Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Çin, Uygur Türklerini Rahat Bırakmıyor

09 Ekim 2008 / 18:35
ABD mahkemelerinin düşman savaşçı olmadığına karar verdiği 17 Uygur Türkü'nü, Çin öldürmek için istiyor.
Çin, Guantanamo hapishanesinde tutuklu bulunan 17 Müslüman Uygur Türkünün terör süphelisi olarak kendisine teslim edilmesi için ABD'ye baskı yapıyor.

17 Uygur Türkü, 2001'de Afganistan'ın ABD tarafından işgalinden beri ABD'nin Küba'daki Guantanamo askeri hapishanesinde tutuklu bulunuyor.

Pekin, Guantanamo'da bulunan 17 Uygur Türkü ve serbest bırakılan diğerlerinin Çin'e verilmesi gerektiğini ileri sürdü.

Guantanamo'da tutuklu bulunan Uygur Türkleri'nin BM terör listesinde bulunan bir gruba üye olduğunu da iddia eden Çin Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Qin Gang, "Çeşitli kanallar vasıtası ile taleplerimizi ABD tarafına ilettik. ABD'nin bu isteğimizi ciddiye almasını bekliyoruz. 17 terör şüphelisinin mümkün olan en kısa zamanda Çin'e iade edilmesini istiyoruz" dedi.

İnsan hakları örgütleri, Guantanamo'da terör şüphelisi olarak tutulduklarını iddia ettiği 17 Uygur Türkü'nün Çin'e iade edilmeleri halinde işkenceye maruz kalacaklarını hatta öldürüleceklerini özellikle belirtiyorlar.

Bu arada, ABD Başkanı George Bush yönetiminin itiraz etmesi üzerine ABD federal temyiz mahkemesi 17 Uygur Türkü'nün serbest bırakılmasını geçici bir süre için durdurdu. ABD Bölge Mahkemesi Başkanı Ricardo Urbina, Salı günü tutuklular aleyhinde "düşman savaşçılar" olduklarına dair herhangi bir kanıt bulunmadığına veya bir güvenlik riski oluşturmadıklarına kanaat getirerek ABD içinde serbest bırakılmaları emrini vermişti.

ABD ordusu, mahkemenin kararı ardından tutuklu Uygur Türkleri'ni artık düşman savaşçı olarak görmüyor, ancak ABD, Uygur Türkleri'ni kabul edecek ülke bulamadığı için Guantanamo'da tutmaya devam ediyor.

Uygur Türkleri'nin Çin'e dönmeleri halinde işkenceye maruz kalmayacaklarını ileri süren Qin, "Bu 17 terör şüphelisi Doğu Türkistan İslam Hareketi'nin üyesi. Bu örgüt BM terör listesinde yer alıyor. ABD'nin BM Güvenlik Konseyi'nin ilgili kararlarına uymasını bekliyoruz. " dedi.

DOĞU TÜRKİSTAN'DAN GUANTANAMO'YA

Serbest kalan ve iki ülke arasında sorun olan Uygurlar, Çin'in zulmünden kaçarak, Afganistan'a sığınmışlardı. ABD'nin Afganistan'ı işgali sırasında Pakistan'a geçen Uygurlar, burada Pakistan polisi tarafından ABD'ye Taliban savaşçısı olarak satılmıştı.
Bu haber toplam 1008 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri