Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Çin'de '70 yıl belirsizliği' korkusu

27.03.2009 11:53
Çin'deki toprak yönetim kanununa göre 70 yıl olan arazi kullanım hakkının süresi doluyor. Halk, bu arsaların üzerine inşa ettiği ya da satın aldığı evlerin akıbeti konusunda kaygılı.
Ülkede 1998'de son halini alan toprak yönetimi kanunu, konut sektörüne yapılan dev yatırımların ardından, halkın kafasındaki 70 yıl belirsizliğini yeniden gündeme getirdi. Bu konu, bu yılki Çin Ulusal Halk Meclisi'nin yıllık olağan toplantısının da gündemi arasındaydı.

Toprak yönetimi kanununun en son halinin geçen yıl açıklanmasından bu yana 49 yeni değişiklik yapıldı. Şehirlerdeki toprak kullanımı ve transferinin 1990 yılı kanununa göre, Çinli ev sahiplerinin, evlerinin üzerine inşa edildiği toprak üzerinde 70 yıllık kullanım hakkı var. Ancak bu sürenin bitmesi halinde neler olacağı konusuna hala bir belirsizlik hâkim. 1949'dan beri komünist rejimle yönetilen Çin'de özel mülkiyet yeni bir konu. Bu nedenle mülkiyet kullanım süresi çok acil bir konu olarak gündeme gelmemişti.

Toprak ve Kaynak Bakanlığı tarafından konuyla ilgili çıkarılan bir önceki toprak kullanım kanun taslağına göre, Çinli ev sahipleri, toprak kullanım süresi dolduğunda hiç bir ek ücret ödemeden, otomatik olarak yenilenecekti. Bununla birlikte, kanunda yapılan son değişiklikte, "toprak kullanım süresi otomatikman, herhangi bir ek ücrete tabi tutulmadan yenilenecektir" ifadesi, yerini "eyalet kanun ve tüzüğüne göre yenilenecektir" ifadesine bıraktı.

Gözlemcilere göre, bu ifade değişikliği, hükümetin gelecekte ,"toprak kullanım hakkı"nı yenileme adı altında Çinli ev sahiplerini yeni bir ek ödemeye tabi tutabileceği anlamına geliyor.
Kaynak:
Bu haber toplam 992 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri