Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Çiftçilerden Pakistan’a Anlamlı Yardım

01.09.2010 13:41
Erzurumlu çiftçiler bir araya gelerek Pakistan için 6 ton buğday bağışında bulundu.

Az veren candan çok veren maldan demiş atalarımız. Erzurum’un Hınıs ilçesine bağlı Ovaçevirme Köyü’nün gönlü zengin çiftçileri bu atasözümü doğrular bir yardım yaptılar Pakistanlı kardeşlerine.


Köy sakinlerinden Hanife Akça’nın girişimiyle kafa kafaya verip “Pakistan için ne yapabiliriz” diye düşünen Ovaçevirmeliler akla en yatkın çözümü üretti.  Her biri bütün bir yıl çalışıp didinip bin bir emekle ürettikleri ürünlerinden bağışlamaya karar verdi. İşin içinde Pakistanlı kardeşleri vardı ve onlar için bağışlayabilecekleri en uygun şey, alın terleri, emekleriydi.

 

Ovaçevirme Köylüsü Pakistan için aralarında topladığı 6 ton buğdayı, Pakistan’a ulaştırılmak üzere Deniz Feneri’ne bağışladı. Köylüler, piyasa değeri 3 bin Lira olan buğdayı satarak parasının Pakistan’a götürmek üzere Deniz Feneri’ne emanet ettiler. 

 

Girişime ön ayak olan Ovaçevirme köyü sakinlerinden Hanife Akça duygularını şöyle ifade etti.

''Köyümüzde her evde buğday bulunur. Bu nedenle ben de buğday toplamaya karar verdim. Fikrimi köyün imamına söyledim. O da camiden anons yaptı. Daha önce de benzer durumlarda ufak tefek yardımlar yapıyorduk. İlk kez böyle büyük çapta yardım topladık. Köyde iki tenekeden tutun da 40 tenekeye kadar yardımda bulunan oldu. Herkes gücü ölçüsünde yardım etti. Nakliye işini yapamayız diye çekiniyorduk ama sağolsunlar nakliye işini de Deniz Feneri Derneği halletti. Belki yardım toplamaya daha erken başlasaydık civar köyleri de kampanyamıza katabilirdik.''

Yardımı teslim alan Deniz Feneri Derneği Doğu Anadolu Bölge Temsilcisi Ali Karayılan yapılan yardımın maddi değerinden çok manevi değerinin olduğunu belirterek; “Kardeş ülkemiz Pakistan bugünlerde yüzyılın afetini yaşıyor. Türkiye'de de hemen her yerden bu çığlığa bir ses verildiğini görüyoruz. Bunlardan biri de Erzurum'un Hınıs ilçesindeki Ovaçevirme köyündeki vatandaşlardır. Hanife Akça isimli hanımefendi bizi arayarak, köylüler arasında buğday toplayıp, bunu Pakistan'a göndermek istediklerini söyledi. Bunun bağış olarak sembolik değeri çok yüksek. Komşular bir araya gelmiş ve altı ton buğday toplamış. Hayırsever başka bir vatandaşımız da yardımın nakliye masrafını karşıladı. 'Bu yardımı en yüksek fiyatı verene satacağız. Elde edilen parayı Pakistan’daki kardeşlerimize ulaştıracağız.” Dedi. 


Bilgi İçin:
Tuğba Akalın- Deniz Feneri Derneği Medya İlişkileri Sorumlusu
0212 414 61 45 – 0542 267 59 43 tugba.akalin@denizfeneri.org.tr

Kaynak:
Bu haber toplam 1250 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri