorguda yer alması temel etik değerlerin ihlalidir" yorumunu yaptı.

PHR`ın raporundaki en dikkat çekici nokta "işkenceye yardımcı olmak". Bu, CIA doktorlarının sorgu tekniklerinin etkinliğini aktif olarak takip etmesi ve tutukluları birer "insan obje" olarak rızaları dışında kullanması anlamına geliyor. Raporda, bunun yasadışı insan deneyine "yakın" bir durum olduğu vurgulanıyor.

Rızaları olmadan insanlar üzerinde deney yapmak 1947`den beri yasak.

Cenova Konvansiyonu da, tutuklular üzerinde tıbbi deneyleri yasaklıyor.

CIA kılavuzlarında ise, doktor ve psikologların derinleştirilmiş sorgu sırasında bulunmalarının zorunlu olduğu belirtiliyor.

Obama yönetiminin, eski Başkan George Bush döneminde terör zanlılarının işkence ve kötü muamele gördüğü iddialarının soruşturulması talimatı tartışma yaratmıştı. Ağır sansür uygulanan raporda, ayrıntılı işkence ve kötü muamele uygulamaları yer alıyor.

CIA ise, yurtdışında terör zanlılarının tutuklanması ve sorgulanmasına ilişkin programının ayrıntılarını ortaya koyan yeni belgelerin açıklanmasına da şiddetle karşı çıkıyor.

Bu haber toplam 990 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri