Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Çiçek: Mahkeme kadıya mülk değil

09 Kasım 2008 / 17:06
Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Cemil Çiçek, AK Parti'de cuma günü sürpriz bir şekilde yaşanan görev değişikliği ile ilgili önemli açıklamalar yaptı.
Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Cemil Çiçek, ''Bugün hükümette görev yapıyoruz, yarın olmayabiliriz. Biz bir ekibiz. Hiç kimse bulunduğu görevi ebedi olarak sürdüremez. 'Mahkeme kadıya mülk değildir' derler. Biz bu anlayış içerisinde yapıyoruz'' dedi.

AK Parti Çankaya İlçe 3. Olağan Kongresi, Kocatepe Kültür Merkezi'nde yapıldı.

Kongreye, Çiçek'in yanı sıra AK Parti Genel Başkan Yardımcıları Bülent Gedikli, Haluk İpek ve Reha Denemeç, Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek, AK Parti Ankara İl Başkanı Halis Bilge, bazı Ankara milletvekilleri, delegeler ve partililer katıldı.

Kongrenin açılışında konuşan Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Çiçek, bu ay sonu itibariyle AK Parti ilçe kongrelerinin bitmiş olacağını belirterek, Hakkari'den Edirne'ye Türkiye'nin her yerindeki kongrelerin yüksek katılımlı ve düzenli geçtiğini söyledi.

Ankara'nın Türkiye'nin başkenti olduğunu, Ankara'nın kalbinin de Çankaya'da attığını ifade eden Çiçek, ''Bu nedenle Çankaya'da kalp atışlarının düzenli, sağlıklı olması lazım. Evimizin misafir odası ne anlam ifade ediyorsa Ankara'da Çankaya onu ifade ediyor. Onun için Çankaya belediye başkanlığının AK Parti'li olmaması bizim için bir eksiklik. Ne yapıp yapıp daha çok çalışarak bu eksikliği gidermeliyiz'' diye konuştu.

Çankaya Belediye Başkanlığının AK Partili olmamasının sadece AK Parti için değil, Türkiye ve Ankara için de eksiklik olduğunu savunan Çiçek, yabancı misyon temsilcilerinin Çankaya'da bulunduğunu ve burada yapılanların dış dünyaya yansıdığını kaydetti. Yurt dışından gelen tüm konukların Çankaya'yı gördüğünü söyleyen Çiçek, ''Belki bir evin her tarafını bir konuğun gezme imkanı yoktur ama misafiriniz geldiği zaman, misafir odanızda ağırlarsınız buradaki dağınıklık buradaki çirkin görüntüler, evin tümü hakkında da fikir edinilmesine sebebiyet verir'' dedi.

Gecekondu bölgesi olan ilçelerde bile çok büyük değişiklikler yaşandığını, kentsel dönüşüm projelerinin başarıyla yürütüldüğünü söyleyen Çiçek, Ankara'nın kalbi olan Çankaya'da işlerin kötüye gittiğini öne sürdü.

Çankaya'da hizmetin doğru dürüst verilmediğini savunan Çiçek, bunun da Türkiye'nin imajını olumsuz etkilediğini kaydetti. Çiçek, Çankaya belediyesinin AK Partili olmasının çok şey değiştireceğini ve eksikliklerin giderileceğini söyledi.

Çankaya'da hizmet verilmiyor olmasının kaynak sorunuyla ilgili olmadığını belirten Çiçek, belediyelere, hangi partiden olduğuna bakılmadığından ayrımsız destek verildiğini ifade etti. Vatandaşın iradesine saygı duyduklarını da dile getiren Çiçek, AK Parti'li belediye başkanlarına ne kadar kaynak ayrıldıysa Çankaya ilçesine de aynı bütçenin ayrıldığını söyledi. Başbakan Yardımcısı Çiçek, ''Geçmiş bir kısım iktidarlarda olduğu gibi, 'Bize rey vermedi' diye bir beldeyi cezalandırmak gibi bir ilkelliğin içerisinde olan bir parti değiliz'' dedi.

Halka hizmetin Hak'ka hizmet anlamına geldiğini kaydeden Çiçek, bu anlayışla çalışmalarını sürdürdüklerini anlattı. Hizmet yoksa bölgelerin, beldelerin geriye gideceğine işaret eden Cemil Çiçek, Ankara'nın diğer ilçeleri gelişme kat ederken, Çankaya'nın geriye gittiğine herkesin hem fikir olduğunu ileri sürdü.

-''NORMAL BİR GÖREV DEĞİŞİKLİĞİ...''-

Gözlerin AK Parti'nin üzerinde olduğunu belirten Çiçek, normal bir görev değişikliğinin bile, çok net açıklamalara rağmen, maksadı dışına çıkarılmaya çalışıldığını söyledi. Çiçek, şunları kaydetti:

''Bugün hükümette görev yapıyoruz, yarın olmayabiliriz. Biz bir ekibiz. Hiç kimse bulunduğu görevi ebedi olarak sürdüremez. 'Mahkeme kadıya mülk değildir' derler. Biz bu anlayış içerisinde yapıyoruz. İşin tabiatı gereği normal olan ve gönül rızasıyla olan işin altında bile acaba ne var, şundan dolayı mı, bundan dolayı mı? Söylenecek çok güzel atasözleri var ama bu sözlerin de çarpıtılacağını düşünerek, meseleyi bu noktada bırakmak istiyorum.

Demek istediğim şu, bu parti çok önemli bir parti. Önemli bir parti olduğu için herkesin dikkati de bizim üzerimizde. Dostlarımızın da rakiplerimizin de. Onun için büyük bir sorumluluk duygusu içerisinde bu faaliyetlerimizi, çabalarımızı sürdürmemiz lazım. Kullandığımız zamanı, yetkiyi, imkanı böyle bir gözetim altında olduğumuzu kabul ederek çalışmalarımızı, davranışlarımızı, faaliyetlerimizi sürdürmemiz gerekmektedir.

Siyaset bir kolektif sorumluluğu gerektiriyor. Hiçbirimiz tek başımıza değiliz, hiçbir başarının da sahibi tek başımıza biz değiliz. Ne varsa, birliktedir.''

-''KIRIK DÖKÜK PARÇALAR...''-

Başbakan Yardımcısı Çiçek, bu nedenlerle Türkiye'nin her yerinde bulunduklarını, bir Türkiye partisi olduklarını dile getirerek, karşılarında yeni ittifaklar oluşturulmaya çalışıldığını, yeni arayışlara girildiğini söyledi.

''Kırık dökük parçaları bir araya getirerek, bir tablo, resim ortaya koymaya çalışıyorlar ama bu manzara hoş bir manzara değil'' diyen Çiçek, ''kırık dökük parçalar'' yerine AK Parti'nin hizmet anlayışını ve vatandaşla kurduğu gönül bağının örnek alınması gerektiğini ifade etti.

Cemil Çiçek, ''Biz kuru kavga için, koltuk kapmak için belli bir yere gelmek için siyaset yapmıyoruz. Elbette hizmet yapabilmek için buralara da gelmek gerekmektedir. Ama yegane gayemiz bu değil. Biz bu makamları, mevkileri hizmetin vasıtası olarak kabul ediyoruz. Esas maksadımız millete hizmettir, milletin gönlünü hoş etmektir'' diye konuştu.

Türkiye'nin her yerinde olan tek partinin AK Parti olduğunu söyleyen Çiçek, bazı partilerin belli bölgelerde, bazı partilerin ise sadece tabelalarda kaldığını ifade etti.

-''YÜKSEK KALİTEDE DEMOKRASİYİ ÖNGÖRÜYORUZ''-

Tüm partiler içinde gelecek tasavvuru olan tek partinin kendileri olduğunu, millet için istekleri, hedefleri, elde etmek istedikleri yeni başarılar bulunduğunu anlatan Cemil Çiçek, daha sağlıklı bir demokrasi istediklerini ifade etti. Çiçek, sözlerini şöyle sürdürdü:

''İstiyoruz ki artık Türkiye'de iktidarların değişimi sandıktan geçsin. Milletin iradesiyle olsun. Milletle gönül bağı kuramayanların, acaba arkadan dolaşarak, anti demokratik yollara giderek, belden aşağı vurarak, 'Benim milletle gönül bağım yok ama başka türlü bu iktidarı elde edebilirim' mantığından, fesadından, fitnesinden uzaklaşarak, Türkiye'de iktidarların demokrasi yoluyla, seçimle gelip seçimle gittiği, artık olağanüstü dönemlerin telaffuz bile edilmediği yüksek kalitede bir demokrasiyi öngörüyoruz. Bizim gelecek tasavvurumuzun başında bu var.

Her yerde söylüyoruz, bizim mukaddeslerimiz, dokunulmazlarımız, dokunulmazlarımız var. Tartışılmazlarımız, tartışılamazlarımız var. Tek bayrak, tek millet, tek vatan, tek devlet diyoruz. Bunlar bizim gelecek tasavvurumuzun vazgeçilmezleridir, değiştirilemezleridir. Bunu her yerde söylüyoruz. Kimsenin duymadığı yerde, onun bunun kulağına söylemiyoruz. Bir kısmının feryadı bundandır, bir kısmının karın ağrısı bundandır. Bir kısmının Türkiye'yi şuraya buraya şikayet etmeleri, yedikleri bu ekşi eriklerden dolayıdır. Onun için karınları ağrıyor. Biz farklı bir partiyiz.''

''Ekonomide en başa güreşen, IMF yardımları olmadan kendi programlarını uygulayabilen, ekonomik alanda güçlü bir Türkiye'' istediklerini anlatan Çiçek, eğitim ve kültür alanında da aynı şartların sağlanması için çalıştıklarını belirtti.

''Geldiğimiz noktada Türkiye G20'lerin üyesi oldu, bize yakışan G7'lerin üyesi olmaktır'' diyen Çiçek, ''memur ve büyükelçilerin maaşlarının ödenemediği, 70 sentlere muhtaç olunan'' dönemlerden bugünlere geldiğini söyledi.

-''GİDEN DE GELEN DE BİZİM ARKADAŞIMIZ''-

AK Parti kongrelerinin bu gelecek tasavvurlarının konuşulduğu yerler olması gerektiğini belirten Başbakan Yardımcısı Çiçek, ''Bir arkadaşımızın gidip, bir arkadaşımızın gelmesi meselesi değil. Giden de gelen de bizim arkadaşımız. Giden de bu başarılarda katkısı olan arkadaşımız, gelen de bu başarılarda katkısı olan ve olacak olan arkadaşımızdır'' dedi.

Türkiye'nin geleceğinin aydınlık ve sağlam olduğunu tüm dünyaya göstermek gerektiğini ifade eden Çiçek, ''Bugün Türkiye duvarı sağlamdır. Böyle ufak tefek rüzgarlardan, bir kısım siyasi rahatsızlıklardan hemencecik devrilebilecek, yıkılacak bir duvar değildir'' diye konuştu.

Türkiye'de istikrarın adresinin AK Parti olarak görüldüğünü de söyleyen Çiçek, muhalefet eksikliği nedeniyle omuzlarına ağır bir sorumluluk yüklendiğini söyledi. Çiçek, ''İktidar iktidarlığını yapar, muhalefet de muhalefetliğini yapar. Tembel tembel oturmaz, ense yapmaz. Dört tane sloganın peşinde 40 yıl gitmez. Rey aldığında neden rey aldığını düşünür, rey almadığında neden rey alamadığını düşünür'' dedi.

Milletin sağduyulu olduğunu, önyargısı olmadığını belirten Çiçek, ''Bir kısım çevrelerdeki bağnazlığın ve yobazlığın bu millette olmadığını'' ifade etti.

Geçmiş iktidarları da eleştiren Çiçek, ''1950'den beri bir parti var ki bir türlü iktidar yüzü görmüyor. Oturup bunu düşünmüyor. Düşünmeyince de millet kulağını çekiyor olmuyor, yanağını okşuyor olmuyor, tokat vuruyor olmuyor, falakaya yatırıyor olmuyor. Meclis dışı, seçim dışı bırakıyor olmuyor. Olmuyor ama buna rağmen Türkiye'de de böyle bir muhalefet problemi var. İşte bugün AK Parti hiçbir demokratik ülkede olmadığı kadar iktidar sorumluluğunun yanında bir muhalefet sorumluluğunu yaşıyor'' diye konuştu.

Başbakan Yardımcısı Çiçek konuşmasının sonunda, Çankaya Belediye Başkanlığını almak için çalışmaların sürdürülmesini isteyerek, ''Çankaya ilçemiz de Türkiye'nin yüz akı bir ilçe olsun. Yamyamların konuştuğu, görüştüğü, yamyam edebiyatının yapıldığı bir ilçe olmaktan kurtulsun'' dedi.

-SORU-

Cemil Çiçek, kongreye gelişinde, ''Dengir Mir Mehmet Fırat'ın yolsuzluk iddiaları nedeniyle AK Parti genel başkan yardımcılığından istifa ettiği yönündeki değerlendirmelere'' ilişkin soruyu da yanıtladı.

Fırat'ın konuyla ilgili açıklama yaptığını hatırlatan Çiçek, şu yanıtı verdi:

''Bu açıklamanın samimiyetinden şüpheniz var mı ki işi şununla alakası var diye değerlendirme konusu yapıyorsunuz. Kendisi çok açık olarak ifade etti, bazı sağlık problemleri var, bunu geçmişten beri biliyoruz. Zaman zaman bu arzusunu da dile getirdi. Son defa bu talep söz konusu olduğunda da Sayın Başbakan bunu kabul etti. Bunun dışındaki her türlü değerlendirme hem arkadaşımızın açıklamalarının özüne, hem alınan kararın özüne aykırıdır. Ama birileri spekülasyon yapmaya devam ediyorsa, buyurun hep beraber yapın.''

Bu arada, AK Parti'nin bugün yapılacağı bildirilen Mamak İlçe Kongresi ise ileri bir tarihe ertelendi.

Kaynak:
Bu haber toplam 1010 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri