Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

CIA sahte dolar bastı

25.05.2010 15:07
Almanya'dan ilginç iddia: CIA, gizli operasyonlar için sahte dolar bastı, sonra da Kuzey Kore yönetimini suçladı

Amerikan gizli servisi CIA'nın, neredeyse kusursuz denebilecek sahte 50 ve 100 dolarların basımından sorumlu olduğu, ancak sahteciliği Kuzey Kore rejiminin üzerine yıktığı iddia edildi.

Bu çarpıcı iddia Almanya'nın önde gelen gazetelerinden Frankfurter Allgemeinen Sonntagszeitung Frankfurt'un Pazar baskısında yer aldı.

Avrupa ve Asya'da sürdürülen kapsamlı bir araştırma sonrası, sahte para uzmanları ve yüksek güvenlikli yayıncılık sektörünün önde gelen temsilcileri ile görüşmeler yapan gazete, sahte dolarların "süper banknotlar" olarak nitelendiğini belirtti.

Gazetenin konuştuğu adı verilmeyen kaynaklar, CIA'nın Washington yakınlarındaki gizli bir tesiste, Kongre izni olmadan, gizli operasyonları finanse etmek için sahte dolar bastığını savundu.

Uzmanların bile gerçek paradan ayırt etmekte zorlandığı sahte banknotların, neredeyse yirmi yıldır dolaşımda olduğu, ancak parayı basanların belirlenemediği kaydedildi.

Üstün kalitesi nedeniyle, uzmanlar, bazı ülkelerin kurumsal olarak sahtecilik işinin arkasında olduğunu savundu, George W. Bush yönetimi ise Pyongyang rejimini 2005 yılının sonbaharında resmen sahte dolar basmakla suçladı. Öte yandan, dünyanın en yoksul ülkelerin biri olan ve teknolojik anlamda bu ölçüde kaliteli "üretim" için yoksun olduğu belirtilen Kuzey Kore'nin, CIA tarafından bilinçli olarak hedefe konduğu iddia edildi.

Frankfurter Allgemeinen Sonntagszeitung, Kuzey Kore'nin kendi para birimini bile basmakta zorlandığını savunarak, sahtecilik işinin arkasında bizzat CIA'nın olduğunu yazdı. Dünya Bülteni

Bu haber toplam 1376 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri