Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Çiçek'in arkadaşından çarpıcı açıklama

09.11.2009 09:29
Albay Dursun Çiçek'in mesai ve silah arkadaşı emekli Yarbay Şenol Özbek, çarpıcı açıklamalarda bulundu.

Kaos Planı'nda imzası bulunan Albay Dursun Çiçek'in mesai ve silah arkadaşı emekli Yarbay Şenol Özbek, çarpıcı açıklamalarda bulundu.

Genelkurmay Bilgi Destek Daire Başkanlığı'nda Çiçek'le birlikte 2 yıl çalışan Özbek, "Bu belge millete kurul-muş bir tuzaktır.

 

Cuntacılığı da aşmıştır. Komitacılıktır, ahlaksızlıktır." dedi. Meçhul subayın belgenin aslını Ergenekon savcı-larına göndermesini de değerlendiren Özbek, bunun bir tek kişinin işi olmadığı kanaatinde: "TSK'nın içinde siyasete ve mil- let iradesine müdahalelere 'artık yeter' diyen subaylar var. Bilgisi olan herkes tasfiye edilmeli."

 

1983 yılında teğmen rütbesiyle orduya katılan ve 2004 yılında kendi isteğiyle emekli olan Özbek, meslek hayatı boyunca, yurtiçi ve yurtdışında çeşitli birlik ve karargâhlarda komutanlık ve karargâh subayı olarak görev aldı. Şırnak'tan sonra atandığı Ankara Genelkurmay Karargâhı'nda, Türkiye'de infiale yol açan belgenin altında imzası bulunan Albay Dursun Çiçek ile birlikte 2 yıl görev yaptı. Milli güvenlik ve psikolojik savaş konularında eğitimli olan Özbek, önemli yurtdışı görevlerde de TSK'yı temsil etti. Aylardır Türkiye'nin gündeminden düşmeyen belgeyle ilgili Zaman'ın sorularını cevaplayan Özbek, "Ordu eliyle kimse millete karşı komplo kurmaya kalkışmamalı." diyor.

 

TSK'nın içinde uzun süredir siyasete ve millet iradesine yapılan müdahalelerden rahatsızlık duyan subaylar olduğunu dile getiren Özbek, son ihbar mektubunu da bu kapsamda değerlendiriyor.

 

KOMUTA KADEMESİ CUNTADAN RAHATSIZ

 

Ergenekon savcılarına ulaşan ihbar mektubundaki ayrıntılı bilgilere dikkat çeken Özbek, bir subayın tek başına tüm bu bilgilere sahip olamayacağını vurguluyor. Özbek'e göre, komuta kademesinde üst rütbeli subaylar arasında da, yaşanılan olaylardan rahatsızlık duyanlar var. Ve bu subaylar da millet iradesine kurulan komplolara 'artık yeter' diyor. Birçok subayın uzun süredir antidemokratik oluşumlardan rahatsızlık duyduğunu anlatan Özbek, son belgeyle birlikte bunun iyice arttığını dile getiriyor.

 

MİLLETE KOMPLO HAZIRLIYORLAR

 

Emekli Yarbay Özbek, Çiçek'in çalıştığı Bilgi Destek Daire Başkanlığı'nın daha önce Psikolojik Harekât Dairesi olarak çalıştığını belirtiyor. Bu tür dairelerin dünyanın tüm ordularında yer aldığını ve meşru olduğunu anlatıyor. Özbek, "Asıl sorun, kendi milletine karşı komplo hazırlamaktır. Yoksa her ordunun ve her ülkenin hem bölücü teröre hem de diğer ülkelere karşı psikolojik harekât unsurlarına ihtiyacı vardır." değerlendirmesinde bulunuyor.

 

Özbek, TSK dâhil herkesin, seçimle iş başına gelmiş iktidarlara saygı duymak zorunda olduğuna dikkat çekiyor. Emekli Yarbay Özbek, ordunun irticayla mücadele stratejisini de yanlış buluyor. Bu stratejinin milleti rahatsız ettiğini dile getiriyor. Özbek, "Türk milleti irticayla mücadeleye bakış konusunda ordusuyla aynı düşünmüyor. Bu da maalesef orduyla milletin arasını açıyor." şeklinde konuşuyor. Türkiye'de fırtına koparan belgenin altında Dursun Çiçek'in imzasını gördüğünde şaşırdığını kaydeden Özbek, ortaya çıkan belgelerin ve yaşanan gelişmelerin de tüm orduya mal edilmesinin yanlış olacağının altını çiziyor.

Bu haber toplam 1124 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri