Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Çiçek'e 4 Darbe Planı da Sorulmuş

14.11.2009 09:30
Savcı Öz: "Sarıkız, Ayışığı, Yakamoz ve Eldiven kod adlı darbe planları hakkında bildiklerinizi açıklayın."

Kaos Planı'nda imzası bulunan Kurmay Albay Dursun Çiçek'in sorgusunda önemli ipuçları saklı.

Savcılar, perşembe günü 3 saat boyunca ifadesini aldığı Çiçek'e Eylem Planı'nı hazırlarken kimlerden talimat aldığını sordu. Ardından planın hayata geçirilmesi aşamasında koordinasyonu kimin sağladığını açıklamasını istedi. Bu sorunun 'kirli tezgâh'ın somutlaştığına yönelik delillerin sivil yargının elinde olduğunu gösterdiği belirtiliyor.

Kaos Planı'nda imzası bulunan Deniz Piyade Kurmay Albay Dursun Çiçek'in sorgusunda önemli ipuçları saklı. Savcı, perşembe günü 3 saat boyunca ifadesini aldığı Çiçek'e Eylem Planı'nı hazırlarken kimlerden talimat aldığını sordu. Ardından planın hayata geçirilmesi aşamasında koordinasyonu kimin sağladığını açıklamasını istedi. Bu sorunun kirli tezgâhın somutlaştığına yönelik delillerin sivil yargının elinde olduğunu gösterdiği belirtiliyor.

Albay Dursun Çiçek'e yöneltilen bir diğer soru Poyrazköy'deki arazide ele geçirilen cephanelikle ilgili soruşturmada ismi geçen bir emekli astsubay hakkında. Albay Çiçek'e İstanbul Üsküdar'da ele geçirilen el bombaları ve patlayıcılar ile ilgili olarak tutuklanan emekli Deniz Astsubay Ergin Geldikaya ile irtibatının boyutu soruldu. Üsküdar'da gözaltına alınan Geldikaya'nın evinde el bombaları, silah ve mühimmat bulunmuştu. Poyrazköy'de ormanlık arazide ve Çubuklu sahilinde bulunan mühimmatın izini süren İstihbarat ve Terörle Mücadele polisi, emekli SAT astsubayı Geldikaya'yı takibe almıştı. Ergenekon 3. iddianamesinde Geldikaya ile ilgili soruşturmanın devam ettiği belirtilmişti. Poyrazköy'deki silah ve mühimmatlarla ilgili soruşturma Ergenekon soruşturmasını yürüten savcılar tarafından değil, İstanbul Cumhuriyet Savcısı Süleyman Pehlivan tarafından yürütülüyordu.

İŞTE ÇİÇEK'E YÖNELTİLEN SORULAR

Sarıkız, Ayışığı, Yakamoz ve Eldiven kod adlı darbe planları hakkında bildiklerinizi açıklayın.

Avukat Mustafa Hüseyin Buzoğlu'ndan elde edilen "ANDIÇ" başlıklı gizli ibareli "Dz. P. Kur. Albay Cari İşl. Md. Dursun ÇİÇEK" imzalı belgeyi üst makamlara iletip iletmediği ve bu tarz başka belgeler hazırlayıp hazırlamadığı hakkında bilgi verin.

Andıç, Eylem Planı, Bilgi Notu gibi belgelerin neden hazırlandığı, hazırlanma teknikleri ve bu tarz belgelerin hazırlanmasında askerî makamların dışında yardım alınıp alınmadığını açıklayın.

İsmi Bilgi Destek Daire Başkanlığı olarak değiştirilen "Psikolojik Harekât Daire Başkanlığı" ve "Bilgi Destek Daire Başkanlığı"nın görevleri ve hangi bünyenin altında faaliyet yürüttüğünü anlatın.

Avukat Serdar Öztürk'ün ofisinde fotokopisi bulunan İrtica ile Mücadele Eylem Planı belgesindeki imzanın kendisine ait olmadığını ifade ettiği, ancak 16.10.2009'da gelen ihbar mektubunun ekindeki ıslak imzanın Çiçek'e ait olduğunun tespit edildiği, bu plan ile ilgili olarak kimlerden talimat aldığı ve planın hayata geçirilmesi aşamasında koordinasyonu kimin sağladığını söyleyin.

Belgenin içeriğinde yer alan dost unsurlar, düşman unsurlar, medya faaliyetleri, planlama ve genel faaliyetler ve kara propaganda faaliyetleri hakkında bildiklerinizi anlatın.

İrtica ile Mücadele Eylem Planı'nın 12 Haziran'da Taraf gazetesinde yayınlanmasından sonra Bilgi Destek Şube Müdürlüğü'nde belgenin hazırlandığı iddia edilen bilgisayar ve araç gereçlerde temizleme ve imha işleminin gerçekleşip gerçekleşmediğini anlatın.

16.10.2009 tarihinde gelen ihbar mektubunda isimleri geçen subay ve erleri tanıyor musunuz?

24 Haziran 2009 tarihinde Orgeneral Hasan Iğsız imzası ile özel içeriği bulunan evrakların (Hükümet, irticai şahıslar, STÖ vb. hukuki açıdan sıkıntılı evraklar) sızmasını önlemek, sızması durumunda ise Genelkurmay bünyesinde hazırlanmadığı algısı oluşturmak amacıyla "Bilgi Güvenliği Tedbirleri" başlıklı bir emir yayınlandı mı?

Ulusal Kanal İstihbarat Şefi Ufuk Akkaya'dan elde edilen "Bilgi Notu Dursun Çiçek" isimli belgenin içeriğinde "Tutuklanacağımı biliyordum. Genelkurmay da biliyordu... Genelkurmay.. Bu işin Karargâh'a kadar uzanacağını hiç hesap etmediler. İlker Başbuğ her şeyin farkında... Hâkim ve savcı haziran kararnamesi çok önemli. Yüksek Yargı üyeleriyle... Bizzat İlker Paşa görüştü. Ergenekon savcılarında önemli bir değişiklik olabilir... İlker Paşa Org. Iğsız'ı 1. Ordu Komutanlığı'na terfi edecek. Iğsız, Ergenekon'da yaşanan gelişmeleri de takip edecek." şeklinde yer alan konularla ilgili bildiklerinizi söyleyin.

Bu haber toplam 990 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri