Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

CIA Hakkında Büyük İddia!

05 Eylül 2008 / 11:10
Meksika'da yayınlanan bir gazete CIA ile ilgili öyle bir iddia ortaya attıki yenilir yutulur gibi değil.
Meksika'da yayınlanan El Universal gazetesi, Meksika uyuşturu kartelinin 2007'de, taşıdığı kokainle Yucatan'da düşen uçağının, Amerikan Merkezi Haberalma Örgütü'nün (CIA) Küba'daki üssü Guantanamo'ya terör zanlılarını taşımakta da kullanıldığını ileri sürdü.

ABD ve Avrupa'dan resmi belgelere dayandırılan haberde, “ABD ve Avrupa Parlametosu'ndaki belgeler, bu uçağın birçok kez Guantanamo'ya terör zanlılarını taşımak için uçtuğunu gösteriyor” denildi. Meksikalı yetkililer ise iddia üzerine henüz bir açıklamada bulunmadılar.

El Universal'e göre, kayıtları Avrupa Havacılık Güvenliği Örgütü'nde yer alan Gulfstream II tipi 12 koltuklu uçak, CIA'nın yabancı ülkelerden Guantanamo'ya terör zanlıları taşıdığı iddiasını soruşturan Avrupa Parlametosu tarafından incelenmişti. Haberde, Amerikan Federal Havacılık Dairesi'nin de, bu uçağın ABD topraklarından Guantanamo'ya uçuşlarını kaydettiği belirtildi.

Söz konusu uçak, 24 Eylül 2007'de Meksika Hava Kuvvetleri'ne ait uçak ve helikopterler tarafından yolundan çevrilerek Yucatan'daki uluslararası Merida Havaalanı'na yönlendirilmek istemiş, az yakıtı kalan uçak yere çakılmıştı. Uçakta, Meksika'daki Sinaloa kartelinin lideri, firardaki ünlü kaçakçı Joaquin Chapo Guzman'a ait 3 tondan fazla kokain bulunuyordu.
Bu haber toplam 820 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri